Badania2020-01-10
1

Polacy mają niską świadomość badań profilaktycznych

Co dziesiąty Polak nie planuje robić badań profilaktycznych, a co czwarty nie wie, jakie powinien wykonywać - wynika z raportu ARC Rynek i Opinia.

55 proc. Polaków twierdzi, że w ich wieku zalecane są jakieś badania profilaktyczne. Bardziej nieświadomi w tym zakresie są mężczyźni (28 proc.) niż kobiety (22 proc.).

Starsi bardziej świadomi profilaktyki

Największą świadomość badań profilaktycznych mają osoby w wieku 41-50 lat (61 proc. z nich twierdzi, że takie badania są zalecane) oraz powyżej 50. roku życia (70 proc.).

Badanie piersi, cytologia, badanie prostaty oraz morfologia  to najczęściej wskazywane przez respondentów badania profilaktyczne i to jednocześnie jedyne badania, które wymieniło więcej niż 8 procent badanych. Wszystkie pozostałe badania, w tym badania kardiologiczne, badania wzroku czy kolonoskopia miały mniej niż 8 proc. wskazań.

Najwyższy odsetek osób, które nie planują wykonywać badań profilaktycznych jest wśród 40-latków (12 proc.). Dla porównania wśród 20-latków tylko 4 proc. badanych nie chce wykonywać badań profilaktycznych.

– Z naszego badania wynika, że świadomość Polaków co do tego, jakie badania są zalecane dla ich grupy wiekowej nie jest najwyższa. I tutaj pojawia się pytanie, czy nie warto tej świadomości zwiększyć i tym samym zachęcić Polaków do poddawania się badaniom profilaktycznym? Patrząc długofalowo – na pewno byłoby to korzystne ekonomicznie. Wzrost świadomości społeczeństwa na ten temat nie jest jednak możliwy bez odpowiednich działań ze strony państwa i środowiska lekarskiego – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Badanie zostało zrealizowane przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (ankiety online na ePanel.pl) w listopadzie 2019 roku, na reprezentatywnej (wiek, płeć, wykształcenie, miejsce zamieszkania) próbie respondentów, N=1002.

Autor:jd

KOMENTARZE(1)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas