Internet 2015-12-23
6

Internet i marketing mobilny: jak minął 2015 rok, co wydarzy się w 2016?

Tematem kolejnej części naszego podsumowania roku w mediach i marketingu jest internet mobilny i reklama mobilna. Wypowiadają się przedstawiciele najważniejszych polskich wydawców i agencji marketingowych, m.in. Piotr Rytel, Marcin Michalski, Piotr Adamczyk, Agata Makowska, Bartosz Drozdowski i Łukasz Makowski.

Dominik Karbowski, CEO Selectivv

Wydarzenie roku
Na pewno wydarzeniem roku 2015-tego w skali globalnej, jak również krajowej jest przebicie sufitu i ostateczne przekroczenie progu większości ruchu w internecie na rzecz urządzeń mobilnych (smarttfony/tablety).

W zależności od branży widzimy, że od 51 proc. (automotive) do 60 proc. (branża dziecięca) ruchu pochodzi z urządzeń mobilnych. Ważny jest również czas w którym używamy tych urządzeń. Klasycznych komputerów używamy dziś głównie do pracy i wykonania ściśle określonych zadań. W chwilach wolnych - w czasie lunchu, oglądania TV i podróży autobusem używamy smartfonu lub tabletu. To w tych momentach również podejmujemy najwięcej decyzji zakupowych. Potwierdzają to również wyniki Cyber Monday w USA, gdzie ponad połowa zakupów była dokonana za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Sukces roku
Sukces światowy, to dla mnie kampania 11.11 portalu AliExpress. Firma odpowiednio podsycając emocje klientów, potrafiła wygenerować w 1-dniowej promocji ponad 10-miliardów dolarów obrotu. Wynik, który jest niemożliwy do osiągnięcia chyba dla wszystkich innych metod sprzedaży detalicznej poza internetem.

Jeżeli chodzi o rynek polski to cieszą mnie coraz bardziej sukcesy polskich firm na światowych rynkach. Przeszliśmy w ostatnich 2 latach wielką zmianę - od wysyłania polskich startapów przez PARP do Doliny Krzemowej, po to, by na lewo i prawo opowiadały o swoich pomysłach, przez sukcesy komercyjne takich firm jak Brand24 czy Sotrender na rynkach międzynarodowych.

Porażka roku
2015 rok i nadal nie mamy jednego systemu płatności mobilnych.
Banki samodzielnie starają się wprowadzić swój standard, a pozostałe rozwiązania blokowane są przez rozmaite regulacje. Uznaję to za porażkę w skali światowej. Swoją drogą reszta krajów poza rynkiem polskim oraz krajami afrykańskimi dopiero poznaje płatności zbliżeniowe i innowacją jest dla nich płatność przez paypass.

Jeżeli chodzi zaś o rynek polski za porażkę uznaję upadek Merlin.pl - jeden z większych kiedys e-commerców w Polsce, nazywany 'polskim Amazonem'. Przykład ten pokazuje, że większość e-biznesów musi działać globalnie.

Człowiek roku
Jeżeli chodzi o świat, to nie będzie zaskoczeniem jeżeli wskażę Elona Muska. Rzeczy które projektuje, wdraża, mogą nie tylko zmienić świat, ale i sprzedają się z sukcesem.

Jeżeli pytanie pada na Polskę, to wybór był trudny, bo zdecydowanie jest tu więcej niż jeden kandydat. Nie chcąc wybierać, wybór padł na osoby który odnalazły Złoty Pociąg w Wałbrzychu ;-) Być może nie jest to popularny typ, ale na pewno będzie w 2016, jeżeli faktycznie odnajdą pociąg - czego im życzę.

Kampania / projekt / aplikacja roku
Dynamiczny rozwój aplikacji Uber na kolejne kraje.
Dzięki wejściu na kolejne rynki, możemy dziś podróżować i w wielu miejscach na świecie wezwać taksówkę z tej samej aplikacji. Lubię rozwiązania, które ułatwiają życie.

Trend roku
Świat: Internet of Things - internet rzeczy przechodzi od etapu gadżetów to faktycznie praktycznych narzędzi. To bardzo dobrze, bo technologia jest po to by pomagać.
Polska: Grywalizacja. Nie wiem czy to trend, ale na pewno najmodniejsze słowo 2015 roku. Wszystko dzisiaj opatrzone jest tytułem 'grywalizacji', gdzie w większości przypadków nie ma to najmniejszego sensu.

Prognoza na 2016 rok
Zaczynaliśmy o mobile i kończymy na mobile. Wiemy już, że coraz więcej ruchu pochodzi z urządzeń mobilnych. W końcówce roku 2015, widzę też, że trend też jest dostrzegany przez reklamodawców, którzy przenoszą coraz śmielej swoje budżety na mały ekran. Potencjały tylko w naszej platformie to np. 150 mln wyświetleń, i 10 milionów unikalnych użytkowników, to bowiem wyniki których nie powstydziła by się nawet największa telewizja.

 


Agata Makowska, head of dedicated sales w Goldbach Audience

Wydarzenie roku
Po pierwsze wprowadzenie Mobilegeddonu (nowego algorytmu Google), który faworyzuje strony przystosowane do urządzeń mobilnych, jeśli wyszukiwanie odbywa się na urządzeniach tego typu. Po drugie automatyczne blokowanie odtwarzania Flasha na Chromie. Oba wydarzenia z pewnością ułatwią decyzje o wejście w mobile mniejszych/ lokalnych firm, które odkłady ten pomysł na później.

Sukces roku
Polska:  Złożenie przez ministra cyfryzacji projekt ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Regulacja ta ma wprowadzić podstawę prawną do wykorzystywania materiałów będące w posiadaniu bibliotek, muzeów i archiwów. To świetna wiadomość dla wszystkich twórców aplikacji, którzy chcą ułatwić poruszanie się po tego typu instytucjach. Może czeka nas następna aplikacja w stylu jakdojade.pl tylko do wyszukiwania konkretnych tytułów w bibliotekach lub zbiorach muzealnych?

Świat: Zakończenie prac nad Oukitel K10000, chińskim smartfonem, który ma wytrzymać na jednym ładowaniu nawet 10-14 dni. Jego premiera jest przewidziana na styczeń 2016 roku.

Porażka roku
Polska: Podejście do mobile.  Coraz więcej wydajemy na reklamę mobilną, ale czy na pewno robimy to dobrze?

Wchodząc w mobile, wkraczamy w prywatny świat użytkownika. Jeśli chcemy w nim zaistnieć nie róbmy tego nachalnie, bądźmy pomocni i przydatni. A przede wszystkim dostosujmy przekaz reklamowy i sposób „podania” reklamy do urządzenia na którym jest emitowana.

Świat: Stagnacja. Świat w 2015 roku skupił się na zbieraniu nowych danych, wymyśleniu kolejnych trendów i ulepszaniu technologii, zapomniał tylko że później trzeba to wszystko „jakoś” sensownie wykorzystać.

Człowiek roku
Niestety w tym roku zarówno w Polsce jak i na świcie takiej osoby po prostu nie można wskazać… przynajmniej  jeśli chodzi o rynek reklamy mobilnej.

Kampania / projekt roku
Polska:  SmartUni  czyli aplikacja dla zagranicznych studentów Uniwersytetu Łódzkiego. Dlaczego? To proste.  Jest to jedna z pierwszych aplikacji marketingowych,  która tak dobrze wykorzystuje funkcjonalności i potencjał jaki dają nam urządzenia mobilna - tak trzymać!

Warto jednak wspomnieć również  o Moving Tracks. Tu przede wszystkim zagrał dobry pomysł i orientacja na cel. Stronka rzeczywiście ma szanse zachęcić młodzież do biegania, co w dzisiejszych czasach naprawdę jest nie lada sukcesem.

Świat: Samsung Game Tuner to wymarzona aplikacja dla każdego maniaka gier mobilnych dla którego jakość grafiki nie jest najważniejsza. Aplikacja umożliwia dostosowanie rozdzielczości i pilności animacji w grach. Dzięki temu możemy m.in zaoszczędzić energie i jednocześnie wydłużyć czas gry na jednym ładowaniu.

Trend roku
Polska: Beacony. Choć już od 2013 możemy znaleźć pierwsze wzmianki o tych z pozoru niepozornych urządzeniach to dopiero w drugiej połowie 2015 widzimy że marki coraz częściej zaczynają po nie sięgać.
Świat: Mobilny Programmatic.

Prognoza na 2016 rok
Polska: Coraz więcej mobilnego wideo i kampanii z wykorzystaniem programmatic.  Niestety… Zróbmy coś bardziej kreatywnego – stać nas na to!
Świat: Masowa popularyzacja urządzeń wykorzystujących koncepcje  IoT (Internet Rzeczy), a także Live Streamingu na smartfonach.

Autor: tw

KOMENTARZE (6) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas