Internet 2015-12-18
7

Polskie agencje interaktywne podsumowują 2015 rok i prognozują, co wydarzy się w 2016 roku

Jaki był mijający rok w branży marketingu internetowego? Co wydarzy się w przyszłym roku? Dla Wirtualnemedia.pl komentują przedstawiciele czołowych agencji reklamy internetowej, m.in. Olgierd Cygan, Łukasz Wołek, Marcin Michalski, Maciej Skrzypczak, Magdalena Szmidt i Robert Sosnowski.

Gustaw Rozmarynowski, new business director i partner w Digital Kingdom

Wydarzenie roku
Wydarzenie roku brzmi dumnie i powinno być zarezerwowane dla zdarzeń, które branża będzie pamiętać (przynajmniej przez następne 12 miesięcy). W roku 2015 w Polsce możemy więc mówić raczej o wydarzeniach wartych odnotowania, którymi były: kolejna akwizycja dokonana przez Dentsu Aegis Network (włączenie Marketing Wizards w struktury iProspect), Dołączenie Gong do Group One, Facebook Award po raz pierwszy dla Polskiej kampanii… Nie umniejszając nikomu sukcesu, są to wydarzenia mające marginalne znaczenie.

Niekwestionowanym wydarzeniem roku mającym długofalowy wpływ na gospodarkę, a więc na całą branżę reklamową były wybory prezydenckie i parlamentarne. Wybór 19% Polaków, wśród, których prawdopodobnie jest bardzo niewielu przedstawicieli branży reklamowej przez najbliższe 4 lata będzie miał na nią większy wpływ niż wszystkie połączone „wydarzenia roku” ostatnich lat.  Jeśli ktoś uśmiecha się teraz pod nosem i nie wie co mam na myśli to znaczy, że nie był ostatnio na spotkaniach briefingowych w Sztokholmie, Brukseli, Londynie - cóż byliśmy blisko roli partnerów biznesowych z Polski, wracamy (jako cała branża) do kategorii „ciekawostka” z dziwnego kraju.

Sukces roku
Kampania prezydencka Andrzeja Dudy - w szczególności rola mediów interaktywnych. Pomimo odmiennych osobistych sympatii politycznych, z perspektywy stricte komunikacyjnej był to majstersztyk. Strategicznie zaplanowany i konsekwentnie realizowany plan, którego efektem, przekładając na język reklamy, było zdobycie 51,55% rynku w ciągu zaledwie 3 miesiące od launchu oraz zdetronizowanie lidera kategorii - najbardziej zasłużone Effie, które nigdy nie zostanie wręczone.

Na świecie natomiast wielkim sukcesem i dowodem na  to, że 1+1= 11 jest Snapchat. Stale rosnąca liczba użytkowników i kolejne pogłoski o potencjalnych inwestorach pokazują, że odrzucenie oferty Facebooka sprzed dwóch lat (bagatela 3 miliardy dolarów) było nie tylko szaleństwem, ale przede wszystkim rozważną decyzją biznesową.

Porażka roku
Udostępnienie API dla reklamodawców na Instagramie,  a dokładniej pogoń za wrzuceniem byle jakiej reklamy, byle szybciej, byle JUŻ na instagram wśród polskich agencji i marketerów. Pomimo starań Facebooka, uruchamianiu „wzorowych” kampanii testowych mających stanowić benchmark dla pozostałych reklamodawców…. Cóż, nie wyszło. Instagram został potraktowany, jako kolejna platforma dla kampanii display. Bez strategii i dopasowania do specyfiki kanału. Alleluja i do przodu!

Na świecie porażką roku jest zakup AdBlocka, przez firmę która z wiadomych przyczyn woli pozostać anonimowa oraz wprowadzenie Acceptable Ads program. Oszukiwanie się, że tryb rozszerzenia „allow some non-intrusive advertising” nie przerodzi się szybko w platformę RTB jest tak naiwne.

Człowiek roku
Basia Sołtysińska! Gratulowałem wielokrotnie osobiście, więc nie zaszkodzi raz jeszcze. Wiedziała, że nadchodzi era wideo zanim inni o tym pomyśleli, miała siłę i odwagę w podejmowaniu decyzji biznesowych, które sprawiają, że dziś LifeTube to największa sieć partnerska YouTube w Polsce.

Kampania / projekt roku
W Polsce na wyróżnienie zasługuje Republika Kaktusa w Minecraft, innowacyjność i dopasowanie do grupy docelowej na najwyższym poziomie. Doceniam każdą kampanię, która wyłamuje się poza utarte schematy i myślenie klasycznymi paid media.  Takie myślenie jest w DNA Digital Kindom, dlatego też projektem roku z mojej subiektywnej perspektywy jest „Żywy Gig” czyli cykl content, który realizujemy dla Polskiego Radia. Ponad 2 miliony wyświetleń na YouTube bez wsparcia mediowego - liczby mówią same za siebie.

Trend roku
Słowo trend ma w sobie coś chwilowego, ulotnego więc lepiej oddaje to słowo „proces”. Jesteśmy więc w kulminacyjnym punkcie procesu zmiany struktur agencyjnych i relacji na linii Klient - Agencja. W 2015 w  kończy się definitywnie era przeterminowanego od dawna podziału na agencje ATL, BTL, Digital oraz dominacji agencji sieciowych.

Klienci mają potrzeby pracy z zespołami dedykowanymi rozumiejącymi ich potrzeby we wszystkich touchpointach. Słowem z fajnymi, doświadczonymi ludźmi, którym zależy na tym co robią. Wygrane przetargi przez Lvov i Bridge2Fun pokazują, że za każdym sukcesem stoją ludzie, a nie struktury i sieciowy logotyp.

Prognoza na 2016 rok
Dalszy rozwój wideo content marketingu oraz wzrost znaczenia wideo na mobile’u.

 


Marcin Wawoczny, CMO w NoMonday

Wydarzenie roku
Ogólnoświatowa premiera „Wiedźmina 3:Dziki Gon”. Żadna wcześniejsza gra nie wzbudzała tyle emocji tak długo przed swoją premierą i prawdziwą gorączkę zaraz po.

Sukces roku
The Game Awards 2015 - growy Oscar dla „Wiedźmina 3”. I to pierwsza w szeregu wielu innych prestiżowych nagród. Nie mogło być inaczej.  Totalna dominacja.

Porażka roku
Co prawda świeża sprawa ale może zdominować kategorię - Żytnia i wpis na FB. Modelowy przykład jak jeden niefortunny i nieprzemyślany wpis może wywołać ogólnokrajową aferę, z zarzutami prokuratorskimi włącznie. Włącz myślenie. To potwierdzenie, że większość firm nie dostrzegają potencjału komunikacji z klientami w mediach społecznościowych ale również zagrożeń i często działania w SM są traktowane bez należytego przygotowania.

Człowiek roku
Michał Sadowski i nawiązanie współpracy pomiędzy Brand24 i Białym Domem. Kolejna polska firma która konsekwentnie zdobywa nowe rynki zagraniczne i staje się rozpoznawalna właśnie zdobyła kolejny ważny przyczółek. Brawo.

Kampania roku
Nie tyle jedna co zestaw kilku zdominowanych przez jeden wspólny mianownik. Minionki blokują Dublin, Minionki przejmują McDonalda, Minionki w paczkach tic taców, Minionki w rękach Prezesa i wrednego sprzedawcy bankowego. Minionki zawładnęły umysłami.

Trend roku
W branży swoją pozycję ugruntował storytelling. W świadomości klientów agencji stał się równie popularny co gęsta broda na męskich twarzach. Każdy chciałby nosić, nie każdemu zawsze pasuje. Trzeba o tym pamiętać i edukować. Moda przemija, styl pozostaje.

Prognoza na 2016
2016 będzie w Polsce i na świecie rokiem nowinek technologicznych które staną się potencjalnymi nowymi platformami sprzedażowymi. Przede wszystkim okaże się jak branża technologiczna wykorzysta potencjał drzemiący w możliwościach połączenia zalet  wearables, IoT, beaconów, Big Data, VR i druku 3D w różnych konfiguracjach. Ktoś z tego kotła wyczaruje niezłą magię.

Autor: tw

KOMENTARZE (7) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas