Reklama2015-12-18
16

Rynek reklamowy: jaki był w 2015 roku, co wydarzy się w 2016? (agencje)

O kończącym się roku w polskiej branży reklamowej i prognozach na 2016 rok opowiadają dla Wirtualnemedia.pl przedstawiciele czołowych agencji i firm producenckich, m.in. Wojciech Borowski, Jakub Korolczuk, Mateusz Kirstein, Paweł Loedl, Bartek Hanus, Monika Bierwagen i Ireneusz Stankiewicz.

Mateusz Kirstein, business development director i creative producer w Platige Image

Wydarzenie roku
Bez wątpienia zwycięstwo wyborcze PiS, także z marketingowego punktu widzenia. Partii Jarosława Kaczyńskiego udało się zbudować narrację, która zapewniła jej władzę, jakiej nie miało po 89 roku żadne ugrupowanie polityczne.

Jeśli te rządy się utrzymają, w znaczący sposób wpłyną na kształt rynku medialnego i reklamowego w Polsce wprowadzając zmiany w ważnych na rynku spółkach i wchodząc w dalszą dyskusję z wiodącymi do tej pory graczami. Rynek reklamy i mediów jest bowiem, nie oszukujmy się, powiązany z polityką.

Trzymając się wydarzeń branżowych z zainteresowaniem przyjąłem sprzedaż agencji Gong do Group One, rozwój struktur Scholz & Friends i dynamiczne zmiany w Saatchi & Saatchi.  

Sukces roku
Moją uwagę przykuł projekt Tomka Bagińskiego przygotowany dla Allegro. To sygnał, że „branded content” wkracza w Polsce na kolejny poziom, że są tu marki, które chcą inwestować w wysokiej jakości treści i budować w ten sposób relacje ze swoimi „klientami”. To według mnie bardzo ekscytujący kierunek rozwoju rynku mediów i reklamy, także z perspektywy moich osobistych zainteresowań i drogi zawodowej.

Zostając przy Allegro, od lat, moim cichym bohaterem polskiego rynku reklamowego, jest agencja Bardzo, której serdecznie gratuluję kolejnego udanego roku. Gratuluję też naszym nagrodzonym w Cannes i innych międzynarodowych festiwalach.  

Porażka roku
Może nie porażka, a rozczarowanie - reakcja naszej branży na, wspomniane już, wyniki wyborów i ostatnie wydarzenia polityczne. Mimo bieżących kontrowersji, spodziewałbym się jednak bardziej merytorycznej i skomplikowanej dyskusji, a nie zbiorowej histerii. To niezwykle ciekawe, jak środowisko, które przez wszystkie przypadki odmienia słowo „zmiana”, nie jest w stanie z realną zmianą merytorycznie się zmierzyć.

Zaznaczam, że moja opinia nie jest równoznaczna z tym, że głosowałem na PiS; nie oznacza również, że mam bezkrytyczny stosunek do działań partii rządzącej.  

Człowiek roku
Kontynuując wątek, serdecznie gratuluję nagrody dziennikarza roku Konradowi Piaseckiemu; cenię sobie jego podejście do pracy w mainstreamowych mediach. Dziennikarz jest od obserwowania, a nie manifestowania.

Z radością przyjąłem też sukcesy Michała Nadgrodkiewicza w roli dyrektora zarządzającego agencji PZL. Bardzo gratuluję jemu i zespołowi wyników za 2015 rok!  Podziwiam też w naszej branży, w Polsce i na świecie, wszystkich ludzi, którym udaje się prowadzić niezależne kreatywne biznesy. Cieszę się, że z kilkoma z nich udało mi się w tym roku pogadać o pracy i życiu.

Kampania roku
W blokach reklamowych największą przyjemność sprawiają mi filmy agencji Brain dla ING. To przykład jak można łączyć inteligentną kreację z efektywnością biznesową. Podoba mi się także wielowątkowa strategia marketingowa marki Samsung. Osobiście jestem bardzo zadowolony z projektu „Niestraszki”, który jako Platige Image mieliśmy przyjemność kompleksowo wyprodukować dla agencji DDB & Tribal i klienta PZU, reżyseria: Sebastian Pańczyk.

Trend roku
Według mnie wraca moda na kreatywność, jakość i oryginalność. Po 2-3 latach „wojny cenowej”, czuję przez skórę zmianę w podejściu do działań rekamowych zarówno po stronie agencji, jak i klientów. Oba „obozy” mocno się przebudowują, co bardzo mnie cieszy. Także dlatego, że taki kierunek zmian oznacza wzrost roli firm produkcyjnych w procesie powstawania projektów reklamowych i większą otwartość ze strony reklamodawców na działania niestandardowe - obie te rzeczy są w DNA Platige Image.

Prognoza na 2016 rok
Zderzenie się świata mediów i reklamy, tej „rozrywkowej” powłoki rzeczywistości z coraz bardziej skomplikowaną sytuacją gospodarczą i międzynarodową. No i w końcu mistrzostwo Anglii dla Arsenalu!

 


Jakub Korolczuk, executive creative director Grey Group Poland

Wydarzenie roku
W Polsce: nowy prezydent, nowy parlament i idące za tymi zmianami inne nowości.

Na świecie: sukces aplikacji Wish stworzonej m.in. przez urodzonego w Polsce Piotra Szulczewskiego. Wish rewolucjonizuje zakupy przez mobile. Amazon chciał zapłacić za niego 10 mld dolarów, ale właściciele… nie przyjęli oferty. Równocześnie pojawił się Periscope, który zdobył błyskawiczną popularność. To znowu video, ale przecież bez obciążania serwerów czy pamięci telefonów, czysty streaming, pełny dostęp do każdego wydarzenia na żywo na świecie - aż chce się powiedzieć „koniec telewizji”, ale przecież padało to już tyle razy…

Sukces roku
W Polsce: Scholz and Friends - Grand Prix Effie, dobre kampanie, fajni ludzie.
Na świecie: Grey Londyn, który wszedł do elity najbardziej kreatywnych agencji na świecie dzięki 2 x Grand Prix w Cannes i 10 innym lwom.

Porażka roku
I na świecie i w Polsce: Porażka Jagiellonii Białystok z Górnikiem Zabrze u siebie.

Człowiek roku
W Polsce - Robert Lewandowski i Wiedźmin.
Na świecie - Wiedźmin i Robert Lewandowski.

Kampania roku
W Polsce: Photos for Life - znowu kampania społeczna jest najlepszą kampanią w Polsce. Ciekawe, żeby nie powiedzieć - dziwne.

Na świecie - „Life Paint by Volvo” - 2 x Grand Prix w Cannes, solvertising w czystej formie, wyjście daleko poza produkt oferowany przez markę, ale nadal w ramach koncepcji marki.

Trend roku
Od paru lat trendy i w Polsce i na świecie są dwa: data i mobile. Na razie mobile widać i czuć dużo bardziej - nowości typu Periscope czy Wish namacalnie pchają mobile do przodu. Na prawdziwe odkrycie data chyba wszyscy jeszcze czekają.

Prognoza na 2016 rok
Kategoria Branded content w Cannes przemianowała się na Entertainment. I nic dziwnego, bo przecież reklama konkuruje ze światem rozrywki, choć np. w Polsce mogłaby z niej więcej czerpać. W 2013 roku Droga5 sprzedała część udziałów agencji William Morris Endeavor, która działa na wszystkich możliwych polach branży rozrywkowej, reprezentując gwiazdy filmu, muzyki czy literatury. Może 2016 rok przyniesie efekty tej współpracy na polu reklamy?

Autor:tw

KOMENTARZE(16)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas