Biznes 2015-12-28
6

Podsumowanie 2015 roku w branży e-commerce - prognozy na 2016 rok

Kolejna odsłona naszego podsumowania 2015 roku w mediach i marketingu jest poświęcona branży handlu internetowego. Analizują ją menedżerowie z czołowych polskich wydawców, sklepów internetowych i agencji marketingowych.

Sylwia Bilska, commercial director PayU Central Europe

Wydarzenie roku
Niewątpliwie ważnym i szeroko komentowanym wydarzeniem było przejęcie Home.pl, polskiego lidera branży hostingowej, przez niemieckie United Internet za kwotę, która dwukrotnie przekroczyła wstępne szacunki rynkowe. Poza tym warto także zwrócić uwagę na wprowadzenie w Polsce przez PayU płatności mobilnych one-touch i to nie tylko kartowych, ale również mobilnego przelewu bankowego. Nikomu wcześniej nie udało się tego dokonać, a jest to kluczowe dla szybkiego rozwoju rynku m-commerce.

Jeśli natomiast chodzi o wydarzenia spoza naszego rynku, to na pewno warto wymienić Dzień Singla wykreowany przez chińskiego potentata branży internetowej. Sprzedaż o wartości 14,3 mld dolarów wygenerowana w jeden dzień przez Alibabę to rekordowy wynik o 60 proc. wyższy niż w zeszłym roku.

Sukces roku
Polskim sukcesem jest to, że w końcu m-commerce, wspierany przez mobilne płatności, stał się rzeczywistością. Dodatkowo handel internetowy bardzo mocno się rozwija i na naszym lokalnym rynku również odnotowujemy rekordy - w najgorętszym dniu w polskim e-commerce (14 grudnia) odnotowaliśmy obroty o 300 proc. wyższe niż średnia dzienna w ciągu roku. E-commerce najlepszym wsparciem dla każdego Mikołaja!

Z kolei sukcesem na świecie na pewno był kolejny sprzedażowy rekord w e-commerce osiągnięty podczas wspomnianego już Dnia Singla. Dodatkowo w tym roku aż 68 proc. transakcji zrealizowano przez komórki, a więc "mobile rządzi".

Porażka roku
Polski e-commerce ma się bardzo dobrze. Przybywa zarówno sklepów internetowych, jak i kupujących. Jedyne co może niepokoić, to  ilość sklepów internetowych, które kończą swoją działalność w ciągu pierwszych 5 lat od uruchomienia. Jest to zbyt duża liczba. Polacy mają rewelacyjne pomysły, ale wciąż uczą się jak je przekładać na rentowny biznes.  

W czasach, gdy poruszając się w internecie na każdym niemal kroku jesteśmy proszeni o podawanie różnego rodzaju danych, należy przykładać szczególną uwagę do ich ochrony. Dlatego za największą porażkę roku w branży internetowej na świecie uważam doprowadzenie do wycieku danych z serwisu randkowego AshleyMadison.com po uprzednim ostrzeżeniu przez grupę hakerską Impact Team. Hakerów z Impact Team oburzyła informacja, że firma przechowuje nadal dane o osobach, które zapłaciły wcześniej 19 dolarów za kompletne i bezwarunkowe usunięcie danych. Wyzwani na pojedynek nie przetrwali starcia.

Człowiek roku
Faworytem w wyścigu do tytułu człowieka roku, nie tyle w e-commerce, co ogólnie w branży internetowej, jest moim zdaniem papież Franciszek nazywający internet „darem od Boga” i zachęcający katolików do „odważniejszego wejścia w grono obywateli świata cyfrowego”, aby „nasza komunikacja była balsamem na nasze cierpienia”. Piękne i mądre, bez względu na wyznawaną wiarę.

Kampania / projekt roku
Z pewnością na wyróżnienie zasługuje kampania przeprowadzona przez Allegro, promująca najnowszą powieść Jacka Dukaja - „Starość aksolotla”. Platforma handlowa, która była jednocześnie wydawcą e-booka, postawiła na popularnego autora i połączyła premierę powieści z promocją kategorii „Ebooki”.

Z kolei w skali świata warto zwrócić uwagę na poczynania Hilary Clinton na Snapchacie. W walce o fotel prezydencki była pierwsza dama wykorzystuje to nowoczesne narzędzie, aby ocieplić swój wizerunek. Osobiście uważam, że żadna publiczna debata nie zrobiłaby tego lepiej, niż te historie na Snapchacie.  

Trend roku
Rewolucje w modelach biznesowych i ich szybka ekspansja - Airbnb, Spotify, Uber itp. Największa innowacja dzieję się obecnie i dziać będzie wokół nowych dróg budowania biznesu, modeli biznesowych. Jeszcze wiele nas zaskoczy.

Prognoza na 2016 rok
Mocne dwucyfrowe wzrosty e-commerce, mobile już nie jako trend ale powszechność, kolejne rekordy sprzedażowe i wejścia dużych graczy offline w świat online (O2O).

 


Joanna Kuzdak, dyrektor zarządzająca segmentem e-comerce w Grupie Onet-RASP

Wydarzenie roku
Wydarzeniem, które w znacznym stopniu wpłynie na rozwój e-commerce jest pojawienie się przycisku „Kup teraz” i innych „call to action” na Facebooku. To prawdziwa rewolucja. Facebook z  tak olbrzymią wiedzą o użytkownikach i ich preferencjach, z rekomendacjami internautów, bardzo szybko stanie się znaczącym dostawcą klientów dla e-retailerów, podobnie jak obecnie Google. W moim odczuciu już  wkrótce kanał "social" może stać się głównym dostawcą ruchu dla sklepów online.

Sukces roku
Bez najmniejszej wątpliwości na ten tytuł zasługuje Zalando. Ta firma, działająca w polskim e-commerce, rośnie niesamowicie szybko i równie znakomicie radzi sobie na rynku, o czym świadczy jej awans w badaniu Megapanel z siódmej na trzecią pozycję w ostatnich dwunastu miesiącach. Obecny 12,6 proc. zasięg Zalando świadczy nie tylko o profesjonalnym zarzadzaniu firmą, ale także o bardzo wysokiej jakości świadczonych usług i towarów.

W tym miejscu warto tez wspomnieć o sukcesie Aliexpress, który w Megapanelu w tym samym okresie awansował z dwudziestego na piąte miejsce z 10 proc. zasięgiem. Już dwa miliony Polaków dokonało zakupu za pośrednictwem chińskiego odpowiednika Allegro.

Porażka roku
Wszyscy w branży jesteśmy zszokowani tym, co stało się z Merlinem. Dramatyczna kondycja księgarni internetowej, eufemistycznie nazwana reorganizacją biznesu, powinna być ostrzeżeniem dla całej branży e-commerce, która stała się swego rodzaju zakładnikiem hurraoptymistycznych prognoz dwucyfrowych wzrostów. W takiej atmosferze łatwo jest przeinwestować, a w tak wrażliwym na koniunkturę segmencie, w jakim działał Merlin, najdrobniejszy błąd kończy się kłopotami. Zresztą przypadek Merlina sam w sobie jest kwintesencją problemów, o których tzw. branża raczej stara się nie mówić: według Krajowego Rejestru Długów, spośród firm, które zajmują się sprzedażą online ponad 2,5 tysiąca trafiło już jako dłużnik do KRD. W tej liczbie mieszczą się zarówno handlujący na Allegro, jak i sklepy dysponujące własnymi witrynami. Nie mniej zadłużenie firm z sektora przekroczyło już 117 mln złotych.

Na świecie natomiast największym rozczarowaniem jest kondycja Yahoo. Ta niegdyś popularna wyszukiwarka i dostawca treści upada w drastycznie szybkim tempie. Funkcjonuje teraz tylko dzięki udziałom w chińskim e-commerce (Alibaba). Lekcja dla nas wszystkich, która z tego płynie to konieczność dywersyfikacji przychodów.

Człowiek roku
W związku z brakiem nowych indywidualności pojawiających się na rynku e-commerce proponuję uznać za człowieka roku po prostu klienta e-sklepów! Bo to nie kto inny jak klient dokonujący zakupów w sieci jest głównym motorem napędowym maszyny zwanej e-commerce!

Serwis / projekt roku
Wish.com, czyli aplikacja i serwis umożliwiający zakupy przez telefon. Jego współtwórcą jest Polak, Peter Szulczewski. W Polsce jeszcze może nie tak bardzo znany, ale dokonania wish.com już docenili najwięksi światowi liderzy tego rynku. Na zakup tego serwisu ostrzyły sobie zęby takie tuzy e-commerce jak Alibaba  czy Amazon. To też odzwierciedlenie trendu mobilności w e-commerce, a przede wszystkim ogromnego potencjału tego rynku.

Trend roku
Niewątpliwie najważniejszym trendem, który widać na rynku jest coraz mocniejsze angażowanie mechanizmów big data w strategie e-commerceowe. Coraz więcej partnerów reklamowych chce rozliczać się z wydawcami za reklamę w modelach efektywnościowych. Coraz więcej klientów oczekuje w Internecie nie tylko budowania wizerunku, ale konkretnych akcji sprzedażowych, w tym na przykład dostarczania konkretnej liczby leadów, czy sprzedanych towarów lub usług. Oczywiście najbardziej ten trend w Polsce widać w przypadku rozliczeń z instytucjami finansowymi, ale coraz mocnej w segment ten wkracza chociażby motoryzacja. Trzeba jednak pamiętać, że budowa i przetwarzanie dużej liczby danych jest bardzo kosztownym procesem i małych graczy nie będzie stać na profesjonalne rozwiązania, a wiedza o użytkownikach i ich preferencjach jest jednym z najważniejszych czynników sukcesu w biznesach online.

Prognoza na 2016 rok
Patrząc na obecną sytuację e-commerce zarówno na świecie jak i w Polsce należy się spodziewać takich zjawisk jak konsolidacje bądź przejęcia istniejących podmiotów. Ponadto pomimo dość dojrzałego rynku programów afiliacyjnych jest jeszcze dużo obszarów do zagospodarowania i dlatego upatruje w nim szansy na rozwój. Patrząc na najbliższą przyszłość wydaje się, że dość naturalnym kierunkiem rozwoju e-commerce jest tworzenie się nowych wyspecjalizowanych marketplace’ów.

Autor: tw

KOMENTARZE (6) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas