Internet 2014-12-16
6

Polska branża interaktywna: podsumowanie 2014 roku, prognozy na 2015

Jaki był mijający rok w polskiej branży interaktywnej? Co wydarzy się w przyszłym roku? Dla Wirtualnemedia.pl komentują przedstawiciele czołowych agencji, m.in. Dariusz Andrian, Jacek Celiński, Łukasz Lewandowski, Bartek Cymer, Michał Siejak, Bartłomiej Juszczyk, Magdalena Szmidt, Anna Robotycka i Bartłomiej Pawluk.

Magdalena Szmidt, CEO w MOSQI.TO

Porażka roku
W tej branży do porażek nikt się nie przyznaje :)
 
Człowiek roku
Michał Brański. Najpierw O2, potem Pudelek, teraz Wirtualna Polska. Ten facet idzie jak burza i ma świetną intuicję.
 
Trend roku
Nie wiem czy to trend roku czy bardziej trend konferencyjny, ale tak - ciągle content is the King!
 
Prognoza na 2015
Marzę o tym, by odwrócić trend i by wartościowy content (o którym tyle się na konferencjach mówi) był w stanie stawić czoła internetowej głupocie. Wątpię czy tak się stanie, ale trzymam za .TO kciuki. Słowem: chciałabym czasem wejść na dowolny portal horyzontalny i zamiast na pupę, łydkę czy gębę trafić na coś, co choć odrobinę ma szansę rozwinąć człowieka, podobno istotę rozumną ;)

 


Anna Robotycka, partner zarządzający faceAddicted

Wydarzenie roku
Ice Bucket Challenge, a właściwie skala tego zjawiska, którego rozprzestrzenianie się przez media społecznościowe przebiła wszystkie virale i pseudo virale lat poprzednich. Fantastycznie, że mówimy o wydarzeniu, którego idea jest naprawdę szczytna. Co ciekawe, polskim mediom  tradycyjnym trochę czasu zajęło zauważenie, a następnie zrozumienie tego zjawiska, a obserwowanie tego początkowego niezrozumienia było niezwykle komiczne.

Sukces roku
Vlogerzy podbili świat tradycyjnych mediów - pojawiają się w reklamach, jako prowadzący telewizyjne show czy jako stali goście programów śniadaniowych. Widać, że część z nich czuje się w tej nowej roli jak ryba w wodzie, ale i tak powstaje pytanie, jaki pomysł będą mieli na siebie w kolejnych latach. Tym bardziej, że drugi szereg internetowych gwiazd coraz mocniejszy.

Porażka roku
Monetyzacja Facebooka. Nie chodzi o to, że zarabianie pieniędzy jest złe. Chodzi o to, że działania Facebooka, który ma pełną świadomość tego, że nie ma dla niego alternatywy, a jednocześnie wymusza na marketerach zwiększanie wydatków, jest po prostu słabe. Zmiany wprowadzane przez Facebooka (nagłe, nieklarowne) na każdym kroku udowadniają, że to piaskownica Zuckerberga, który ma zamiar dyktować warunki zabawy jego zabawkami. Szkoda, że marki traktowane są jako dojne krowy.

Człowiek roku
Wardęga, który udowodnił, że Polak potrafi ;)

Trend roku
Instagram i YouTube. Instagram rządzi - angażuje często bardziej skutecznie niż Facebook, a przy tym nadal jest serwisem społecznościowym  (w pełnym  i pierwotnym  znaczeniu tego słowa). Przy YouTube nadal kluczowym problemem jest pomysł na treść, ale biorąc pod uwagę, że więcej czasu młodzież spędza na tym portalu niż przed telewizorem, nikt nie powinien mieć wątpliwości, które medium przetrwa.

Prognoza na 2015
Sprzedaż, sprzedaż, sprzedaż i analityka.
Działania leadowe, performance w social media przynoszą niesamowite wyniki, a w połączeniu z siłą analizy użytkowników jest to prawdziwy fenomen. Oczywiście kolejny rok będzie jak zawsze rokiem mobile’u, ale przede wszystkim właśnie w wymiarze generowania sprzedaży.

 


Michał Siejak, dyrektor zarządzający 6ix WoMM & Social Media i E_misja Interactive 360

Wydarzenie roku
Wejście Amazona do Polski, które będzie zagrożeniem dla polskich e-commerców i dlatego nie cieszy mnie ono w żadnym aspekcie.

Przejęcie przez Grupę o2 Wirtualnej Polski. Na nasz agencyjny biznes zdarzenie to miało wprawdzie zerowy wpływ, ale można przypuszczać, że w mniejszym lub większym stopniu spowodowało lawinę redesignu layoutów serwisów konkurencji.

Z perspektywy naszej agencji, mocno osadzonej na rynku farmaceutycznym, dotykają nas silnie regulacje EFSA - European Food Safety Authority mające zasadniczy wpływ na ograniczenia dotyczące np. marketingu suplementów diety.

Sukces roku
Trudno mi wskazać jakieś spektakularne sukcesy branży w 2014 roku - wychodzi na to, że był to relatywnie spokojny rok.

Porażka roku
Skupiajmy się na sukcesach, swoich i innych.

Człowiek roku
Nie widzę postaci, która zdecydowanie zdominowałaby 2014.

Trend roku
Wciąż marketing automation - czyli przyszłość zarządzania leadami i rekordami, choć próg wejścia wydaje się wciąż relatywnie wysoki ze względu na konieczność zdobycia odpowiednich kompetencji, a zagadnienie jest wielopoziomowe i skomplikowane.

Patrząc choćby na nasze własne, agencyjne realizacje, kluczowym trendem okazuje się wzrost ilości zastosowań wideo w działaniach interaktywnych.

Drugim mikro trendem, który nas bezpośrednio dotyka, jest zmiana podejścia klientów do działań na forach internetowych, które wreszcie traktowane są jak kolejne kanały komunikacji, istotne na określonym, dość późnym etapie procesu zakupowego. Klienci zaczynają mieć świadomość, że można tam działać jawnie i całkowicie bezpiecznie, a sposoby mierzenia zasięgu działań są coraz dokładniejsze.

Prognoza na 2015
Dalszy wzrost ilości, znaczenia i jakość wideo kontentu w sieci. Zarówno to medium, jak i forma przekazu są wręcz podstawowe dla młodego/nowoczesnego konsumenta.

Granica pomiędzy mobile a interactive mocno się zatarła. Teraz pora na wyraźniejsze połączenie telewizji z interactive’em i mobile’em. Zakładam, że nie nastąpi to skokowo i 2015 będzie pewnie kolejnym rokiem, w którym ten trend będzie się po prostu nasilał. Spodziewam się, że dzięki temu za jakiś czas nastąpi moment, w którym agencje interaktywne będą miały jeszcze większą szansę stać się pełnoprawnym graczem rynku ATL (o ile ten będzie jeszcze istniał). Już dziś widać, że jest im łatwiej nadrobić te kompetencje niż agencjom ATL-owym posiąść interaktywne.

Warto również przyglądać się ruchom gigantów, takich jak Google czy Facebook. Potrafią oni jednym ruchem podkopać filary biznesu całych grup podmiotów , np. ten pierwszy wywraca do góry nogami biznes SEO, dodatkowo znalazł narzędzia takie jak np. PLA, które będą miały gigantyczny wpływ na rynek e-commerce. Równie łatwo Google będzie mógł wpłynąć choćby na rynek monitoringu sieci.

Autor: tw

KOMENTARZE (6) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas