Internet2021-01-12
1

Jak e-commerce zmienił się w 2020 roku, co może wydarzyć się w 2021 roku

Zapraszamy do kolejnej części naszego podsumowania 2020 roku w branży e-commerce. Jakie były najważniejsze wydarzenia, ludzie, zjawiska i tendencje w minionym roku? Co przyniesie 2021 rok?

Bartosz Pająk, senior digital development manager w One House

Wydarzenie roku

Dwa wydarzenia z 2020 zapiszą się na długo  w kartach historii, mianowicie sprawne poradzenie sobie całej branży ecommerce w tym szczególnie, logistyka, fulfilment w czasie lockdown, dynamika wzrostu u niektórych klientów wynosiła kilkaset procent miesiąc do miesiąca  

Drugim wydarzeniem tego roku w branży ecommerce ale również na rynku kapitałowym w Polsce był debiut Allegro na GPW. Zaraz po debiucie kapitalizacja Allegro wynosiła ponad  70,17 mld zł, co jest absolutnym rekordem w historii warszawskiej giełdy, dwa razy większa kapitalizacja niż CD Projekt.

Trend roku / człowiek roku
Trend roku który miał miejsce to pojawienie się w rynku nowych kupujących, którzy przez lata bronili się przed zakupami w sieci. Jestem pewien że ich bariery zostały przełamane i trend ten się utrzyma w kolejnych latach.

Jak pandemia wpłynęła na rynek
Pandemia sprawiła że ecommerce przeżywa dynamiczny rozkwit, 374 proc. – o tyle wzrosła liczba transakcji w e-sklepach. Przyczyniło się to również do rozwój sieci logistycznej w Polsce.

##NEWS https://wirtualnemedia.pl/m/artykul/podsumowanie-roku-2020-branza-eventowa-perspektywy-na-2021 ##

Trzy wyzwania na 2021
Umiejętne obsłużenie zwiększonego ruchu w sklepach internetowych.

Przejście na sprzedaż internetową największych sieci handlowych w Polsce jak np. LPP czy podobnych którzy ogłaszają zmniejszenie lub całkowite zamknięcie sprzedaży w galeriach handlowych. Część z tych sieci przespała powstanie rynku ecommerce w Polsce i musza szybko nadgonić konkurencję.

Ochrona środowiska naturalnego przy zwiększającej się konsumpcji, jednym z trendów który na to wyzwanie odpowiada jest nowa usługa pre-owned w ramach Zalando.

 


Dr Jolanta Tkaczyk, Akademia Leona Koźmińskiego

Wydarzenie roku
Pandemia i lockdown - duet który dramatycznie przyspieszył rozwój e-commerce w Europie i w Polsce. Udział e-commerce w polskim handlu detalicznym wzrósł w kilka tygodni pandemii z 5,5 proc. na koniec 2019 r. do blisko 12 proc. w jej szczytowym momencie. Normalnie zabrałoby to kilka lat (np. w USA taki wzrost udziału osiągnięto w 7 lat). Niektóre prognozy (np. PMR) mówią o osiągnięciu w 2025 r. nawet 20 proc. udziału w handlu detalicznym.
 
Sukces roku
Rozwój e-grocery w stylu od zera do bohatera –i tu pandemia stanowiła katalizator zmian, jak również spowodowała osiągnięcie swoistej masy krytycznej i większą opłacalność wcześniejszych projektów. Rynek ten wzrósł rok do roku około 40 proc., co prawda udział e -commerce w handlu artykułami spożywczymi wynosi niecałe 0,7 proc., ale jeszcze nigdy nie dostał on takiej szansy na rozwój. Ekspansję e-grocery wspiera także efektywny łańcuch dostaw, który pozwala na skrócenie czasu dostawy. Zainteresowanie konsumentów tą kategorią produktową skłoniła także liderów rynkowych do większych inwestycji oraz poprawy doświadczeń klientów.
 
Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
Rozczarowaniem – jak co roku jest nie wykorzystany do końca potencjał Black Friday. Ze „Świątecznego Barometru Cenowego” Deloitte wynika, że w Black Friday 2020 w porównaniu do piątku 20 listopada obniżki cen sięgnęły średnio jedynie 3,4 proc. (w ubiegłym roku było to 4 proc.). W Cyber Monday w stosunku do Black Friday 82 proc. cen pozostało bez zmian.

Spektakularny kryzys roku to moim zdaniem przypadek marki Veclaim. Marka odzieżowa wprowadzona na rynek przez popularną influencerkę Jessicę Mercedes została bohaterką „afery metkowej”. W maju wybuchł kryzys, gdy okazało się, iż t-shirty tej marki w cenie 199-239 zł to tanie koszulki Fruit of the Loom z Chin. Modowa blogerka zapewniała od początku, że jej ubrania są szyte w Polsce, tak więc konsumenci poczuli się oszukani. Kryzys ten de facto podważył zaufanie do innych marek odzieżowych sprzedających produkty pod hasłem „Made in Poland”.

##NEWS https://wirtualnemedia.pl/m/artykul/podsumowanie-2020-roku-w-mediach-spolecznosciowych-prognozy-na-2021 ##

Człowiek roku
Jakub Jasiński, dyrektor e-commerce & omnichannel CCC - nominacja za dużą odwagę we wprowadzaniu innowacji w czasach, gdy reszta walczy o przetrwanie.
 
Serwis / kampania / projekt roku
Biedronka cyfryzuje się przy pomocy Glovo - od kilku lat największy gracz handlu detalicznego w Polsce przymierzał się do e-commerce, ale dopiero pandemia zapoczątkowała jego transformację cyfrową. We współpracy z firmą dostawczą Glovo Biedronka sprzedaje obecnie swoje produkty w 21 miastach w Polsce, a od września właściciel marki Jeronimo Martins dołączył do Izby Gospodarki Elektronicznej.
 
Zakupyuswoich.pl - projekt, który powstał by wesprzeć w czasie pandemii lokalny biznes - drobnych sklepikarzy, małe i średnie sklepy spożywcze oraz rolników, aby umożliwić im wejście w e-commerce bez konieczności ponoszenia nakładów inwestycyjnych. Grupa programistów wraz z fundacją Profeto w 5 dni uruchomiła tę platformę i udostępniła ją wszystkim chętnym zupełnie za darmo. Tempo realizacji oraz zupełna bezinteresowność tej inicjatywy zasługują na miano serwisu roku.
 
Premiera, nowość roku
Buty z dostawą do domu jak pizza - testowanie przełomowego dla e-commerce projektu przez CCC - dostawy obuwia zamawianego w sieci  w ciągu 60 minut lub nawet krócej od momentu złożenia zamówienia. Testy rozpoczęto w listopadzie w Warszawie, zaraz po ogłoszeniu kolejnego zamknięcia centrów handlowych. Cała branża czeka na wyniki testów.
 
Trend roku
Omnichannel oraz click &collect. Wiele przedsiębiorstw dokonało gwałtownej transformacji cyfrowej pod wpływem pandemii i pojawiających się ograniczeń w handlu. Wielokanałowość sprzedaży stała się czymś normalnym, a formuła click&collect swoistym „must have”, szczególnie w przypadku artykułów spożywczych. Ta hybrydowość różnych rozwiązań i mieszania online z offline zostaną z pewnością z nami na dłużej.

Prognoza na 2021 rok
Dalszy dynamiczny rozwój e-commerce, rozwój platform zakupowych (m.in. długo oczekiwane wejście Amazona na rynek polski), dalsze wykorzystanie nowych technologii - takich jak AI, zapewnienie bezpieczeństwa danych konsumentów - to są wyzwania na nadchodzący rok.

Oczekiwany jest swoisty wyścig technologiczny w poszukiwaniu najbardziej skutecznych metod prezentacji produktów w sieci. Ciekawie zapowiada się także dostosowywanie e-commerce do interfejsów głosowych (voice-commerce) - pytanie tylko czy wreszcie trafi pod polskie dachy…

Cykl: Podsumowania 2020 roku i prognozy na 2021

Autor:tw

KOMENTARZE(1)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas