Reklama2019-08-26
0

Przystanek tramwajowy w centrum Łodzi cały w kwiatach - to praca studentki ASP

Na placu Dąbrowskiego w centrum Łodzi, przy Teatrze Wielkim jeden z przystanków tramwajowych ozdobiono setką suszonych kwiatów i roślin. To instalacja "Nostalgia", której autorką jest  Dominika Cebula, studentka łódzkiej ASP, a projekt zrealizowało Łódzkie Centrum Wydarzeń

Przystanek tramwajowy, na którym wykonano instalację florystyczną znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Narutowicza i Sterlinga. Ściany w wiacie przystankowej zastąpiono gablotami, w których umieszczono 36 wielokolorowych kompozycji florystycznych zatopionych w żywicy. Są to m.in. piwonie, niezapominajki, chabry, narcyzy, róże, frezje, goździki, szafirki, płomyki, forsycje, bratki itp. Autorką jest Dominika Cebula, studentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych.

Dziewczyna tłumaczy, że pomysł na ten projekt powstał z chęci zestawienia kontrastu kolorowych kwiatów z wszechobecnym w mieście betonem.

Studentka III roku grafiki ASP w ubiegłym roku wzięła udział w konkursie Łódzkiego Centrum Wydarzeń dla młodych artystów „Przecieki sztuki”. To właśnie w nim zaproponowała zastosowane obecne na łódzkim przystanku rozwiązanie.
Projekt spotkał się na tyle interesujący, że rozbudowano jego początkową wersję i wprowadzono w tym roku. Instalacja pozostanie na przystanku przynajmniej do końca października br. Niewykluczone, że później zostanie przeniesiona na inny przystanek.

– Podstawową wartością tej instalacji jest przede wszystkim warstwa wizualna i oparcie jej formy na subtelnym, naturalnym pięknie kwiatów i elementów roślinnych. Zastosowanie żywicy pozwala na zakonserwowanie i zatrzymanie tego piękna w określonej postaci oraz skontrastowanie go z betonowo-asfaltowym otoczeniem ulicy. Braliśmy pod uwagę różnego rodzaju warianty wykorzystania możliwości plastycznych, jakie daje żywica. Rozważaliśmy różne lokalizacje, ale przystanek przy placu Dąbrowskiego z wielu względów wydaje się najwłaściwszym wyborem. Dodatkowym smakiem tego miejsca jest fakt, że od ponad trzydziestu lat można tu kupić kwiaty praktycznie przez całą dobę – mówi Michał Bieżyński z Łódzkiego Centrum Wydarzeń, kurator projektu.

 

Autor:bg

KOMENTARZE(0)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas