Internet 2014-12-16
6

Polska branża interaktywna: podsumowanie 2014 roku, prognozy na 2015

Jaki był mijający rok w polskiej branży interaktywnej? Co wydarzy się w przyszłym roku? Dla Wirtualnemedia.pl komentują przedstawiciele czołowych agencji, m.in. Dariusz Andrian, Jacek Celiński, Łukasz Lewandowski, Bartek Cymer, Michał Siejak, Bartłomiej Juszczyk, Magdalena Szmidt, Anna Robotycka i Bartłomiej Pawluk.

Marcin Rzeczkowski, business development manager w GoldenSubmarine

Wydarzenie roku
Oblewające się lodowatą wodą postacie z pierwszych stron gazet, przekazane na szczytny cel setki milionów dolarów i nowa jakość, precedens w kategorii viral. Wydarzenie roku to Ice Bucket Challenge!

Sukces roku
Korporacja z Cupertino, a właściwie jej sztandarowy produkt iPhone 6 oraz iPhone 6 Plus, który mimo nazbyt mocnego wyginania się w trakcie użytkowania oraz kilku innych niedociągnięć wciąż jest najbardziej pożądaną słuchawką świata. Ciekawostką w tym stanie rzeczy jest fakt, że konkurencja w osobie pozostałych z największych korporacji świata nie tylko nie przebiera w środkach, ale też wydaje ich coraz więcej i więcej, żeby tylko podgryźć konkurenta, a my i tak kupujemy produkty z logo jabłka.

Porażka roku
Będący na ustach całego świata, wyceniany na ponad 40 miliardów dolarów startup Uber. Rewolucja, która tak szybko jak się zaczęła, tak szybko odniosła spektakularną porażkę, udowadniając, że łączenie świata online ze światem offline to jednak proces a do tego niezwykle trudny. O stylu zarządzania nie wspominając… ;) 

Człowiek roku
Sylwester Adam Wardęga za bezsprzeczny sukces i wygranie YouTube Rewind. Na uznanie zasługuje konsekwencja w tworzeniu treści i rozwoju swojego kanału na YouTubie oraz „globalna” strategia i podejście często tak obce twórcom treści do globalnej sieci.

Trend roku
Właściwie kontynuacja trendu i wciąż ponad 20 proc. wzrost wartości rynku e-commerce na świecie w 2014 roku. Dodatkowo giganci tradycyjnego handlu (np. IKEA, H&M) prześcigający się w zapowiedziach i wstępnych testach rozwiązań e-commerce na świecie i w Polsce.

Trend zasługujący na baczną uwagę z dwóch powodów. Po pierwsze wraz ze wzrostem sprzedaży przez Internet rośnie świadomość i oczekiwania konsumentów dotyczące wszystkich ich pozostałych aktywności online. Po drugie wraz ze wzrostem rynku e-commerce na rynku pojawia się szereg ciekawych rozwiązań, firm i usług (np. Paczkomaty) które potrafią w krótkim czasie zmienić obraz rynku.

Prognoza na 2015
Treści wideo oraz rozwój koncepcji i strategii content marketingowych. Format wideo jako jeden z najbardziej pożądanych i lubianych przez użytkowników jest też idealnym narzędziem do realizacji działań contentowych i dostarczania użytkownikom wartościowych, interesujących treści a przy okazji realizacji dodatkowych celów marketingowych.

 


Łukasz Wołek, prezes i dyrektor zarządzający Eura7

Wydarzenie roku
Wszechobecna i angażująca miliony akcja #ALSicebucketchallange.

Sukces roku
Przejęcie grupy Socializer przez agencję Isobar Polska (Dentsu Aegis Network).

Porażka roku
Smutny autobus.

Człowiek roku
Yuri Drabent! Uzasadnienie

Trend roku
Hashtagowanie. W związku z rosnącym znaczeniem Twittera i Instagrama, coraz częściej agencje wykorzystywały hashtagi jako element kampanii internetowych.

Prognoza na 2015
Instagram będzie rządził!

 


Nikodem Krajewski (CEO) i Marcin Cichoń (dyrektor operacyjny) z Ideacto

Wydarzenie roku
Nikodem Krajewski: Zdecydowanym wydarzeniem roku jest konsekwencja strategii akwizycyjnej Grupy o2 wraz z Innova Capital, które najpierw na początku roku przejęły od Orange Polska 100 proc. akcji Wirtualnej Polski, tworząc Grupę Wirtualna Polska, która dzięki temu skutecznie podjęła walkę z Grupą Onet o pierwsze miejsce wśród wydawców internetowych na polskim rynku.

Kolejnym istotnym zakupem było przejęcie pakietu kontrolnego Grupy Money.pl. Dzięki temu zabiegowi Grupa Wirtualna Polska nie tylko stała się niekwestionowanym liderem w segmencie Biznes, Finanse, Prawo, ale zapewne wyprzedziła w rankingu Grupę Onet w łącznej ilości użytkowników (jeszcze nie ma oficjalnych danych potwierdzających tę ostatnią tezę). Jednym słowem - dwa wydarzenia roku w jednym roku. 

Sukces roku
Nikodem Krajewski: Zauważalnym trendem 2014 roku, było pasmo międzynarodowych sukcesów twórców gier z Polski. Znaczące osiągnięcia odnotowali nie tylko ci najwięksi w z wielomilionowymi budżetami na produkcje jak City Interactive Games z „Lords of the Fallen” czy 11 bit Studios z „This War of Mine” ale także mniejsze, niezależne produkcje jak na przykład „Tiberman” od Digital Melody. Ostatnia pozycja zasługuje na specjalne wyróżnienie ponieważ mimo braku wielkich budżetów na promocje i wsparcie sprzedaży autorzy osiągnęli ogromny sukces. Grę via Google Play od daty publikacji 30 lipca, czyli w niecałe 5 miesięcy, pobrało od 1-5 mln użytkowników! Prostota, urok, grywalność a także wpisywanie się w trend lumberseksualności okazały się strzałem w miliony! Gratulacje dla twórców.

Porażka roku
Nikodem Krajewski: Porażką nie tylko roku ale dekady można określić stan polskiego systemu edukacji w wymiarze kształcenia specjalistów szeroko rozumianej branży digital. Permanentny niedomiar wykwalifikowanych specjalistów od ecommerce czy UX jest stałą bolączką firm działających funkcjonujących w Polsce. Końcowym efektem obecnego stanu jest fakt, że firmy po prostu wzięły na siebie kształcenie pracowników organizując programy stażowe co jednak nie jest rozwiązaniem na miarę potrzeb rynku.

Człowiek roku
Nikodem Krajewski: W kontekście trendów z dominacją YouTube’a nad telewizją na człowieka roku wyrasta SA Wardega rodzinie i prokuraturze zanany jako Sylwester Wardęga. 116 mln odsłon klipu o pająku mordercy oraz pierwsze miejsce wśród najpopularniejszych klipów 2014 roku w serwisie YouTube daje pierwsze miejsce w rankingu Człowieka roku

Trend roku
Marcin Cichoń: Rok 2014 to dalszy wzrost znaczenia e-commerce - rozumianego nie tylko jako sklep internetowy, ale także chociażby pozyskiwanie leadów sprzedażowych poprzez stronę firmową. Ponadto e-commercowy trend to już nie tylko budowanie serwisów internetowych ale także skupienie się na całej palecie usług z tym związanych: analizie, optymalizacji, lojalizacji, generowaniu ruchu itd. Z roku na rok koszt pozyskania nowego klienta rośnie, więc rozsądni właściciele e-biznesów szukają nowych kanałów dotarcia do użytkowników i optymalizuje dotychczas używane.

Drugim mocnym trendem jest mobile. Ilość użytkowników przeglądających internet ze smartfonów i tabletów nadal dynamicznie rośnie. Obecnie budowa nowego serwisu bez zapewnienia dostępności na urządzenia mobilnych (chociażby z zastosowaniem technologii RWD) jest mocno krótkowzroczna - taka funkcjonalność staje się „must have” każdego realizowanego projektu.

Prognoza na rok 2015
Marcin Cichoń: Rok 2015 powinien przynieść dalszy wzrost ruchu mobile w sieci. Kto wie, być może wreszcie (trochę na siłę lansowany) trend m-commerce stanie się faktem. Jednak do tego potrzebujemy lepszego podejścia do realizacji e-płatności na platformach mobilnych. Do tego czasu dla mnie mobile w e-zakupach (zwłaszcza z wykorzystaniem tabletów) pozostanie po prostu kolejnym kanałem dzięki któremu użytkownicy zapoznają się z ofertą, ale nie finalizują transakcji.

Na pewno zaobserwujemy większe skupienie się na nowoczesnych rozwiązaniach na styku software i hardware on-line. Coraz więcej osób nie wyobraża sobie komfortowego życia bez internetu, więc takie perspektywy jak jnternet rzeczy mogą stać się faktem. Obecnie już posiadanie telewizora, a nawet pralki podłączonej do sieci nie jest niczym niezwykłym. Warto więc z zainteresowaniem obserwować jak kolejne urządzenia będą zyskiwać funkcjonalność komunikacji z innymi sprzętami poprzez internet.

Autor: tw

KOMENTARZE (6) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas