Telewizja2018-11-11
6

TVP1 dwukrotnie pokaże dziś pilot nowego serialu „Ziuk. Młody Piłsudski” (wideo)

Grzegorz Otrębski; fot. Telewizja PolskaGrzegorz Otrębski; fot. Telewizja Polska

W niedzielę, 11 listopada 2018 roku, czyli w dniu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, telewizyjna Jedynka dwukrotnie pokaże pilot nowego serialu historycznego „Ziuk. Młody Piłsudski”.

O tym, że Telewizja Polska przygotowuje historyczny serial „Ziuk. Młody Piłsudski” (roboczy tytuł „Młody Piłsudski”), portal Wirtualnemedia.pl informował w marcu br. Akcja tej produkcji rozpoczyna się w 1887 roku, kiedy Piłsudski zostaje aresztowany pod zarzutem udziału w spisku na życie cara. Bohater ma wówczas 19 lat. Liczący trzynaście odcinków serial zakończy się w momencie, kiedy OB przeprowadza słynną akcję pod Bezdanami w 1908 roku, kiedy Piłsudski ma 40 lat.

Rolę Józefa Piłsudzkiego w serialu gra Grzegorz Otrębski. Obok niego w produkcji występują m.in.: Marek Kalita (ojciec), Urszula Grabowska (matka), Ewa Ziętek (ciotka Stefa), Bronisław Sebastian Cybulski (brat), Jan Englert (Car Aleksander II), a także Ewa Wencel i Roman Gancarczyk.

Jako pierwsi w sierpniu br. informowaliśmy, że telewizyjna Jedynka pilotażowy odcinek produkcji planuje pokazać 11 listopada 2018 roku, czyli w dniu 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Odcinek specjalny produkcji będzie można obejrzeć dwukrotnie w atrakcyjnych pasmach. Premierowo TVP1 serial wyemituje o godz. 17.20, a powtórzony - o 22.15 (tuż po pokazaniu kolejnych odcinków serialu „Drogi wolności” i reality-show „Rolnik szuka żony”).

- Udany zamach na cara Aleksandra II (w tej roli Jan Englert) zmienia życie mieszkańców byłego Królestwa Polskiego, w tym Ziuka - Józefa Piłsudskiego (Grzegorz Otrębski). W pierwszym odcinku serii poznajemy głównego bohatera jako gimnazjalistę (młody Piłsudski - Jakub Dyniewicz), młodzieńca inteligentnego, pomysłowego, przekornego, nie poddającego się pokornie carskiej władzy. Śledzimy bliską relację Ziuka z ciotką Stefką (Ewa Wencel), pełniącą rolę duchowego opiekuna młodego Piłsudskiego. Widzimy umacniający się wpływ opiekuńczej ciotki na postawę życiową i patriotyczną chłopca. W tym odcinku Ziukowi towarzyszy starszy brat Bronek, który jest rozważniejszy, poważniejszy i z większą odpowiedzialnością podchodzący do codziennych problemów nawiedzonej przez carską Rosję ojczyzny. W momencie kiedy Ziuk zgrabnym psikusem, skierowanym przeciw pułkownikowi armii carskiej, unika obecności podczas mszy żałobnej ku pamięci Cara Aleksandra II, Bronek w cerkwi pokornie i bez satysfakcji, zbiera wygraną w zakładzie o brak obecności Ziuka na nabożeństwie. Wyraźnie rysuje się różnica w charakterach braci. Kilka lat później bracia są już studentami. Rodzinny dom ojca Piłsudskich podupada. Chłopcy wdają się w działalność spiskową, choć Ziuk wyłącznie przez przypadek. Obaj zostają oskarżeni o udział w planowaniu zamachu na następcę zabitego cara. Ziuk zostaje skazany na pięć lat zesłania na Syberię. Podczas epickiej podróży Ziuka przez Rosję, na miejsce zesłania na Syberii, w jego życiu pojawia się postać Dżamila. Tajemniczy muzułmanin wchodzi w ciepłą relację z Ziukiem i w rezultacie zaprzyjaźnia się z nim i broni go podczas ciężkiej podróży przed współwięźniami. Mężczyznom udaje się uciec z więzienia etapowego w drodze do Irkucka - czytamy w opisie odcinka specjalnego produkcji.

Aktorów występujących w tym serialu będzie można obejrzeć również w specjalnym niedzielnym odcinku „Familiady”, który TVP2 pokaże o 14.00.

Prace na planie do pilota serialu odbywały się latem i były realizowane w Przemyślu. Jesienią wystartowały zdjęcia do kolejnych odcinków produkcji.

Producentem artystycznym serialu jest Jarosław Sokół, który jest również autorem scenariusza wraz z Ewą Wencel. Za reżyserię odpowiada Jarosław Marszewski.

Za zdjęcia odpowiadają: Michał Sobociński i Wojciech Suleżycki, kostiumy - Małgorzata Gwiazdecka, scenografię - Joanna Białousz, a montaż - Marcin „Kot” Bastkowski.

Telewizja Polska realizuje „Młodego Piłsudskiego” w koprodukcji z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

Stała emisja produkcji odbędzie się najprawdopodobniej wiosną 2019 roku. Telewizja Polska w przyszłości nie wyklucza kontynuacji tego projektu. Wówczas pokazany zostałyby dalszy etap życia Józefa Piłsudskiego, który zmarł w 1935 roku.

Udział TVP1 w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2017 roku wyniósł 9,59 proc.

Autor:Michał Kurdupski

KOMENTARZE(6)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas