Internet 2015-12-23
6

Internet i marketing mobilny: jak minął 2015 rok, co wydarzy się w 2016?

Tematem kolejnej części naszego podsumowania roku w mediach i marketingu jest internet mobilny i reklama mobilna. Wypowiadają się przedstawiciele najważniejszych polskich wydawców i agencji marketingowych, m.in. Piotr Rytel, Marcin Michalski, Piotr Adamczyk, Agata Makowska, Bartosz Drozdowski i Łukasz Makowski.

Mikołaj Machowczyk, dyrektor strategii technologicznej w K2

Wydarzenie roku
Polska: Walka o rynek przewozów i taksówek. I to niekoniecznie z klasycznymi korporacjami taksówkowymi, a bardziej walka kilku wiodących platform pomiędzy sobą o wpływy w Polsce - Uber / MyTaxi / iTaxi. Wzmożona działalność marketingowa, agresywne promocje, ciągłe uatrakcyjnianie oferty świadczą, że walka o ten rynek jest bardzo zaciekła i nadal nierozstrzygnięta.

Świat: Premiera Apple Watch. Ale nie dlatego, że to rewolucyjne urządzenie, tylko bardziej przez fakt, że wejście Apple na rynek wearable uwiarygadnia, że ten segment rynku nie jest przejściową fanaberią, tylko ma przed sobą poważną przyszłość. W tym roku urządzenia smartwatche innych producentów zaczęły wychodzić z wieku niemowlęcego (Pebble, Android Wear), a fitness trackery zaczęły trafiać pod strzechy (Fitbit, czy rewelacyjnie tani Xiaomi Mi Band).

Sukces roku
Uruchomienie Polskiego Standardu Płatności i BLIK zrzeszającego kilka największych polskich banków w jednej platformie płatności mobilnych. To bardzo ożywcze zjawisko, że na co dzień konkurujące ze sobą podmioty potrafią się ze sobą porozumieć, aby dzięki skoordynowanym działaniom pomóc rosnąć branży płatności mobilnych.

Porażka roku
Lipcowa rekomendacja KNF zabraniająca bankom tworzenie anonimowych rachunków technicznych, z których do tej pory korzystały wiodące polskie platformy płatności mobilnych. Likwidacja anonimowego pieniądza elektronicznego wprowadza wymóg potwierdzania tożsamości przy rejestracji w aplikacjach za pomocą dowodów osobistych czy mikroprzelewów, co dramatycznie podnosi próg wejścia dla konsumentów i hamuje rozwój popularności tego typu rozwiązań.

Trend roku
Polska: Jako agencja przestaliśmy potrzebować pokazywać naszym klientom statystyki ile Polaków ma smartfony, które były podstawą każdej dyskusji o potencjalnej aplikacji mobilnej przez ostatnie 5 lat. Wszyscy zdajemy sobie już sprawę, że smartfon jest kompletnie powszechny i stanowi element codzienności, co świetnie wróży na przyszłość tej branży.

Świat: TLDR. W mobile króluje krótka interakcja i komunikat obrazkowy, który można podczas tej krótkiej chwili przyswoić. Stąd ogromna popularność aplikacji takich jak Snapchat (oczywiście Snapchat sam w sobie, ale warto wyróżnić genialny Discover - obrazkowy format prezentacji newsów), Vine, Tinder czy Wish.

Prognoza na 2016 rok
Polska: Liczę na falę rozwiązań mobilnych wstrząsających skostniałymi polskimi mini-rynkami. Polskie branże przewozów taksówkowych i jedzenia z dostawą już tego doświadczają, a następne czekają na impuls ze strony rozwiązań mobilnych. A do przedefiniowania jest wiele.

Świat: Przyszły rok upłynie na rewolucyjnych zmianach na obrzeżach samej branży mobilnej, czyli w kategorii wearable i Internet of Things. Wejdą nowe urządzenia, wykreowani zostaną nowi, dotychczas anonimowi producenci, powstaną nowe standardy, przypadki użycia itp. Duzi gracze ze swoimi Apple HealthKit, HomeKit, Google Fit  czy Microsoft HealthVault pokazują, że są gotowi brać w tym udział.

 


Piotr Adamczyk, szef działu mobile w MEC

Wydarzenie roku
Premiera iPhone 6s. Po niej, chyba już nikt nie ma wątpliwości, że potencjał Apple się - delikatnie ujmując - wyczerpał. Jeżeli nowością w smartfonie ma być lepsza rozdzielczość kamery, lepszy czytnik linii papilarnych, nowy stop aluminium obudowy i eleganckie akcesoria, to znaczy że zmierzamy w złym kierunku. Wiele zbędnych chyba wodotrysków, a najważniejsze kwestie – jak chociażby wydajność baterii – pozostają nierozwiązane. Mam nieodparte wrażenie, że z iPhone ludzie korzystają już tylko z przyzwyczajenia.
Czyżby miał się powtórzyć scenariusz Nokii? Chyba już czas, by ktoś zamieszał na rynku smartfonów.

Sukces roku
Wirtualna rzeczywistość schodzi na ziemię i staje się czymś przystępnym. Nie wymaga już drogiej i skomplikowanej technologii. Google Cardboard lub jego tańsze zamienniki są dostępne za mniej niż 10 dolarów. Dostępne są aplikacje, dzięki którym sami możemy robić zdjęcia 360, a te wyświetlać na okularach VR. Wygląda na to, że każdy z nas niedługo będzie mógł mieć swoje studio Virtual Reality. Z drugiej strony mamy super zaawansowane narzędzia takie jak Oculus Rift Facebooka czy HoloLens Microsoftu. Krok w kierunku rozwijania ludzkiej kreatywności. Niewątpliwy sukces.

Porażka roku
Dla mnie - Apple Watch. Urządzenie, którw właściwie nie ma nic ciekawego do zaoferowania. Jego funkcjonalność stoi pod dużym znakiem zapytania. Odnoszę wrażenie, że jedyne na czym skupiło się Apple to różnokolorowe paski. Wersja złota za 17 tysięcy dolarów to dla mnie znak, że Apple powoli odrywa się od rzeczywistości. Mimo to sprzedaż bije kolejne rekordy. Dlaczego? To sukces marketingowy, a nie technologiczny. Trochę mnie to przeraża. Aż strach pomyśleć czym będzie Apple Car.

Człowiek roku
Mark Zuckerberg. Za inspirowanie. Za nieustanne poszukiwanie nowego. Za rozwijanie Facebooka. Przede wszystkim za projekt Internet.org, który zmienia świat na lepsze. Dzięki niemu ludzie z obszarów o słabo lub wcale nierozwiniętej infrastrukturze telekomunikacyjnej, zyskują dostęp do Internetu. To powinno pomóc wyrównać szanse w gospodarce opartej na wiedzy. Oczywiście nie wierzę w altruizm amerykańskiej korporacji, która ma na celu ciągłe powiększanie swojego biznesu, ale jeżeli przy okazji mają skorzystać na tym ludzie, to doceniam.

Kampania / projekt roku
Amazon Launchpad. To świetny projekt mający na celu promocję i sprzedaż start-up’ów oraz projektów crowdfundingowych m.in. z takich serwisów jak Kickstarter czy Indiegogo. Amazon pomaga nowym małym firmom wyjść na rynek i sprzedawać. Dzięki temu każdy może łatwo kupić produkty z tych serwisów. To ważne, bo inicjatywa wspiera kreatywność, innowacje i w ten sposób pomaga rozwijać rynek digital. To właśnie dzięki start-upom i serwisom crowdfundingowym mamy wiele urządzeń z kategorii wearable devices i internet of things. Im więcej inwestorów, tym więcej innowacji i szybszy rozwój, dlatego według mnie to projekt roku.

W kategorii kampania roku, w Polsce wskazałbym projekt Leroy Merlin i agencji Mets oraz Linteri mający na celu badanie potencjału komunikacji za pośrednictwem sygnału bluetooth w sklepach. To projekt mający zweryfikować czy ludzie korzystają z bluetooth w sklepach i czy warto rozpatrywać ten moduł jako kanał komunikacji. To pierwszy krok do myślenia o wykorzystaniu beaconów w biznesie klienta. Badanie udowodniło, że organiczny potencjał bluetooth to około 15 proc. klientów i dało mocne argumenty do prac nad strategią komunikacji opartą właśnie na beaconach.

Trend roku
Digital disruption. To niekwestionowanie trend ostatnich lat. Co ważne, cały czas przyspiesza i obejmuje kolejne kategorie. Nowe usługi i produkty cyfrowe bezlitośnie zmieniają obraz rynku i eliminują tych, którzy nie potrafią wystarczająco szybko reagować. Kiedyś mówiliśmy o ogłoszeniach i Allegro. Następnie o iPhonie i upadku Kodaka. Teraz najgorętsze tematy to oczywiście Uber i Airbnb. Co będzie jutro? Jedno jest pewne - „dzisiaj” będzie już przestarzałe.

Prognoza na 2016 rok
W Polsce mobile będzie stanowił co najmniej 25 proc. reklamy w kanale digital. Nie bez wpływu na jego rolę pozostanie rozwój działań opartych na beaconach. Te urządzenia powinny zadomowić się w biznesie i komunikacji. Polska może się poszczycić produktami światowej klasy, jak kontakt.io czy Estimote. Na naszym rynku powstaje najlepsza technologia (Synerise), która pozwala wykorzystać te urządzenia w innowacyjny sposób. Wreszcie, pojawia się wiele inicjatyw, które pozwolą uporządkować rynek i ułatwić prowadzenie projektów. Tworzą się sieci punktów sprzedaży, w których umieszczone są beacony oraz sieci aplikacji, które umożliwią konsumentom komunikowanie z nimi. Cały czas rośnie też świadomość klientów. Słowem - kształtuje się rynek. Przyszły rok może być więc przełomowy dla kategorii.

Autor: tw

KOMENTARZE (6) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas