Telewizja2018-06-11
20

EmiTel jest gotowy jeszcze przed mundialem uruchomić TVP Sport HD na MUX-8

Firma EmiTel wydała oświadczenie w sprawie negocjacji z TVP dotyczących dostępu do ósmego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej. Operator prostuje informacje wydane przez publicznego nadawcę w tej sprawie i dodaje że jest gotowy jeszcze przed mundialem uruchomić TVP Sport HD na MUX-8.

Od 7 czerwca br. TVP Sport w jakości SD zaczął być nadawany na trzecim multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej (MUX-3), gdzie zastąpił TVP Rozrywkę. Jak informuje Telewizja Polska, kanał ten na MUX-3 został zamieszczony, ponieważ publiczny nadawca nie dogadał się z EmiTelem ws. jego emisji na MUX-8.

TVP w zeszły czwartek rozesłała do mediów komunikat pod tytułem „TVP Sport od 7 czerwca w NTC - spełnienie obietnicy Zarządu TVP”. Znalazło się tam m.in. następujące stwierdzenie: „Fakt, że TVP Sport na MUX-3 jest powszechnie dostępny jedynie w jakości SD, nie jest winą Telewizji Polskiej, lecz brakiem zgody firmy EmiTel, operatora technicznego MUX-8 (gdzie dostępne są programy HD), na propozycję TVP. Pod koniec kwietnia Telewizja Polska podjęła rozmowy ze spółką. Rynkowa oferta złożona przez TVP została niestety odrzucona”.

Wybór kanałów po stronie TVP
 
Według EmiTela informacja ta jest niezgodna ze stanem faktycznym. Firma ta informuje, że już w lipcu 2015 roku (niezwłocznie po wygraniu konkursu na operatora MUX-8) zaprosiła Telewizję Polską do rozpoczęcia ustaleń dotyczących umieszczenia w nim programów TVP na miejscach przyznanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Wybór kanałów pozostawał i nadal pozostaje tylko po stronie Telewizji Polskiej i żadna zgoda EmiTel, jako operatora nie jest wymagana.

- EmiTel wielokrotnie zapraszał Telewizję Polską do negocjacji, złożył także propozycję na warunkach identycznych z tymi, jakie po kilkumiesięcznych negocjacjach uzgodnili z EmiTel pozostali nadawcy Multipleksu 8. Zaproszenie pozostawało jednak bez jakiejkolwiek odpowiedzi ze strony telewizji publicznej - czytamy w oświadczeniu wydanym przez EmiTela.

Jak informuje operator, negocjacje w sprawie zawarcia z TVP umowy o dostępie do MUX-8 trwają od końca kwietnia br., a więc zaczęły się półtora roku po uruchomieniu emisji programów telewizyjnych innych nadawców na tym multipleksie. - Dla EmiTel trwające opóźnienie oznacza utratę istotnej części założonych przychodów i obniżenie rentowności inwestycji w budowę ogólnopolskiej sieci nadawczej - czytamy w oświadczeniu.

Bez nowych warunków finansowych

Firma komunikuje również, że w toku obecnie prowadzonych negocjacji, zgodnie z zasadą niedyskryminacji wynikającą z przepisów prawa, nie może zaoferować TVP innych warunków finansowych usługi od tych, które wcześniej ustalił z innymi nadawcami ósmego multipleksu. - Nie ma także żadnych racjonalnych lub obiektywnych przesłanek, które przemawiałyby za oczekiwanym przez TVP obniżeniem wysokości opłat za dostęp do multipleksu, którego zasięg techniczny przekracza 97 proc. populacji Polski i jest zbliżony do wszystkich pozostałych ogólnopolskich multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Fakt ten potwierdzają między innymi wykonane pomiary dostępności sygnału, niezależne raporty państwowego Instytutu Łączności, a także Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w swoim Sprawozdaniu z działalności w 2017 roku przyjętym przez Sejm RP w tym tygodniu - informuje EmiTel.

Aktualnie negocjacje EmiTela z Telewizją Polską nadal się toczą, choć ich tempo zdaniem operatora pozostawia wiele do życzenia i nie jest to winą telekomu. - Pragniemy stanowczo podkreślić, że żadna „oferta TVP” nie została odrzucona, jak podano w komunikacie TVP. Jesteśmy przekonani, że negocjacje nie polegają na jednostronnym składaniu i odrzucaniu ofert, ale na stopniowym zbliżeniu się stanowisk stron w obszarach, w których możliwy jest kompromis, w oparciu o rzeczywiste i istotne przesłanki oraz argumenty - czytamy w oświadczeniu.

EmiTel podkreśla również, że propozycja złożona Telewizji Polskiej, na warunkach identycznych z tymi, jakie zostały wynegocjowane z pozostałymi nadawcami MUX-8, jest nadal aktualna. - Nie ma obiektywnych przeszkód, aby negocjacje zostały pomyślnie zakończone jeszcze przed rozpoczęciem mundialu. Od strony technicznej EmiTel jest gotowy niezwłocznie uruchomić emisję kanału TVP Sport HD na Multipleksie 8 i umożliwić milionom widzów telewizji naziemnej w Polsce śledzenie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji w jakości High Definition - kończy operator.

Wszyscy nadawcy na MUX-8 podpisali z EmiTelem umowy na 10 lat, płacą mu ok. 6 mln zł rocznie. W ub.r. nadawcy Telewizji WP i Nowa TV ocenili, że EmiTel zapewnia zasięg techniczny zdecydowanie niższy od deklarowanych 98 proc., i zaczęli płacić firmie dużo niższe stawki niż wcześniej. W konsekwencji zostali przez nią pozwani do sądu.

Według danych Nielsen Audience Measurement w kwietniu br. udział TVP Sport w rynku oglądalności wynosił 0,22 proc. Obecnie najpopularniejszą stacją z MUX-8 jest Telewizja WP, która ma 0,43 proc. udziału w rynku oglądalności (według danych Nielsen Audience Measurement).

Autor:Michał Kurdupski

Więcej informacji:EmiTel, TVP, TVP Sport, MUX-8, DVB-T

KOMENTARZE(20)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas