Internet2013-12-30
2

Rok 2013 w e-commerce, prognozy na 2014

Jak minął 2013 rok na polskim rynku handlu internetowego, co wydarzy się w nadchodzącym roku? Dla Wirtualnemedia.pl podsumowują i prognozują szefowie czołowych e-sklepów, porównywarek cen i organizacji branżowych.

Grzegorz Wójcik, członek zarządu Izby Gospodarki Elektronicznej, były CEO Grupy Allegro

Wydarzenie roku
Świat: Afera PRISM i jej wpływ na poczucie wolności obywateli. W sytuacji, w której coraz większa część społeczeństwa jest uzależniona od technologii cyfrowych, ujawnienie przez Edwarda Snowdena skali inwigilacji obywateli przez NSA, FBI i CIA odebrało jakiekolwiek złudzenia co do prywatności w sieci. Strategia globalnej ekspansji amerykańskiej za pośrednictwem liderów internetowych takich jak Google, Microsoft, Facebook czy Amazon, z dnia na dzień została postawiona pod znakiem zapytania, w szczególności że wszystkie te firmy opierają swoje przychody coraz bardziej na przechowywaniu wszelkich danych w chmurze.

Polska: Przejęcie Wirtualnej Polski przez Grupę o2. To ważna transakcja, choć jest jak klasyczny brazylijski serial. Najpierw wiele odcinków podchodów, w różnych konfiguracjach, choć i tak wszyscy wiedzą, że z punktu widzenia ekonomicznego scenariuszy wielu nie ma, to nikt na głos nie może nic powiedzieć. Potem scena z wyznaniem miłości i publicznym pocałunkiem (ogłoszenie decyzji), a następnie długie tygodnie oczekiwania na ślub, który jest uzależniony od zgody niezaangażowanych (UOKiK). Teraz konkurenci (Onet/RASP), aby zepsuć wesele parze młodej, wzmacniają swój wizerunek (podłączanie w Megapanelu wszystkich serwisów z grupy kapitałowej) i walczą o to, kto będzie miał piękniejszą rodzinę (nowe akwizycje). Polscy liderzy powinni wyznaczać trendy innowacyjnymi usługami, pozostaje więc wierzyć, że zwiększenie konkurencji pobudzi apetyt na działania typu „wyróżnij się albo zgiń”.

Sukces roku
Świat: Samsung i umocnienie się na pozycji lidera na rynku smartfonów oraz trendsettera w branży elektroniki konsumenckiej. Apple przez dość długi czas był prowadzącym w światowej sprzedaży telefonów dotykowych, jednak kilkanaście miesięcy temu okazało się, że Samsung bardzo szybko zdobywa wiodącą pozycję zarówno w segmencie telefonów niskobudżetowych, jak i phabletów. W trzecim kwartale 2013 sprzedał trzy razy więcej telefonów od Apple, a swoimi tabletami, pomimo wojen patentowych, mocno podgryza firmę z Cupertino. Jednocześnie na wielu rynkach Samsung jest utożsamiany z liderem innowacji w telewizorach (connected TV). Potężna rozbudowa sieci sprzedażowej i olbrzymia sieć showroomów stanowić będą gigantyczną przewagę konkurencyjną. Sukces Samsunga jest jednocześnie mocno powiązany z sukcesem Google’a - platformy Android, na której oparta jest większość urządzeń mobilnych południowo-koreańskiej firmy.

Polska: Kraków - pierwsza linia wsparcia dla polskich start-upów w wejściu do Doliny Krzemowej. W kwestiach nowych technologii jesteśmy dobrze znani jako efektywne zaplecze produkcyjne oraz centrum rozwoju i badań. Do tej pory jednak brakowało przedsiębiorców, którzy udowodniliby doświadczonym amerykańskim inwestorom, że są w stanie działać globalnie i posiadają komplet czynników uprawdopodabniających sukces. Do tego oprócz pomysłu, produktu i zespołu trzeba jednak pierwszych aniołów biznesu - inwestorów i bardzo dobrych mentorów. Krakowiacy stworzyli sobie klimat i mini-ekosystem, który jako pierwszy może pochwalić się sukcesami w pozyskiwaniu udziałowców legendarnych inwestorów Doliny Krzemowej.

Porażka roku
Europa: Wprowadzenie unijnego obowiązku informowania o cookies. Przedsiębiorcy mieli tylko przejrzyście poinformować o tym, co serwują internautom, i w ten sposób uzyskać świadomą zgodę na wykorzystanie "ciasteczek". Konsumenci natomiast mieli być tylko zadowoleni z możliwości wyboru, podejmowania decyzji. W rzeczywistości użytkownicy zamiast czuć się poinformowani i świadomi wyboru są bezradni i mają dość wyskakujących tekstów o "ciasteczkach". Przedsiębiorcom zamiast zwiększonego zaufania internautów pozostała frustracja i potencjalna kara liczona jako procent od obrotu w przypadku naruszenia prawa telekomunikacyjnego.

Polska: Coraz gorsze konsekwencje funkcjonowania rejestru klauzul abuzywnych. Skala niepewności prowadzenia działalności w internecie osiąga rekordowy poziom. Fala pozwów i ,co gorsze, niespójnych oraz nielogicznych orzeczeń sądu powoduje, że nawet organizacje konsumenckie głośno zaczęły mówić, że coś z tym trzeba zrobić. Sprawę można by porównać do sytuacji przeciętnego kierowcy, któremu co miesiąc przybywałoby do nauczenia się kilkadziesiąt nowych znaków drogowych, a do zdania egzaminu (też co miesiąc) konieczna byłaby kompetencja odczytywania ich na żywo, nawet jeśli są w połowie zamazane.

Człowiek roku
Świat: Edward Snowden - za odwagę ujawnienia programu PRISM i otworzenie oczu obywatelom na skalę cyfrowej inwigilacji ich tożsamości oraz pokazanie niekonsekwencji czołowych polityków, którzy w pierwszej chwili prezentują reakcję „zaskoczenia”, aby po negocjacjach podpisać umowę o „wzajemnym niepodsłuchiwaniu się”

Polska: Rafał Brzoska - za dynamiczny, międzynarodowy rozwój Grupy Integer.pl, z flagowym projektem dla branży e-commerce - siecią Paczkomatów. Jeszcze kilka lat temu niewielu traktowało poważnie plany ekspansji. Dziś wartość giełdowa Grupy Integer.pl to ponad dwa miliardy złotych i jest ona obecna w kilkunastu krajach na świecie. Korzyści z innowacyjnego modelu dotarcia do konsumentów w Polsce poczuli już giganci, jak Poczta Polska oraz Orlen. Walki o rynek nie będzie można nie zauważyć.

Trend roku
Świat: Bitcoin - waluta-fenomen porównywalny do odkrycia mediów społecznościowych. Pierwszy na skalę międzynarodową system płatności, który nie posiada centralnej administracji, pieniądze są odseparowane od ekonomii kraju czy systemu politycznego, a moc obliczeniowa procesora pozwala na wzbogacenie się. Nikt nie jest właścicielem, nawet autor nie wie, jak potoczą się losy jego wynalazku. Jakie granice naszej wyobraźni przekroczy waluta, która jak na razie przekracza granice między krajami bez sankcji celnych?

Polska: Płatności online - każdy konkuruje z każdym, ale prawie każdy ma z konkurentem umowę poufności. Polski rynek bankowy jest jednym z najbardziej konkurencyjnych w Europie. Płatności elektroniczne są niezbędnym elementem ekosystemu wspierającego rozwój handlu elektronicznego. W tle dyskusji europejskiej o zróżnicowanych stawkach interchange, których Polska jest liderem, a także o prowizjach za wsparcie realizacji płatności, pojawił się wachlarz konkurencji szukających optymalnych rozwiązań i koalicji wśród wybranych sieci dyskontów. To początek kolejnej fazy konwergencji niebankowych instytucji płatniczych, podmiotów bankowych oraz telekomów. Wszyscy uważnie śledzą, z czego konsument będzie korzystał na komputerze oraz w swoim telefonie. Wspólna inicjatywa czołowych banków w zakresie płatności mobilnych może mieć zupełnie nowy wymiar, jeżeli w jej efekcie powstanie, niezależny od Visy i Mastercarda, narodowy operator kart płatniczych.

Prognoza na 2014
Usługi w chmurze - liczę na pierwsze poważne odczucie zmiany, o której do tej pory się głównie dużo mówiło, ale mało kto to jeszcze zaczął realnie wykorzystywać - zaniku oprogramowania pudełkowego i migracji interfejsów użytkownika do chmury w modelu SaaS. Po pierwszych obawach o kwestie prawne i bezpieczeństwa, wygoda użytkowania, ekonomia przechowywania i analizy online danych dostępnych w dowolnym miejscu i czasie przemówi do rozsądku decydentów w niejednym przedsiębiorstwie.

Eksport dzięki e-commerce - do niedawna można było mówić, że są firmy tradycyjne oraz firmy z branży e-commerce. W ciągu kilku lat wszystkie firmy będą musiały być firmami e-commerce i poznać możliwości cyfrowej oferty, e-marketingu, e-sprzedaży i e-płatności. Dzięki nowej unijnej dyrektywie konsumenckiej, która zharmonizuje prawo w całej Europie, wiele firm tradycyjnej gospodarki wdroży swoje strategie e-handlu i rozpocznie pierwsze eksperymenty ze sprzedażą transgraniczną.

 

Autor:tw

Więcej informacji:podsumowanie roku, e-commerce

KOMENTARZE(2)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas