Radio2017-02-06
29

Radio ZET o „10 sierotach z Aleppo”: zarzuty „Wiadomości” ze złej woli, jeśli to fakenews - czekamy na pozew

Radio ZET jako pierwsze poinformowało o negatywnej opinii MSWiA na temat możliwości sprowadzenia do Polski grupy osieroconych dzieci z Aleppo i ich rodzin, o co wnioskował prezydent Sopotu. Niektórzy internauci zarzucają stacji, że zmanipulowała tę informację twierdząc, że rząd nie zgodził się na przyjęcie 10 sierot z Aleppo. - Trzęsę się ze strachu, trolle. Znam tą sprawę od podszewki, mam dokumenty i nagrania. Jeżeli to fakenews czekam na pozew i na kalendarium działań rządu ws. sprowadzenia do PL syryjskich sierot. Jeżeli to nie była odmowa - skomentował Przemysław Taranek, dziennikarz Radia ZET.

W piątek po południu Radio ZET podało informację, którą w serwisie internetowym stacji zatytułowano: „Rząd nie zgodził się, żeby Sopot przyjął 10 sierot z Aleppo”. W tekście, przy którym pracował m.in. Przemysław Taranek poinformowano, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiedziało na wniosek prezydenta Sopotu Jacka Karnowskiego do premier i prezydenta „o umożliwienie osiedlenia się w Sopocie osieroconym dzieciom i rodzinom z miasta Aleppo” (rezolucję w tej sprawie w połowie grudnia ub.r. podjęła rada miejska Sopotu).

MSWiA stwierdziło, że nie ma możliwości przeprowadzenia ewakuacji z Aleppo, ponadto „podstawową kwestią przy ewakuacji ofiar wojny domowej w Syrii jest problem z ustaleniem ich tożsamości i wyeliminowanie zagrożeń, które mogłyby mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo Polaków”. Resort dodał, że w ub.r. 40 Syryjczykom przyznano w Polsce status uchodźcy (to najliczniejsza narodowość pod tym względem), a polskie władze przeznaczyły ok. 46 mln zł na pomoc humanitarną Syryjczykom i 73 mln zł na tzw. instrument turecki wspierający uchodźców na Bliskim Wschodzie.

W swoich piśmie do premier i prezydenta Jacek Karnowski nie określił, ile osieroconych dzieci i członków ich rodzin jest gotowy przyjąć Sopot. Skąd zatem informacja Radia ZET o 10 sierotach? Karnowski w grudniu w wypowiedzi dla „Gazety Wyborczej” stwierdził, że „miasto jest gotowe do przyjęcia około dziesięciorga dzieci, które zostały osierocone lub ucierpiały podczas wojny w Syrii”.

W piątek i sobotę o sprawie poinformowało wiele innych mediów. Rzecznik rządu Rafał Bochenek w sobotę na konferencji prasowej zapewnił, że rząd nie odmówił przyjęcia 10 sierot z Syrii. - Pismo, które zostało wystosowane (przez MSWiA - red.) w odpowiedzi na pismo pana prezydenta Sopotu Karnowskiego było pismem, które wskazywało na obiektywne trudności z przeprowadzeniem tego typu działań. Zawiera stwierdzenie pewnego stanu faktycznego, który istnieje - stwierdził. Zwrócił uwagę, że w piśmie prezydenta Sopotu do premier i prezydenta nie podano, ilu uchodźców chce przyjąć Sopot. - Prezydent Karnowski, jeśli chce się poważnie zająć problemem, nie powinien organizować konferencji prasowych, tylko sprecyzować swoje oczekiwania - powiedział Bochenek.

W sobotnim wydaniu „Wiadomości” w krytycznym tonie opisano doniesienia Radia ZET o „10 sierotach z Aleppo”, których nie chce przyjąć polski rząd, oraz komentarze polityków opozycji na ten temat. W materiale pokazano, że dziennikarzowi programu nie udało się skontaktować telefonicznie z redakcją rozgłośni.

Podobnie sprawę ocenia Samuel Pereira, wiceszef redakcji publicystyki TVP Info. - Na moim TL (timeline - przyp.red.) kilkadziesiąt polityków i dziennikarzy wprowadziło czytelników w błąd ws. #10sierot. Oszukało. Jak na razie nikt nie przeprosił - stwierdził w sobotę na Twitterze. Skrytykował też TVN24 i „Fakty” TVN za podanie informacji o odmowie przez rząd przyjęcia 10 syryjskich sierot. - Dużo się mówi o wyjściu @szefernaker ze studia Radia Zet. Mnie interesuje co innego: czy dziennikarze Zetki przeprosili już za #fejknews? - zapytał w niedzielę.

Co na to Radio ZET? Daniel Adamski, dyrektor informacji w stacji, skrytykował materiał „Wiadomości” o tej sprawie. - Dwója z researchu. Trzeba mieć dużo złej woli albo po prostu nie chcieć się skontaktować z Radiem ZET - napisał do Marzeny Paczuskiej, szefowej „Wiadomości”. - Swoją drogą piękne czasy, że #fakenewsa zarzucają nam „Wiadomości” by Marzena Paczuska. Tak. Specjalnie oznaczyłem Panią p. Marzeno ;) -napisał Roman Osica, dziennikarz rozgłośni.

Przemysław Taranek stwierdził na Twitterze, że to, że w swoim piśmie Jacek Karnowski nie sprecyzował liczby uchodźców, które chce przyjąć Sopot, jest mało istotne. - mogę przyjąć dzieci - sieroty z Aleppo ? - nie - a 10 sierot z Aleppo ? - a, to tak - zakpił na Twitterze z rozumowania osób, według których ta liczba ma znaczenie.

- Hej Radio ZET przeprosicie za fejka o sierotach czy chcecie powtórki z akcji #GermanDeathCamps pod tagiem #ZetkaNieKłam? - zapytano w niedzielę po południu na profilu twitterowym Żelazna Logika. Profil zwrócił też uwagę, że prezydent Sopotu w swoim wniosku nie napisał tylko o dzieciach, ale dzieciach i ich rodzinach.

- Trzęsę się ze strachu, trolle. Znam tą sprawę od podszewki, mam dokumenty i nagrania. Jeżeli to fakenews czekam na pozew i na kalendarium działań rządu ws. sprowadzenia do PL syryjskich sierot. Jeżeli to nie była odmowa - odpowiedział Przemysław Taranek na pytanie Żelaznej Logiki.

W nocy z soboty na niedzielę w serwisie Radia ZET pojawił się tekst: „Publikujemy dokumentację dotyczącą wniosku prezydenta Sopotu do rządu, by umożliwić przyjęcie osieroconych dzieci i ich rodzin z Aleppo”. Nie ma w nim stwierdzenia, że rząd odmówił przyjęcia 10 sierot z Syrii.

W niedzielę na stronie i antenie Radia ZET zamieszczono wyniki zleconego przez stację sondażu na temat przyjmowania uchodźców. W sondażu 41,1 proc. respondentów stwierdziło, że Polska w ogóle nie powinna przyjmować uchodźców, 19,6 proc. - że powinna przyjmować tylko kobiety i dzieci, 18,9 proc. - że powinna przyjmować wszystkich, a 9,4 proc. - że tylko chrześcijan. W serwisie tekst zatytułowano: „Sondaż ws. uchodźców dla Radia ZET: 19,6 proc. badanych za przyjmowaniem dzieci i kobiet”, podobnie wyniki ankiety opisywano w serwisach informacyjnych na antenie rozgłośni.

Według badania Radio Track w ub.r. średni udział Radia ZET w czasie słuchania radia przez osoby w wieku 15-75 lat wyniósł 13,6 proc.

Autor:tw

KOMENTARZE(29)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas