Biznes2017-01-17
2

Szefowie marketingu: podsumowanie 2016 roku, trendy na 2017

O najważniejszych wydarzeniach 2016 roku, ludziach, kampaniach, sukcesach i porażkach oraz trendach i prognozach na bieżący rok mówią serwisowi Wirtualnemedia.pl Mariusz Gaca, Sławomir Gąsiorowski, Inga Songin, Tomasz Borchowiec, Jędrzej Marciniak, Marcin Drzewiecki, Michał Kuczyński, Karolina Barcewicz, Anna Jakubowski, Małgorzata Lubelska i Arkadiusz Gwizdek.

Arkadiusz Gwizdek, dyrektor marketingu Skody, przewodniczący grupy jurorskiej w konkursie Effie Awards 2016

Wydarzenie roku
Dla mnie największym wydarzeniem w 2016 roku było stwierdzenie jednego z prezenterów podczas jednej z tegorocznych konferencji: „Planując kampanie należy oczywiście pamiętać o mediach tradycyjnych, takich jak Facebook i Twitter”. Znak czasu.
 
Sukces roku
Sukcesem branży marketingowej w Polsce na pewno jest duża ilość naprawdę dobrych zgłoszeń do Effie w 2016 i ilość złotych statuetek – 9. To świadczy o tym, że branża się trzyma nieźle.
 
Porażka roku
Porażka - w branży reklamowej? Sprawa Dentsu i zawyżania cen. Czy aby tylko Dentsu?
 
Kampania, projekt roku
Wiele dobrych kampanii, wiele wartościowych caseów. Na szczególne wyróżnienie zasługuje kampania przeciw mowie nienawiści w sieci Hejt Stop #ryjkuzniara, nota bene nagrodzona Złotym Effie.

Premiera, nowość roku
Program „Azja Express” – to dość osobista ocena. Może dlatego, że lubię podróżować? Ale zdaje się, że słupki oglądalności też się zgadzały.
 
Trend roku
Powolne, ale jednak przechodzenie coraz większej liczby marketerów z myślenia „content is the king” na myślenie „idea is the king”. Co się bardzo sprawdza, pod warunkiem uprzedniego odrobienia zadania domowego jakim jest ‘basic marketign first’.

Prognoza na 2017 rok
Snapczatyzacja microvideo w virtual reality.

 


Jędrzej Marciniak, wiceprezes banku Credit Agricole Bank Polska

Wydarzenie roku
Polska: Wydarzenia skoncentrowane wokół sceny politycznej. Wzrost znaczenia populizmu i przekonania, że państwo jest w stanie zaradzić w każdej kwestii.

Świat: Bez wątpienia wybór Donalda Trumpa na 45. Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie, które śledzili i komentowali praktycznie wszyscy. Warto zauważyć, że wybór Amerykanów ma także szersze konsekwencje.

Sukces w roku
Pierwsza w historii wygrana Cleveland Cavaliers (z wyróżnionym LeBron James) z faworytem Golden State Warriors w mistrzostwach NBA. :)

Porażka, rozczarowanie roku
Rozczarowanie roku: fałszywe komunikaty w internecie. W czasach wszechobecnej cyfryzacji i pogoni za newsem, czasami zapominamy o weryfikacji źródeł, z których czerpiemy informacje. To sprawia, że w nowych mediach (a w szczególności w social mediach) coraz częściej spotykamy się  z fałszywymi i negatywnymi przekazami.

W roku 2016 opuściły nas także wielkie gwiazdy muzyki: Prince, George Michael, David Bowie, ale także inne legendarne postaci.

Kampania, projekt roku
Na uznanie zasługuje kampania społeczna „Like my addicion”, która zwracała uwagę młodzieży na problem uzależnienia alkoholowego wśród młodych. Znakomite wykorzystanie mediów społecznościowych (w szczególności Instagrama). Twórcy kampanii przygotowali profil fikcyjnej postaci - Louise Delage, nastolatki. Na publikowanych przez nią zdjęciach bardzo widoczny był dość wymowny motyw. Instagramowy profil zyskał ponad 12 000 followersów. W najmniej oczekiwanym momencie okazało się, że to iluzja.

W przypadku Polski warto wyróżnić kampanię Allegro - „Czego szukasz w święta?”. Wzruszający film bardzo szybko rozprzestrzenił się po sieci internetowej.

Trend roku
Trendem, co prawda motoryzacyjnym, ale który z zaciekawieniem obserwuję, jest jazda autonomiczna. To niezwykle ciekawe, jak daleko będzie - a nawet już jest - w stanie zawieźć nas nasz samochód. Aż 70 proc. czasu spędzamy na przemieszczaniu się. Jeśli samochody będą w stanie „wyręczyć” kierowców w prowadzeniu auta w korkach czy na autostradach, to oznacza to, że będziemy mieli więcej czasu, by wykonać rzeczy, na które zwykle nam go brakuje (np. codzienną prasówkę).

W 2016, podobnie jak w latach poprzednich, byliśmy skupieni na internecie, social mediach. Znaczące role w wielu głośnych kampaniach odegrali influencerzy (wydaje się, że w kampaniach byli oni częściej widoczni niż celebryci).

Nie należy zapominać o millenialsach. Ich sposób spędzania czasu, nawiązywania relacji, spojrzenia na świat determinował działania wielu marek. Również w naszym przypadku – program Świeża Krew do pierwszej pracy, stworzony z myślą o wsparciu dla młodych w początkach ich kariery zawodowej. Grupę tę często określamy jako „digital natives” i także w działaniach skierowanych do nich, wykorzystujemy nowe technologie. W naszym przypadku były to m.in. akcja z virtual reality #pierwszykrok.

W bankowości wartym uwagi trendem, który będzie rozwijał się także w przyszłych latach, to podkreślenie transparentności w działaniach instytucji finansowych – mniej „gwiazdek” w umowach czy regulaminach produktów finansowych. Komunikacja ta będzie zmierzała do prostszych, w pełni zrozumiałych dla klientów przekazach. Banki już teraz podkreślają w swoich działach „ludzkie podejście”.

Prognozy na 2017
Stoimy na progu silnego trendu voice recognition. Tak jak jeszcze do niedawna dużo mówiło się o trendzie touch screen, tak teraz w rozwiązaniach identyfikacyjncyh wykorzystuje się głos. Głos ludzki uznawany jest za najbardziej indywidualną cechę każdego człowieka. Funkcja ta jest coraz częściej badana w procesach autentykacji użytkownika. Także w obszarze finansowym.

W 2017 roku prężnie będzie rozwijał się także rynek fintechów i wykorzystywaniu nowych technologii w finansach i bankowości. Banki jeszcze mocnej zaznaczą swoją obecność w tym sektorze, w szczególności poprzez współpracę i wsparcie dla finansowych start-upów. A także ze względu na własne, innowacyjne rozwiązania.

Ciekawe obserwacje będzie można także zauważyć w dziedzinie e-commers. Z 25,8 mln polskich internautów aż 48proc. dokonało zakupu w sklepie on-line. Zaufanie do zakupów internetowych jest bardzo duże i wciąż wzrasta (potwerdziły to także przedświąteczne kolejki przed Paczkomatami). To tworzy potencjał do rozwoju tego obszaru.

Trzymam kciuki za nasz postęp w eksploracji kosmosu. Mimo, że do tej pory osiągnęliśmy już naprawdę dużo, to przed nami jeszcze wiele do odkrycia. Inspirujące jest to, co na jednym ze swoich najgłośniejszych wystąpień przedstawił prof. Stephen Hawking: „Nie wydaje mi się, że przetrwamy kolejne tysiąc lat, jeżeli nie uda nam się uciec z naszej delikatnej planety”.

Autor:bg

KOMENTARZE(2)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas