Internet2015-12-21
8

Reklama internetowa: co wydarzyło się w 2015 roku, jaki będzie 2016 rok? (wydawcy, sieci, domy mediowe)

W kolejnej części naszego podsumowania roku o wydarzeniach z ostatnich 12 miesięcy i prognozach na najbliższy rok w branży marketingu internetowego mówią przedstawiciele najważniejszych wydawców, sieci e-reklamy i domów mediowych, m.in. Jacek Dzięcielak, Joanna Pawlak, Marcin Dobrzyniecki, Wojciech Kałużny, Robert Bernaciak i Tomasz Rzepniewski.

Jakub Wilczak, operations director w Ad-Vice (Grupa Ströer)

Wydarzenie roku
Nie jedno wydarzenie lecz wiele wydarzeń, które stanowiły kolejne akwizycje w ramach konsolidacji rynku mediowego.

Sukces roku
Dynamiczny rozwój sektora programmatic advertising – nie tylko w sferze  wydatków, które mogą w obecnym roku wynieść 20 proc. w całym displayu, ale również z perspektywy wydawców, którzy coraz lepiej potrafią w tym kanale monetyzować swoją przestrzeń co umożliwia klientom bardziej optymalne wykorzystanie budżetów w tym obszarze.

Porażka roku
Trudno mówić o jakiejś spektakularnej porażce w naszej branży. To był rok wyzwań: dużych szans i dużych zagrożeń, z których nasza branża wyszła obronną ręką. Warto mieć na uwadze, że rynek reklamy Internetowej jako jedno  z nielicznych mediów systematycznie wzrasta.

Człowiek roku
Nie jeden a raczej wszyscy, którzy codziennie uczestniczą w rozwoju branży reklamowej.

Trend roku
Z pewnością była to reklama natywna oraz szeroko rozumiany content marketing. Ogromny potencjał dostrzegam w rozwiązaniach reklamowych z zakresu wideo online. Od wielu lat mówi się też o roku mobile - podobne głosy można usłyszeć również w 2015 roku – ja cały czas czekam na przełom, aczkolwiek w 2016 rynek mobile może liczyć na kontynuacje dynamicznego wzrostu.

Prognoza na 2016 rok
Nie przewiduję dużych rewolucji. Duże zmiany nastąpią w obszarze metodologii badań Internetu: PBI obejmie rynek badaniem GfK - obietnic odnośnie sfery usprawnień padło już wiele, wszyscy jesteśmy ciekawi jak teoria przełoży się na praktykę. To będzie rok stabilnego wzrostu: poziom wydatków w Internecie utrzyma się lub wzrośnie. Dzięki sprzedaży automatycznej display może powiększyć swój udział. Pozytywnie zaskoczyć może nas reklama wideo, która cały czas będzie się rozwijać oferując nowe, interaktywne rozwiązania.

 


Bartosz Sikora, director pionu invention w Mindshare Polska

Wydarzenie roku
W Polsce wydarzeniem roku było moim zdaniem rozstrzygnięcie przez PBI konkursu na badanie internetu. Długotrwały przegląd ofert zakończony, zmienia się tym samym coś, co przez ostatnie lata bardzo mocno kształtowało całą branżę. Miejmy nadzieję, że badanie sprosta obecnym potrzebom rynku.

Za granicą na uwagę zasługuję tegoroczny Black Friday w USA. W największych sieciach handlowych po raz pierwszy więcej osób robiło zakupy online niż w fizycznych sklepach. To kamień milowy dla rynku e-commerce i całego internetu.

Sukces roku
Na świecie sukcesem był na pewno Snapchat - platforma rośnie, dodaje nowe funkcjonalności, monetyzuje się przez reklamy czy opłaty od użytkowników. Przy tym jej wycena wzrosła kilkukrotnie względem 3 mld dolarów, które początkowo oferował za nią Facebook.

W Polsce sukcesem było tegoroczne 7 mln PITów wypełnionych przez internet - niemal połowa deklaracji podatkowych została złożona online, co jest najlepszym wskaźnikiem cyfryzacji naszego społeczeństwa.

Porażka roku
Śmierć Flasha to porażka, ale w cudzysłowie, bo tak naprawdę jest to konieczność i pewne ewolucyjne następstwo postępu technologicznego.

Porażką branży jest natomiast cała walka z adblockami - sam fakt, że zaistniała i że ta kwestia dotyczy tak wielu użytkowników jest dla nas, branży reklamowej, mocnym komunikatem, że robimy słabą robotę, tworząc i emitując reklamy.

Porażką na naszym lokalnym podwórku jest internetowy hejt - jego ilość i idąca za tym medialność problemu. Tym bardziej cieszą wszystkie sposoby reakcji w postaci kampanii społecznych czy #DniaPozytywnychTweetów.

Człowiek roku
Patrząc globalnie, typuję dwóch wizjonerów, którzy konsekwentnie zmieniają rynki, na których działają – Reed Hastings, CEO Netflixa oraz Even Spiegel, CEO Snapchata.

W Polsce wyróżniłbym Jarosława Kuźniara, który wykazuje się sporym zrozumieniem internetu i umiejętnością szybkiej reakcji, a jednocześnie konsekwencją w zwalczaniu hejtu.

Kampania / projekt roku
Numerem 1 jest dla mnie globalna kampania Always „#likeagirl” - mocny pomysł na kampanię, która dokładnie przemawia do wartości ważnych dla grupy docelowej. Dzięki temu przekaz niesie się sam, a konsumenci chętnie biorą udział w działaniach marki.

Lokalnie również mieliśmy kilka kampanii, w których marka zabrała głos w ważnych dla odbiorców tematach, jak choćby kolejna już edycja akcji PZU „Stop wariatom drogowym” czy „Podwórka NIVEA”. Co ważne te kampanie porwały tłumy podobnie jak Always.

Trend roku
Zarówno w Polsce, jak i na świecie wybijającym się trendem jest szeroko rozumiane wideo. Z jednej strony obserwujemy rozszerzenie wielu platform o formaty wideo, czego przykładami są Twitter czy Pinterest oraz popularyzację wideo w mobile. Z drugiej strony jesteśmy świadkami wejścia na rynek produkcji wideo coraz większej liczby podmiotów i branż. Globalnie treści produkuje już m.in. Amazon. Serwis newsowy otwiera też HuffPost. W Polsce na uwagę zasługuje wejście Wirtualnej Polski na rynek nadawców naziemnej telewizji czy pierwszy serial stworzony przez Player.pl.

Drugim trendem (powiązanym z wideo) jest rosnąca popularność livestreamingu umożliwionego przez platformy takie, jak Periscope czy Meercat, ale też w pewnym sensie Snapchat. Wszyscy mogą być nadawcami, pytanie kto będzie chciał to oglądać?

Prognoza na 2016 rok
Nasz rynek nie jest już tak zacofany względem reszty świata jak miało to miejsce parę lat temu, można zatem prognozować całościowo. Generalnie powoli do przodu - dalszy rozwój wideo i mobile’u, zapewne dojdzie do wprowadzenia w życie wniosków związanych z walką z adblockami, spodziewam się też dalszej konsolidacji różnych podmiotów rynku reklamowego.

Wiele wskazuje na to, że nareszcie będziemy świadkami upowszechnienia się takich technologii, jak wirtualna rzeczywistość czy w prostej wersji wideo 360 - zarówno od strony dostępności treści, jak i sprzętu. Powoli upowszechniają się też technologie wearable zwane w pewnych kręgach nasobnymi (true story!), czyli kolejne tysiące urządzeń podłączonych do internetu, zbierających dane, nadających kontekst dla reklam. Nie mogę się doczekać…

Autor:tw

KOMENTARZE(8)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas