Biznes2014-12-18
5

Polski rynek reklamowy: jaki był w 2014 roku, co w 2015? (agencje)

O kończącym się roku w polskiej branży reklamowej i prognozach na 2015 rok opowiadają przedstawiciele najważniejszych agencji i firm producenckich, m.in. Wojciech Borowski, Jacek Olechowski, Maciej Nowicki, Rafał Baran, Stanisław Dziedzic, Marcin Gaworski, Matylda Szymalska i Krzysztof Winnik.

Krzysztof Winnik, business development director OS3

Wydarzenie roku
O2 kupuje Wirtualną Polskę i to pomimo faktu, że kilka lat wcześniej prawdopodobny byłby scenariusz zupełnie odwrotny. Oznacza to powstanie nowego lidera wśród polskich portali internetowych.

Sukces roku
Agencje interaktywne zaczynają z sukcesem realizować kampanie ATL. Udane realizacje mają już na swoim koncie VML, Gong i OS3 - agencje, które kilka lat temu kojarzyły się co najwyżej z kampaniami w sieci. To znak, że granice kompetencyjne coraz bardziej się zacierają, ale również dowód na doskonałą kondycję branży digitalowej.

Porażka roku
Ostatecznie upada mit organicznego zasięgu Facebooka. Marki, które przez lata inwestowały setki tysięcy złotych, aby zbudować wolumen fanów nagle obudziły się z ręką w nocniku, odkrywając, że trzeba płacić za to, by ktokolwiek zobaczył publikowane przez nie posty! Niby nic nowego, ale dopiero, gdy opisał to Forrester, wielu otworzyły się oczy. Od 2014 roku Facebook stał się zwykłą, płatną powierzchnią reklamową - czas się z tym pomału pogodzić.

Człowiek roku
Bez wątpienia - Wardęga. Człowiek, który dokonał niemożliwego, wyprzedzając popularnością wszystkich innych. Jego film o psie-pająku okazał się najbardziej popularnym wideo 2014 roku na YouTube - i to na całym świecie! To dowód, że youtuberzy jako zjawisko są dziś potęgą mediową - niezależnie od mieszanych uczuć, jakie nierzadko wywołują.

Trend roku
Big data - czymkolwiek jest (bo definicji ma tyle, ilu autorów). Obserwujemy wysyp narzędzi pozwalających poszerzać wiedzę o konsumencie, łącząc źródła danych - takie jak social media, digital, CRM, zachowania w punkcie sprzedaży. Dokąd nas to zaprowadzi - jeszcze nie wiadomo. Faktem jest jednak, że wiedząc o poszczególnych konsumentach więcej, możemy się z nimi komunikować w bardziej spersonalizowany, bezpośredni i zautomatyzowany sposób.

Prognoza na 2015
Dostęp do źródeł danych i narzędzia automatyzujące działania marketingowe sprawią, że produkcja kontentu (serwisów internetowych, spotów telewizyjnych, materiałów BTL, etc.) będzie pełniła wtórną rolę wobec strategicznego planowania interakcji z konsumentem (consumer journey planning). Dla branży reklamowej oznacza to tyle, że czekają nas dalsze konsolidacje, a przewagą konkurencyjną staną się technologie. Silna kreacja już nie wystarczy.

 


Marcin Gaworski, dyrektor zarządzający i partner 180heartbeats + Jung von Matt

Wydarzenie roku
Polska 2. Niemcy 0. Taki sukces daje wiarę, pobudza rozwój, poprawia self-esteem. W branży marketingu interaktywnego, branży start-upów, branży budowlanej, w każdej branży.

Sukces roku
„Mutant Giant Spider Dog” (SA Wardega) - najchętniej oglądany klip na świecie w 2014 roku na YouTube.

Porażka roku
Żadna marka w Polsce nie wykorzystała w kreatywny i efektywny sposób mediów społecznościowych takich jak Instagram, Twitter, Snapchat, Linkedin, Pinterst. I chociaż dalej są to niszowe kanały, mają swoje specyficzne grupy docelowe.

Człowiek roku
Michał Brański, Krzysiek Sierota, Jacek Świderski. Pamiętam, jak z Michałem robiłem pierwsze kampanie w polskim Internecie, pierwszy toplayer z klikalnością na poziomie 25 proc. A dziś przejęcie WP. A jutro?...

Trend roku
Każdy może zostać gwiazdą. Gwiazdą na YouTube. Niezależnie od potęg medialnych, takich jak Polsat, TVN, każdy może zrobić nagranie i konsekwentnie zdobywać swoją widownię na YouTube. Czy to popularny na całym świecie Wardęga (116 mln wyświetleń „Pająka”), czy Lekko Stronniczy z ponad 200 tys. subskrybentów. YouTube to taki telewizor z miliardem kanałów. Chociaż niektóre kanały na YouTube w Polsce mają już milionową widownię, to z pewnością kanały te nie mają takich budżetów jak kanały telewizyjne. Fame największych celebrytów YouTube’a zaczyna im jednak przynosić porównywalne korzyści finansowe za udostępnianie wizerunku w reklamach.

Prognoza na 2015
Kolejny rok mobile? :)

 


Marcin Gawęcki, członek zarządu agencji Just

Wydarzenie roku
Zwycięstwo kreatywnej niepodległości PZL jako dowód, że prace agencji są rzemiosłem, które nie istnieje bez ludzi. Tych ludzi.

Sukces roku
Film „Ida” Pawła Pawlikowskiego, który zwyczajnie piękny jest. Kto widział, temu nie trzeba dopowiadać, kto nie widział, temu nie należy, bo jeszcze w ogóle nie zobaczy. I choć film premierę miał pod koniec 2013 roku, to przez kolejny rok i dziś jeszcze jaśnieje w blasku sławy.

Porażka roku
System informatyczny PKP IC i PKW, przy czym w tym drugim przypadku to nie tylko porażka technologii, ale jeszcze bardziej sposobu zarządzania komunikacją kryzysu.

Człowiek roku
Janek Komasa - za odwagę, by w sytuacji podwyższonego ryzyka na istnienie jedynie słusznej narracji, pokazać ludzką perspektywę zdarzeń, które przez lata idealizowane były w zbiorowej świadomości. Za wykorzystanie okazji, żeby milczeć tak wymownie, by każdy sam miał szansę odpowiedzieć sobie na pytania.

Trend roku
Coraz powszechniejsze wysyłanie marki w podróż na pokładzie treści, których konsumenci sami poszukują. I o ile samo narzędzie branded contentu nie jest aż takie nowe, to nowe zaczyna być podejście do niego. Jako jedno z zadań często jest już uwzględniany w pierwszych etapach prac, stając się ważnym kryterium oceny wartości całej brand idei czy idei kampanii.
 
Prognoza na 2015
Postępujące globalne ocieplenie powodować będzie dalsze topnienie granic między klasycznymi kompetencjami agencji a szansami narzędzi digital. Prowadzić to będzie do odkrycia nie tak znowu nieznanego lądolodu idei, dając jednak szansę na nowe zaskoczenia.

Autor:tw

KOMENTARZE(5)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas