Reklama2015-12-18
16

Rynek reklamowy: jaki był w 2015 roku, co wydarzy się w 2016? (agencje)

O kończącym się roku w polskiej branży reklamowej i prognozach na 2016 rok opowiadają dla Wirtualnemedia.pl przedstawiciele czołowych agencji i firm producenckich, m.in. Wojciech Borowski, Jakub Korolczuk, Mateusz Kirstein, Paweł Loedl, Bartek Hanus, Monika Bierwagen i Ireneusz Stankiewicz.

Dominik Gil, CEO agencji Eskadra

Wydarzenie roku
Na miano wydarzenia roku w Polsce może zasługiwać kampania polityczna, prowadzona przez sztab wyborczy prezydenta Andrzeja Dudy. Bardzo duży nacisk położono wówczas na komunikację online i efektywne użycie kanałów social media, takich jak Twitter czy Facebook. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż Duda jako pierwszy polityk w Polsce i jeden z pierwszych na świecie wykorzystał najnowszą wtedy funkcjonalność Facebooka - Live for Facebook Mentions, dzięki czemu zrealizował transmisję online na żywo.

Sukces roku
Bezapelacyjnie tytuł sukcesu roku należy się Brand24 - firmie, która na przestrzeni ostatnich lat prężnie rozwinęła skrzydła zarówno w Polsce, jak i za granicą, a niedawno pozyskany wyjątkowy klient jest tego najlepszym dowodem. Mowa o Białym Domu, który znalazł Brand24 w Internecie, przetestował narzędzie i zdecydował się na współpracę z polską firmą. Godny zauważenia jest również krakowski start-up Brainly, który działa już w 35 krajach świata i rozwija się nadal.

Porażka roku
Do worka z mniej udanymi kampaniami można byłoby włożyć kampanię przeciwko dopalaczom, zrealizowaną przez Główny Inspektorat Sanitarny. O ile sama idea była szczytna, a taka kampania potrzebna, to jednak pomysł i wykonanie pozostawiały wiele do życzenia. Zamiast ostrzegać i skłaniać do refleksji, przekaz wywołuje śmiech, niedowierzanie i falę szyderczych komentarzy.

Człowiek roku
Dużo zainteresowania w branży reklamowej w tym roku wywołała Barbara Stawarz – królowa polskiego content marketingu.

Kampania roku
Kampania PZU „Kochasz? Powiedz stop wariatom drogowym” może zasługiwać na wyróżnienie. Przekazy zbudowane są w taki sposób, że dają do myślenia. Są emocjonalne i równocześnie bardzo prawdziwe, gdyż każdy kierowca może się z nimi utożsamić. Każdy ma kogoś bliskiego, komu zależy, zatem pomysł  z wykorzystaniem niebieskiego serduszka jako zawieszki przypominającej o tym, jest strzałem w dziesiątkę.

Wyróżnić można również „Look who’s driving” Volvo Trucks. Jest to kolejna, dodajmy, udana odsłona całego cyklu filmów, który Volvo konsekwentnie realizuje od kilku lat.

Trend roku
Światowym bardzo popularny trendem będzie z pewnością, co było widać podczas Cannes Lions, jest marketing wartości i marketing doświadczeń.

W Polsce w tym roku natomiast najwięcej mówiło się o content marketingu i storytellingu, kwestie te poruszano praktycznie we wszystkich tytułach i podczas większości branżowych konferencji. Jednak największym polskim trendem jest rosnąca popularność treści wideo, która przyczyniła się także do wzrostu zainteresowania youtuberami, którzy coraz częściej są przez marki angażowani w działania reklamowe i promocyjne.  

W przypadku Polski na uwagę zasługuje również fakt, iż marketerzy coraz częściej decydują się na prowadzenie komunikacji w innych niż Facebook kanałach social media (oczywiście Facebook nadal jest na szczycie rankingu, jednak obserwujemy rozwój takich mediów społecznościowych jak np. Instagram, który wprowadził w tym roku możliwość emitowania reklam, czy Snapchat - platforma coraz częściej używana głównie przez przedstawicieli młodszych grup docelowych, co szybko zauważyły i wykorzystały marki).

Prognoza na 2016 rok
Z pewnością stały wzrost wydatków na działania online i mocniejsza rola digitalu w kampaniach reklamowych. Z roku na rok będziemy obserwować coraz większe przesunięcie budżetów reklamowych z działań w TV na kampanie internetowe. Będziemy obserwować dalszy rozwój contentu wideo, dzięki temu komunikacja z tv będzie albo przenoszona do digitalu, albo tam rozwijana na różne sposoby. Współpraca z influencerami również będzie wzrastać, ale zapewne już nie tak dynamicznie. Będziemy szukać nowych form reklamowych, które nie będą tak nachalne jak do tej pory.

 


Maciej Maciejewski, szef Liquid, części kreatywnej MEC

Wydarzenie roku
Rok 2015 obfitował w ciekawe wydarzenia. Od bardzo technologicznych, jak integracja Google i Twittera mająca na celu wyświetlenie tweetów mobilnych w wynikach wyszukiwania Googla przez facebookowe beacony po wizjonerski Internet.org, który w 2015 roku zdecydowanie przyspieszył. Wprowadzenie Periscope i otwarcie Instagrama na reklamę to z kolei pretendenci do tytułu wydarzenia roku w obszarze mediów społecznościowych.

Lokalnie wyróżniłbym „Wiedźmina 3” i decyzję o hollywoodzkiej ekranizacji, którą umożliwił komercyjny sukces gry stworzonej przez CD Projekt.

Sukces roku
Lokalnie wyróżniłbym otwarcie Google Campus w Warszawie i premierę „Wiedźmina 3”.

Należy również pamiętać o polskich akcentach na międzynarodowych konkursach.

Porażka roku
Lokalnie przegrała Żytnia z „aferą zdjęciową” na Facebooku oraz Adrian ze swoją nekrokampanią.
Zaliczyliśmy również chyba ostateczny „upadek” copy na rzecz obrazków przypieczętowany wyborem emotikonu słowem roku 2015 przez Oxford Dictionaries.

Człowiek roku
Elon Musk

Kampania / projekt roku
Jestem pod wielkim wrażeniem kampanii „Guns With History” oraz tego w jaki sposób Lexus repozycjonuje globalnie swoją markę.

Na naszym rodzimym podwórku osobiście wyróżniłbym projekt „Kochasz? Powiedz stop wariatom drogowym” Fundacji PZU oraz nagrodzone w Cannes paczki wdzięczności. Kampania Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego – Zgazy Tanoga również zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie.

Trend roku
Na świecie furorę robią wszelkie wearable devices i prawdopodobnie ich znaczenie będzie rosło. To istotne z punku widzenia kreacji i agencji bo zmienia sposób myślenia tychże o komunikacji. Oczywiście wciąż popularne i u nas na świecie są wszelkie formy angażowania liderów opinii i twórców treści. Część projektów z ich udziałem wydaje się angażować ich
„na siłę”, ale dostrzegam pozytywną zmianę. Media społecznościowe dojrzały i zaczynają pełnić pełnoprawną rolę szeroko zasięgowej komunikacji.

Prognoza na 2016 rok
Big data powoli przechodzi ze sfery haseł do czynów, i to także na poziomie kreacji. Dane i technologia pomagają pokazać reklamę nie tylko komu trzeba, ale pomagają też dobrać najbardziej adekwatny komunikat. W Polsce wyraźniej będzie to widać w 2016 r.Rola mikrokontentu i niestandardowych sposobów dotarcia do konsumenta zwiastują początek końca epoki CTR-a.

Autor:tw

KOMENTARZE(16)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas