Internet2021-01-12
1

Jak e-commerce zmienił się w 2020 roku, co może wydarzyć się w 2021 roku

Zapraszamy do kolejnej części naszego podsumowania 2020 roku w branży e-commerce. Jakie były najważniejsze wydarzenia, ludzie, zjawiska i tendencje w minionym roku? Co przyniesie 2021 rok?

Sylwester Wrona, chief operating officer w agencji Insignia

Wydarzenie roku
Nie może być innej odpowiedzi niż – COVID. Paradoksalnie, dla całościowo patrząc e-commerce’u, okazał się trigerrem przyśpieszającym wiele długo planowanych oraz zapowiadanych procesów i w praktyce przyczynił się do szybszego wzrostu całej gałęzi od zakładanego. Powstało więcej e-sklepów, wiele firm bazujących wcześniej głownie na retailu było zmuszone jak najszybciej przenieść się do sieci po zamknięciu sklepów w galeriach, aby choć zminimalizować swoje gigantyczne straty. W normalnych warunkach na taki rozwój i zmiany w branży czekalibyśmy wiele lat…

Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
Jak już wspomniałem, ogólnie cała branża przeżyła niesamowity rok i w większości wyszła na plus. Są jednak takie gałęzie w e-commerce, które poniosły gigantyczne straty i nie wiadomo, kiedy będą mogły odrabiać choć odrobinę strat, czyli m.in.: transport, komunikacja, eventy, biura podróży.

Trend roku / człowiek roku
Tutaj nie wskażę konkretnej osoby, ale dwie zbiorowości, które mam wrażenie przyczyniły się do bardzo dobrego roku w całej branży w tak trudnych okolicznościach. Po pierwsze to kurierzy i osoby pracujące przy obsłudze i logistyce całego e-commersu – to ONI, szczególnie w pierwszych tygodniach lockdownu, stali się bohaterami stojącymi na pierwszej linii frontu walki z pandemią i pomogli wszystkim tym, którzy musieli zostać w domu.

W drugim przypadku też nie wskazuje konkretnej osoby, bo nie wiem kto podjął te kluczowe decyzje, ale zdarzenie jest tak nietypowe, że chciałbym o nim wspomnieć. Firma InPost, bezpośrednio związana z branżą e-commerce jeszcze w 2019 roku podjęła decyzję o zdecydowanym zwiększeniu liczby paczkomatów w Polsce, o nowych usługach takich jak szybkie nadanie czy przesyłka weekendowa, a już w marcu bezdotykowe otwarcie skrytek. Te wszystkie elementy wyglądają jak idealnie przygotowana strategia na … COVID. Więc nagroda za przewidzenie nieprzewidywalnego (tak wiem, że są osoby twierdzące, że są osoby, które wcześniej o tym wiedziały).

##NEWS https://wirtualnemedia.pl/m/artykul/esport-podsumowanie-roku-2020-jaki-bedzie-2021 ##

Jak pandemia wpłynęła na branżę
Ze względu na swoja specyfikę, e-commerce zareagował błyskawicznie pod różnymi względami. Powstawały nowe e-sklepy, szybko reagowano na popyt niektórych materiałów. Wielotysięczne wzrosty dochodów generowały wcześniej mało popularne w e-handlu produkty, żeby chociaż wspomnieć: drożdże, hantle, włóczki czy piłki do żonglowania. Bardzo wzrosła e-sprzedaż artykułów spożywczych i to zarówno w wielkich sieciach, jak i małych sklepach. Już na początku kwietnia Żabka wprowadziła e-handel w kilku wybranych lokalizacjach, a w listopadzie już we wszystkich placówkach. Choć sieć wcześniej wspominała o rozwoju w tym kierunku, to tempo wdrożenia jest iście sprinterskie i wcześniej niespotykane.

Pandemia spowodowała również zwiększenie się liczby osób starszych robiących zakupy online. Sprzedawcy to zauważyli i zaczęli się do tego dostosowywać, jak choćby Allegro przygotowało specjalną infolinię dla seniorów.

Trzy najważniejsze wyzwania w 2021 roku
Dla sporej części branży będzie to utrzymanie rozwoju kategorii, które wcześnie były mało e-handlowe, a w czasie lockdownu mocno przyśpieszyły m.in. spożywcza czy budowlana.

Druga sprawa to dobre zagospodarowanie dużo większej liczby osób korzystających z e-zakupów, głownie przez podnoszenie jakości użytkowej e-sklepów i wprowadzanie nowych rozwiązań technicznych. Przykładem mogą być, popularne już, w USA głosowe wyszukiwanie ułatwiające klientom e-platform łatwiejsze zakupy czy rozwiązania potrzebne w segmencie fashion, jak digitalizacja odzieży do postaci modeli 3D umożliwiająca dokładniejsze przymierzanie i tym samym zmniejszenie obciążającego e-sklepy, odsyłania i wymieniania towarów.

Trzeci trend, który de facto już istnieje, ale moim zdaniem w 2021 roku mocno zyska na sile, to tzw. social commerce. Wprowadzenie nowych rozwiązań e-comersowych bezpośrednio w aplikacji czy na filmie w coraz popularnych społecznościach jak Tik Tok czy IGTV.

 


Paweł Lebiedziński, COO w Circlewise

Wydarzenie roku
Na pierwszym miejscu oczywiście pandemia, która spowodowała w handlu rewolucję, ale o tym powiedziano już wszystko. Jeśli chodzi o marketing w ecommerce, to brawa należą się marce Modivo, która odważnie stawia czoła konkurencji globalnych gigantów, mocno walczy o rynek polski, ale też rozszerza ekspansje na pozostałe rynki europejskie.

Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
Sklepy prowadzące sprzedaż zarówno offline jak i online, w ostatnich tygodniach roku organizowały promocje ograniczone do sprzedaży stacjonarnej. Jest to działanie zrozumiałe w kontekście logistyki i maksymalizacji zysków, jednak w obecnej sytuacji wysoce nieetyczne i nieodpowiedzialne.

Trend roku / człowiek roku
Przenoszenie sprzedaży z offline do online. Dla wielu podmiotów skuteczność przeprowadzenia tej zmiany oznaczało być albo nie być. Sukcesy w tej ekspresowej transformacji mogliśmy obserwować zarówno u najwiekszych graczy, jak chociażby CCC, ale tak samo w przypadku małych, lokalnych sklepów spożywczych.

##NEWS https://wirtualnemedia.pl/m/artykul/branza-social-mediowa-podsumowuje-2020-rok-prognozuje-trendy-na-2021 ##

Jak pandemia wpłynęła na branżę
Widoczne jest przeniesienie ciężaru działań marketingowych z promocji marki na generowanie sprzedaży online. Jednocześnie zwiększyły się oczekiwania reklamodawców odnośnie bezpośrednich wyników kampanii i maksymalizacji ROAS.

Trzy najważniejsze wyzwania w 2021 roku
Skutkiem pandemii jest szybszy rozwój ecommerce, ale też mniejsza konsumpcja i większa konkurencja wśród sklepów online. Szukając oszczędności i oczekując konkretnych wyników sprzedażowych, wiele podmiotów stawia na budową kompetencji marketingowych in-house. Przeniesienie punktu dowodzenia z agencji do klienta, będzie wyzwaniem zarówno dla jednych jak i dla drugich.

Sprzedaż poprzez aplikację mobile. Dobra aplikacja sklepu na telefonie klienta, to ogromna przewaga nad konkurencją. Dobrych aplikacji ecommerce wciąż jest niewiele, więc stosunkowo łatwo znaleźć się w czołówce. Wyzwaniem będzie zarówno stworzenie aplikacji, z której chce się korzystać, jak i jej efektywne wypromowanie.

Sprzedaż produktów FMCG online jako źródło danych do optymalizacji przekazu marketingowego, kanałów komunikacji i promocji konsumenckich. Pandemia sprawiła, że również w tej branży wzrosło zainteresowanie kupującymi online, a odpowiednio budowane bezpośrednie partnerstwa między producentami i retailerami, będą głównym czynnikiem budującym przewagę nad konkurencją.

 


Emil Krzemiński, B2B dales & marketing manager w Listonic

Wydarzenie roku
Grupa Allegro jest właścicielem największego e-commerce’u w Polsce. Inwestorzy już od dłuższego czasu oczekiwali wejścia spółki na GPW i w tym roku w końcu stało się to faktem. Co więcej był to największy debiut giełdowy od lat. Tylko w pierwszym dniu cena akcji Allegro wzrosła z 43 zł do 70 zł. Jednak ze względu na swoją wielkość, zmieniające się trendy rynkowe oraz doniesienia ze świata, m.in. o wejściu Amazona do Polski, sytuacja giełdowa giganta jest dynamiczna. Jestem bardzo ciekawy jak będą kształtowały się notowania Allegro w kolejnych miesiącach.

Rozczarowanie / kryzys
Mimo że sektor e-commerce rósł dynamicznie z roku na rok to wybuch pandemii pokazał, że nie jest on tak dobrze rozwinięty, jakbyśmy mogli oczekiwać. Było to bardzo dobrze widoczne w marcu i kwietniu na przykładzie sklepów spożywczych. Po pierwsze nie wszyscy mogli dokonać zakupów internetowych, ponieważ usługi były dostępne głównie w największych polskich miastach, co więcej – często tylko w ich centralnych częściach. Z kolei niektóre sieci handlowe ograniczyły się wyłącznie do Warszawy. Po drugie – liczba zamówień zdecydowanie przerosła możliwości sklepów w zakresie dostaw. Konsumenci niekiedy musieli czekać na swoje zakupy kilka dni, a nawet tygodni. Po trzecie – niewystarczający asortyment w magazynach, który również był spowodowany skokowym wzrostem liczby zamówień, a także w pewnym stopniu przyczynił się do opóźnień w dostawach.

##NEWS https://wirtualnemedia.pl/m/artykul/branza-seo-sem-podsumowanie-2020-roku-prognozy-na-2021-rok ##

Trend roku
Trend roku to oczywiście e-commerce. Można nawet rzec, że w 2020 mieliśmy do czynienia z „rokiem e-commerce” – wzrosty zakładane na kilka kolejnych lat ziściły się w jednym. Nie stały za tym specjalne inwestycje w technologię czy infrastrukturę – do rozwoju e-commerce’u przyczyniła się pandemia, która całkiem zmieniła m.in. preferencje zakupowe Polaków. Sklepy internetowe stanęły przed wyborem: dostosuj się lub zgiń. Te, które odpowiednio zareagowały, utrzymały się na powierzchni.

O prawdziwym sukcesie będziemy mogli mówić wówczas, gdy firmy działające w e-commerce wezmą przykład od najlepszych na rynku i będą oferować doświadczenie zakupowe na wysokim poziomie. Dzięki temu dalsze wzrosty nie będę wynikać z kolejnych fal pandemii (czy w ogóle kryzysów), a będą oparte na wartości dostarczanej konsumentowi.

Z kolei jako człowieka roku wskazałbym Rafała Brzoskę, który upowszechnił w Polsce InPost. Obecnie paczkomaty są już stałym elementem e-commerce’owego świata w naszym kraju. W czasie pandemii firma, dzięki temu, że pozwala na bezpieczne i wygodne odbieranie przesyłek, stała się największym operatorem logistycznym, a paczkomaty najczęściej wybieraną formą dostawy.

Wpływ pandemii na branżę
Pandemia Covid-19 spowodowała dalszy wzrost zainteresowania usługami mobile. Rozwijają się aplikacje rozrywkowe, lifestyle’owe oraz usługowe. Podczas Forum IAB jeden z ekspertów rzekł, że „w końcu mamy upragniony rok mobile”. Reklamodawcy są chętniejsi do wykorzystywania mobile w swoich kampaniach reklamowych i mobile jako jednego z niewielu kanałów reklamy, który cały czas ma wzrosty wobec spadku w innych. Użytkownicy więcej czasu spędzają w telefonach, pozwalając na rozwój aplikacji oraz usług oferowanych online. W 2020 roku mocno rozwinęła się i usprawniła strefa płatności mobile.

Wyzwania na 2021
Sklepy spożywcze, które oferują sprzedaż online będą musiały rozszerzyć swoje oferty dostaw do mniejszych miast. W przeciwnym razie na rynku może pojawić się gracz, który wykorzysta tę niszę. Z kolei obecni giganci z tego obszaru stracą wielu potencjalnych klientów i będą zmuszeni walczyć o konsumentów na bardzo konkurencyjnym rynku większych miast.

Kolejnym wyzwaniem jest jakość usług świadczonych przez e-sklepy. W tym roku Polacy zdecydowanie częściej robili zakupy on-line. W tej grupie znaleźli się zarówno dotychczasowi, jak i nowi klienci. Co za tym idzie – ich oczekiwania odnośnie czasu dostaw, metod płatności, asortymentu i ogólnej wygody korzystania z e-commerce’ów będą rosły. Z kolei firmy, jeśli chcą pozostać na rynku, będą musiały te oczekiwania spełnić.

Na koniec – w 2020 roku w internecie pojawiło się wiele nowych e-sklepów, a w kolejnym zapewne powstanie ich jeszcze więcej. Konsumenci mają zatem bardzo duży wybór. Firmy będą więc musiały wykazywać się coraz większą kreatywnością w zwróceniu uwagi potencjalnych klientów i zachęceniu do skorzystania z ich oferty.  

Podsumowując, w przyszłym roku spodziewam się zaciekłej walki między e-commerce’ami - zarówno na poziomie marketingowym, jak i pod względem dostępnych funkcji. Myślę jednak, że nam – konsumentom walka ta wyjdzie na dobre, podobnie, jak i całemu sektorowi.

Autor:tw

KOMENTARZE(1)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas