Biznes2014-12-18
5

Polski rynek reklamowy: jaki był w 2014 roku, co w 2015? (agencje)

O kończącym się roku w polskiej branży reklamowej i prognozach na 2015 rok opowiadają przedstawiciele najważniejszych agencji i firm producenckich, m.in. Wojciech Borowski, Jacek Olechowski, Maciej Nowicki, Rafał Baran, Stanisław Dziedzic, Marcin Gaworski, Matylda Szymalska i Krzysztof Winnik.

Rafał Baran, CEO w Grey Group Poland

Wydarzenie roku
Zmiany na rynku telekomunikacyjnym. Dominik Libicki opuszcza Cyfrowy Polsat i Polkomtel.

Sukces roku
Brak jakiegoś wyraźnego sukcesu w branży reklamowej, o którym można by dużo mówić, a to jest zawsze miarą sukcesu. W szerszym kontekście, niewątpliwym sukcesem jest wybór Donalda Tuska na prezydenta Unii Europejskiej. Nominacja ta wpływa na nastroje i wizerunek Polski. Jesteśmy krajem, który coraz bardziej się liczy, zwłaszcza w świetle zdarzeń, które dzieją się za naszą wschodnią granicą. Jesteśmy doceniani, a to wpływa na nasze nastroje, a co za tym idzie na konsumpcjonizm, na naszą branżę.
 
Porażka roku
Fiasko połączenia Publicis i Omnicom. Miało być wielkie wydarzenie w branży, ale nic nie wyszło.
 
Człowiek roku
Nie jest to może do końca przykład związany z branżą reklamową, ale na uwagę zasługuje postać Sylwestra Adama Wardęgi, który podbił YouTube’a w skali Polski i zagranicy. A wszystko to dzięki mocy mediów społecznościowych. Ciekawe, czy za kilka lat, jeśli spytam za granicą, kogo ze znanych Polaków znają, to obok Jana Pawła II i Wałęsy pojawi się Wardęga?
 
Trend roku
Walka w retailu. Branża retailowa jest jedną z najbardziej aktywnych i rozwijających się w Polsce. Pojawiły się nowe formaty sklepów, jak np. FreshMarket czy pierwszy samoobsługowy sklep na Nowym Świecie. Rozwija się sprzedaż przez internet, gdzie na razie dominuje Frisco. Polomarket stawia na agresywny rozwój poprzez poszukiwanie inwestorów i akwizycję. Biedronka ciągle się zmienia, by nie być tylko postrzeganym przez niską cenę, ale również przez jakość. Co więcej, wprowadzono płatność kartą, co jest dużym ukłonem w kierunku nowych klientów, eliminuje problem płacenia gotówką i zmniejsza kolejki do kas.
 
Prognoza na 2015
Alianse między kategoriami, które łączy baza danych klientów. Przenikanie się światów finansów i telekomunikacji sfinalizowane w postaci łączonych ofert. To już się dzieje, ale w 2015 roku możemy spodziewać się nasilenia tego zjawiska.

 


Wojciech Kotala, CEO w Schulz Brand Friendly

Wydarzenie roku
Ice Bucket Challenge - pierwsza prawdziwie globalna inicjatywa, która wyznaczy drogi następnym. W odróżnieniu od pierwszego globalnego hitu, czyli „Gangham Style”, w parze z wirusowością i zabawą poszła też dobroczynność.

Na polskim rynku agencyjnym - PZL znowu po staremu, choć na raty i nie bez utraty kilku budżetów po drodze.

Sukces roku
Samsung. Od produktu, przez komunikację aż do realnego lovemarku,  powoli zagrażającego odwiecznemu samotnemu liderowi spod znaku jabłuszka. Pierwszy wyczuł trend na duże ekrany, pierwszy wykorzystał selfie, a nawet awansował je do rangi rytuału podczas oscarowej nocy, wzorowo pracuje między hardwarem a contentem, nie tylko w mobile’u, ale też w całym segmencie AGD-RTV.

Porażka roku
Rebrandingi polskich portali horyzontalnych - próba określenia tożsamości polskich portali zakończona identycznymi kampaniami, o których dziś niewielu już pamięta. Na dodatek z mikroaferką o prawa autorskie w tle. Generalnie darmowy kontent zatacza koło i schodzi do poziomu ulotki wręczanej na światłach - w ten sposób lokując się jak „stare stacje publiczne” w telewizji na równi pochyłej, ustępując miejsca mniejszym TVN24.pl czy Wyborcza.pl. Niestety grzech obniżonej jakości dotyka coraz częściej naTemat.pl - objawienia sprzed dwóch lat.

Sprężynka twórczego napięcia - świetny projekt z niezbyt fortunnym wdrożeniem i komunikacją, także branżową.

Człowiek roku
Człowiek z obfita fryzurą, czyli Yuri Drabent. Za aktywność, pomysłowość, życiową siłę do bycia pozytywnym i do zmieniania biznesowej rzeczywistości wokół siebie.

I człowiek bez obfitej fryzury, czyli Rafał Brzoska - jedyny polski innowator w skali makro, człowiek który zmienia polski e-commerce, ostatnio  z Allegro, przy okazji otwierając odziały na Islandii czy daleko w Azji.

Trend roku
Coraz więcej o mężczyznach - drwale, brody, szarmanci - nigdy wcześniej męska moda i uroda nie gościła tak często w mediach. Razem z normcorem z GAP’a, czyli trendem na normalność, daje to dość wybuchową mieszankę wskazówek dla zagubionego w tym wszystkim faceta.

Branżowo, rolę kontrolujących trendy przejmują Facebook i Google, o czym boleśnie przekonują się właściciele coraz to częściej blokowanych blogów czy sklepów albo wielkich markowych fanpage’y o promilowych zasięgach.

Prognoza na 2015
Ciągły wzrost znaczenia analityki i sposobu wykorzystania danych w planowaniu, optymalizowaniu i rozliczaniu kampanii, a nawet rozwijaniu produktów i usług. Zatem spory handicap dla tych, którzy już dziś kontrolują dane. Zakupy w Googlach, Hotele w Googlach i Finanse w Googlach.

Co najmniej jeden zaskakujący viral od ciężarówek Volvo.

Silny rozwój marketingu lokalnego napędzany mobile’em - interaktywny outdoor, beacony, małe społeczności, Tindero-podobne aplikacje.

 


Maks Sikora, producent zarządzający w Human Ark

Wydarzenie roku
Z naszego punktu widzenia to niewątpliwie pojawienie się nowej marki, w której komunikacja budowana jest w oparciu o konsekwentnie skonstruowanego bohatera - pluszowego niegrzecznego misia. Mowa o ofercie Polkomtela Plush na kartę. Sukces kampanii potwierdza nieustannie głoszoną przez nas tezę o sile animowanych brand heroes. Jesteśmy też dumni, że tak doskonale sprawdza się nasza strategia dostarczania pełnego zakresu usług, gdzie reżyser jest integralną częścią studia postprodukcyjnego i nadzoruje proces produkcji reklamy animowanej od zdjęć aż do końca. Model współpracy studio + reżyser w bliskiej relacji z kreacją staje się coraz bardziej popularny.

Sukces roku
Dla branży animacji jest to powołanie Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji, którego celem jest wspieranie producentów w pozyskiwaniu dotacji, nawiązywaniu kontaktów z potencjalnymi koproducentami, wspólne kreowanie pozytywnego wizerunku całej branży w kraju i za granicą, dbanie o jej interesy, wyznaczanie dobrych standardów współpracy oraz integrowanie środowiska producentów filmu animowanego. I choć to wydarzenie nie dotyczy bezpośrednio branży reklamowej, z pewnością jest kamieniem milowym na krajowym rynku animacji. Aktywnie współpracowaliśmy przy tworzeniu Stowarzyszenia i bardzo wierzymy w jego skuteczność i dalszy rozwój.

Wewnętrznie dla studia Human Ark sukcesem roku bez wątpienia jest to, w jaki sposób środowisko międzynarodowe (między innymi Cartoon Movie we Francji) reaguje na prezentację projektu produkowanego przez nas pełnometrażowego filmu “Podróż smokiem Diplodokiem” na podstawie komiksów Tadeusza Baranowskiego. To olbrzymie przedsięwzięcie, do którego skrupulatnie się przygotowujemy. Na co dzień, poza bieżącą pracą nad reklamami dużo energii wkładamy w „Diplodoka”.

Porażka roku
Nie przychodzi mi do głowy żadna znacząca porażka.

Człowiek roku
Anja Sosic - producentka z naszego studia, odpowiedzialna m.in. za pełnometrażowy film animowany, „Podróż Smokiem Diplodokiem" czy „Kacperiadę”, jedna z inicjatorek powstania Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji.  Anja wielokrotnie w minionym roku reprezentowała polską branżę animacyjną na światowych konferencjach, warsztatach i festiwalach, pokazując nie tylko te filmy, które wychodzą z Human Ark, ale także wypowiadając się w szerokim kontekście o polskiej animacji. Dzięki zaproszeniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, jako jedyna reprezentantka polskiej animacji Anja gościła na Guanajuato International Film Festival, czy na The Word Animaton & VFX Summit w Los Angeles. Jej działania na rzecz promocji polskiej animacji na świecie są coraz częściej doceniane przez branżę, piszą o niej także zagraniczne media. Może kiedyś doczekamy szerokiej i poważnej dyskusji na temat polskiego filmu animowanego również… w Polsce.

Trend roku i Prognoza na 2015
Coraz częściej agencje reklamowe oraz ich klienci korzystają z usług reżysera na stałe współpracującego z danym studiem. Wpływa to na efektywność pracy i wysoką jakość realizacji, ponieważ reżyser z tak ogromnym doświadczeniem jak np. Wojtek Wawszczyk czy Kamil Polak, doskonale potrafi dobrać odpowiednie narzędzia i zoptymalizować proces postprodukcji już na etapie przygotowań do filmu.

Niezwykle ucieszyły nas pierwsze przejawy przekonania u klientów, którzy po okresowych cięciach finansowych zorientowali się, że taniej nie znaczy lepiej. Tanio i byle jak zrealizowana reklama daje dokładnie taki sam komunikat na temat reklamowanych produktów. Liczymy na dalsze podwyżki (czytaj: normalizację) budżetów reklamowych w przyszłym roku.

Autor:tw

KOMENTARZE(5)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas