Internet2021-01-18
0

Media społecznościowe: wydarzenia i trendy w 2020 roku, prognozy na 2021

W kolejnej części podsumowania roku w mediach społecznościowych o najważniejszych wydarzeniach, zjawiskach i trendach minionego roku oraz swoich prognozach na 2021 roku mówią menedżerowie z agencji reklamowych i mediowych.

Anna Ortman, head of social media w agencji Insignia

Wydarzenie roku
Nowe, pandemiczne czasy, które zbudowały całą naszą codzienność na nowo. Zmieniły nie tylko branżę, ale wszystko – życie nasze, jako marketerów, naszych klientów i samych użytkowników. Wprowadziły sporo niepewności w planowaniu działań, których teoretycznie nie dało się zaplanować, udowadniając, że sukces obecnie można osiągnąć działając jeszcze szybciej i elastyczniej niż wcześniej.

Nowa rzeczywistość to także znacznie przyśpieszona digitalizacja, a także szerokie działania do seniorów, które pozwoliły poszerzyć naszą grupę docelową.

Nowe czasy wymusiły również nowe rozwiązania dla branży eventowej. Koncerty, spotkania, szkolenia czy wystawy przeniosły się do online i działają całkiem sprawnie. Polepszyła się także obsługa klienta w social media, ponieważ niejednokrotnie był to jedyny kanał, poprzez który mogliśmy się sprawnie i szybko skontaktować z wieloma firmami. W tym przede wszystkim z bankami udzielającymi wsparcia finansowego w Tarczy lub liniami lotniczymi, w jakich miesiącami czekaliśmy na zwrot środków za bilety.

Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
Uczciwość, zaufanie i autentyczność, czyli wszystko, co ważne dla obecnego konsumenta (szczególnie w okresie trwania pandemii), zostały nadszarpnięte w relacji marka – konsument przy okazji dużej „afery metkowej” marki Veclaim, a następnie La Mania, Local Heroes, a także Wishbone Fine Jewellery.

W przypadku Veclaim trudno oddzielić markę od jej założycielki, a nie ma nic gorszego dla influencera niż utrata wiarygodności.

Trend roku
Podejdę do tego bardzo narzędziowo - podcast, webinar, e-book. W tym roku mówiło się o nich bardzo dużo oczywiście przez trwającą pandemię i zmianę konsumpcji mediów.

Badania mówią, że rola podcastów w 2021 będzie tylko wzrastać, dlatego warto wykorzystać tę informację w planowaniu działań na kolejny rok, tym bardziej wiedząc, że w polskim top 10 podcastów na Spotify nie ma jeszcze żadnego brandowego podcastu.

Jak pandemia wpłynęła na branżę
Pozytywnie. Większość firm po prostu musiała się przenieść do świata online, otworzyć konta społecznościowe, wzmocnić obsługę klienta, postarać się o niego bardziej i wyróżnić się jeszcze mocniej, ponieważ zwiększyła się konkurencja, tak samo jak ostrożność w wyborach klientów. Pandemia, wbrew pozorom, pozwoliła się także zjednoczyć, co mogliśmy zauważyć najbardziej we wspólnych inicjatywach - najpierw wsparcia lokalnych mikrofirm, później bardzo silnie i wręcz na skalę globalną w okresie protestów kobiet.

Media społecznościowe stały się w okresie lockdownu najlepszym miejscem na powstawanie społeczności, kontakt ze światem, co za tym również idzie – jednym z najlepszych miejsc reklamowych dla marek.

Trzy najważniejsze wyzwania w 2021 roku
1. Szukanie nowych narzędzi sprzedażowych w przypadku każdej branży.
Ten rok udowodnił wielu biznesom, że obecność w online jest obowiązkowa i pozwala utrzymać firmę przy życiu. Wielu przedsiębiorców pojawiło się w online w trybie express z zupełnie niedopracowaną strategią, dlatego dla nich będzie to praca nad wypracowaniem wszystkiego od początku, a dla firm już istniejących na ciągłe poprawianie obsługi klienta, UX, UI i szukanie nowych możliwości reklamowych, ponieważ konkurencja w online będzie tylko wzrastać.

2. Nowa normalność po pandemii.
Nikt z nas nie wie, jak będzie wyglądała np. branża eventowa w nowej rzeczywistości. Nie wiemy, czy nasi klienci będą woleli wrócić do udziału w stacjonarnych wydarzeniach, koncertach, szkoleniach, na zakup w sklepach stacjonarnych, czy jednak będą się bali lub przyzwyczają się do wygody konsumpcji niektórych przyjemności zdalnie z np. drugiego końca świata. Nie wiemy oczywiście, czy wrócimy do podróżowania na ten drugi koniec świata i co przyniesie 2021, jednak będzie to spore wyzwanie dla wszystkich marketerów, ponieważ znowu staniemy przed poważnymi wyzwaniami, na które nie ma żadnej wypracowanej wcześniej strategii działania.

3. Utrzymanie uwagi starszej grupy docelowej.
Zawsze należy wykorzystywać sytuacje, w której coś się dzieje w danej kategorii lub tym bardziej globalnie bez naszej większej ingerencji i nakładów finansowych jako marki. Dlatego nagły wzrost liczby seniorów w onlinie powinien być już teraz pielęgnowany, tak aby grupa ta zaczęła aktywnie korzystać nie tylko z bankowości online i sporadycznych zakupów w sieci, ale aby stało się to także dla nich codziennością, bo jest to tylko i wyłącznie poszerzenie naszej TG, do której bardzo ciężko było wcześniej dotrzeć z pomocą np. mediów społecznościowych.

 


Barbara Drapała, head of social media w Performics (Publicis Groupe), szefowa grupy roboczej social media w IAB Polska

Wydarzenie roku
Otwarcie puszki Pandory, które zesłało marketerom kolejno COVID-19, bojkot Facebooka oraz Ogólnopolski Strajk Kobiet. 2020 rok był serią niezapowiedzianych sprawdzianów weryfikujących praktyczne umiejętności prowadzenia biznesu online oraz stosowania się do zasad i wartości wyznawanych przez markę. Nie wszystkie firmy  zdały celująco, ale wszystkie zostały w tym roku rozliczone przez konsumentów i pracowników. Niekiedy boleśnie w mediach społecznościowych. Wielokrotnie mówiono o obłudzie marek opierających komunikację na kobietach, ich sile czy równouprawnieniu. Natomiast na hasło „sprawdzam” często jedyną odpowiedzią była głucha cisza.   

Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
„Kryzys”, który stał się viralem i sukcesem roku za sprawą powiadomień push o treści „ęśąćź”. mBank pokazał, że może nie umie jeszcze w marketing automation, ale za to potrafi rozbić bank w social media.

Trend roku
W trakcie lockdownu wzrosła rola i wykorzystanie live streamów w social media nie tylko do działań wizerunkowych, ale również sprzedażowych i CSR. Mogliśmy oglądać koncerty (np. Męskie Granie, Lech Music), wpłacać datki na fundacje w trakcie live streamów (np. Wspomóż Doga za hot-doga) czy kupować produkty wykorzystywane przez stylistki w trakcie szkoleń online (np. Semilac). Marki musiały znaleźć nowy sposób na kontakt z konsumentami, a niekiedy zmienić ofertę czy kanały dystrybucji. Wielu mikro przedsiębiorców pokazywało i sprzedawało w trakcie live streamów półprodukty do samodzielnego przygotowania ramenu lub pizzy, mieszanki farb do domowej koloryzacji włosów czy mieszkania na sprzedaż. Kreatywność była doceniana, bo namiastka „normalności” zawsze była i jest na wagę złota.

Jak pandemia wpłynęła na branżę
W cenie są nie tylko kompetencje digitalowe, ale również elastyczność i kreatywność pozwalająca na utrzymanie i rozwijanie biznesu w trakcie kryzysu. Talenty wewnątrz organizacji i proaktywność są teraz potrzebne jak nigdy dotąd.  

Trzy najważniejsze wyzwania w 2021 roku
Social commerce - holistyczne i umiejętne wykorzystanie mediów społecznościowych w działaniach sprzedażowych.

Społeczna odpowiedzialność biznesu - branie udziału w akcjach CSR, które faktycznie reprezentują wartości firmy i w razie sytuacji wymagających jakichkolwiek deklaracji organizacja powinna wiedzieć po której stronie barykady powinna stać i dać temu jasny wyraz w mediach społecznościowych i w faktycznych działaniach.

Naturalność - szukanie inspiracji wśród „zwykłych” ludzi, którzy każdego dnia pokazują swoją siłę w walce z pandemią i kryzysem ekonomicznym. Minęły już czasy „pięknych i długich reklam”…

Autor:tw

KOMENTARZE(0)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas