Reklama2014-01-02
1

PZU, „Rak’n Roll Records”, Volvo, Dove, Oreo - polskie agencje wskazują najlepsze kampanie 2013 roku (wideo)

Kapitan Nostres w reklamie PZU, Jean-Claude Van Damme w spocie VolvoKapitan Nostres w reklamie PZU, Jean-Claude Van Damme w spocie Volvo

Kontynuujemy przegląd najciekawszych akcji reklamowych minionego roku w ocenie polskich agencji. Z krajowego rynku najczęściej wymieniane są kampanie „Mocno pomocni” PZU i „Rak’n Roll Records”, a z zagranicy - reklamy Volvo, Dove, Oreo i O2.

Norbert Piotrowski, strategic planner w GoldenSubmarine

O2, „Be More Dog”

Idea, która przemawia. Realizacja, która bawi. Marka, która prawi kazanie. Tak, kazanie - w najlepszym tego słowa rozumieniu i z użyciem perfekcyjnej dla audytorium paraboli. „Nie daj się zniewolić technologii - ciesz się nią!”, to dla mnie przesłanie na 2014 rok, jakże wybornie i przewrotnie zakomunikowane przez O2. A do tego wszystkiego mobilny smaczek na stronie, który wyzwala myśl: „dlaczego ja na to nie wpadłem?”.


Volvo, „The Epic Split”

>>> Internauci parodiują spot Volvo z Van Damme’em: Majewski, Kaczyński, burmistrz Toronto (wideo)

Nie ma wątpliwości co do tego, że realizacja z udziałem słynnego belgijskiego aktora przejdzie do kanonu działań wirusowych w kontekście marketingu i będzie wymieniana jednym tchem z „I'm on a horse” Old Spice i „Drama Button” TNT. Jak każdy popularny wirus, wpisuje się też na stałe w internetowy folklor, inspirując tysiące przeróbek, nawiązań i wariacji. Co jednak kluczowe, zdobyty wirusowo zasięg, zgodnie z założeniami, pracuje na przekazanie cechy bardzo konkretnego produktu. To nie lada sztuka.


Dove, „Real Beauty Sketches”

Emocje w marketingu to oczywiście nic nowego. Historia wykreowana przez Dove przesuwa jednak poprzeczkę o kilka oczek w górę, nadając takim pojęciom jak „zaangażowanie” i „storytelling” nowy wymiar. Kamień milowy na drodze ku tworzeniu z marek świątyń wartości.


PZU, „Mocno pomocni”

>>> Kapitan Nostres reklamuje PZU z agentami mocno pomocnymi

Zanim rebranding PZU dokonał się na naszych oczach z wykorzystaniem przeróżnych marketingowych narzędzi, musiały zapaść odważne, poparte dobrym insightem decyzje, musiały powstać briefy, w których znalazło się miejsce na nietuzinkowe rozwiązania, musiało to w końcu zostać realizacyjnie dopięte na ostatni guzik. W krótkim czasie moloch (którego półtora roku temu przeganialiśmy w interaktywnej reklamie autorstwa K2) pokazał, że internet można wykorzystać bardzo błyskotliwie i skutecznie do kreowania marki. A wręcz do uczenia o niej. Czym jest zastosowanie algorytmu „Mocno pomocnych”, jak nie nauką w formie zabawy o wysokich standardach obsługi odmienionej instytucji?


Żywiec, „Otwieracz Żywca”

>>> Otwieracz reklamuje w internecie piwo Żywiec

Krótko i na temat: jeśli chodzi o obecność polskich marek w mediach społecznościowych, od prawie roku laur pierwszeństwa dzierży w moim przekonaniu Żywiec. Wysoki poziom realizacji, wyczucie i konsekwencja. Zachowanie charakterystycznego dla marki minimalizmu zdaje się wyzwalać ogromne pokłady kreatywności, dobrze spożytkowanej i adekwatnej do socialowego ekosystemu. Tak powinno wyglądać przedłużenie obecności marki znanej konsumentom z offline’u w online. Ach, no i Otwieracz Żywca!

 


Marzena Izenberg, Magda Jędrusiak, Michał Mańkowski i Maciej Wosk - social media team w Kalicińscy.com

Oreo, „The Daily Twist”

Akcja zorganizowana z okazji stulecia ciasteczek Oreo, która pokazała, jak można wykorzystać istniejące trendy/wydarzenia do kreacji wpisów na facebookowym fanpage’u czy tablicy na Pintereście. Sięgnięto do historii i szeroko pojętej popkultury, tworząc viralowe przekazy. Reagowano także na bieżąco na wykluwające się memy, ucho przykładano do YouTube’a czy Reddita. Sukces był murowany, w ten sposób odświeżono „stare” ciasteczka, nadając im prawdziwe influencerską renomę.


Norton Mobile Security, „Enjoy Your Privacy”


Tego trzeba doświadczyć! Sparuj smartfona ze stroną internetową i inwigiluj życie siedmiu fikcyjnych postaci, odkrywając po drodze ich głęboko skrywane tajemnice. W ten właśnie przemawiający do wyobraźni sposób promują się produkty firmy Symantec. Projekt wyróżnia design strony oraz wciąż innowacyjne zastosowanie smartfona do nawigacji www. Za kreację odpowiedzialna jest agencja Leo Burnett USA.


PZU, „Mocnopomocni”
Warto zwrócić uwagę na staranność w przygotowaniu projektu, bowiem agent rzadko się myli. Osobiście udało nam się tylko kilka razy wprowadzić go w błąd. Uwaga, wciąga! :)

 

Volvo, „The Epic Split”
Koniec roku zdecydowanie należy do Volvo Trucks i najnowszego filmiku viralowego z serii „Live Test”. Epicki szpagat Jean Claude'a Van Damme'a osiągnął ponad 61 mln wyświetleń! Fabuła filmu jest genialna w swojej prostocie. Gwiazdor kina akcji lat 90. testuje stabilność i precyzję ciężarówki Volvo. Jest moc! Jest to też kolejny dowód na to, że świetnym sposobem na budowanie świadomości marki i dotarcie do szerokiego grona odbiorców jest właśnie wideo dopasowane do charakteru danego brandu i idealnie wpasowujące się w ideę social mediów.

 

Coca Cola, generator swetrów

Oprócz akcji z Van Damme’em na uwagę zasłużył także generator swetrów, przygotowany dla Coca Coli Zero przez agencję Droga 5.  adaniem użytkowników było zaprojektowanie własnego, cudownie kiczowatego, świątecznego swetra z dostępnych na stronie elementów. Prace poddawane były głosowaniu. Coca Cola wyprodukowała sto swetrów, które zebrały największą liczbę głosów.

Autor:jj

KOMENTARZE(1)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas