Badania2023-08-29
10

Większość Polaków przeciwnych referendum, nie chce łączenia go z wyborami parlamentarnymi

Jarosław Kaczyński w spocie PiS o referendum, fot. FacebookJarosław Kaczyński w spocie PiS o referendum, fot. Facebook

Prawie połowa badanych jest przeciwko referendum, a większość Polaków nie chce jego połączenia z wyborami parlamentarnymi, zaplanowanymi na 15 października - wynika z badania Research Partner na panelu Ariadna.

Pracownia Research Partner zbadała stosunek Polaków do referendum w trakcie wyborów. Przypomnijmy - PiS ogłosiło referendum, w którym Polacy zostaną zapytani o stosunek do prywatyzacji państwowych przedsiębiorstw, wiek emerytalny, ochronę granic i migrantów w Polsce.

W dniach 18-21 sierpnia 2023 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna badanie stosunku Polaków do przeprowadzania referendum w trakcie wyborów parlamentarnych.

Większość Polaków nie chce referendum

80 proc. respondentów deklaruje, że słyszało o pomyśle wprowadzenia czterech pytań referendalnych. Jednakże pomijając osoby niezdecydowane (19 proc.), większość ankietowanych nie chce łączenia pytań referendalnych z wyborami powszechnymi. 48 proc. badanych jest przeciwko referendum, a jedynie 35 proc. chciałoby dołączenia dodatkowych pytań w trakcie wyborów.

"Zdecydowanie tak" na pytanie o poparcie referendum przy okazji wyborów odpowiedziało 17 proc., a "zdecydowanie nie" aż 32 proc.

Polacy o pytaniach referendalnych

Nie mniej kontrowersji budzi treść i tematyka samych pytań. 40 proc. ankietowanych nie chce, aby jakiejkolwiek z nich zostało zadane w trakcie referendum. Po 34 proc. wskazań odnotowaliśmy jeśli chodzi o politykę migracyjną oraz podniesienie wieku emerytalnego. Mniejszą wagę wyborcy przywiązują do pytania o wyprzedaż majątku państwowego (28 proc.).

Tylko co czwarty badany (26 proc.) respondent wskazał na konieczność zadania pytania o likwidację barier na granicy białoruskiej.

Wyniki badania pokazują, że poparcie dla referendum oraz pytań referendalnych kształtuje się na poziomie podobnym do poparcia politycznego dla partii rządzącej, które w tym samym badaniu wyniosło 34,2 proc.. Pozostałe 2/3 głosów to sympatycy szeroko rozumianej opozycji lub niezdecydowani - czytamy we wniosku z badania Research Partner.

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 18-21.08.2023, na ogólnopolskiej próbie 1030 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Autor:jd

KOMENTARZE(10)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas