Internet2015-12-18
7

Polskie agencje interaktywne podsumowują 2015 rok i prognozują, co wydarzy się w 2016 roku

Jaki był mijający rok w branży marketingu internetowego? Co wydarzy się w przyszłym roku? Dla Wirtualnemedia.pl komentują przedstawiciele czołowych agencji reklamy internetowej, m.in. Olgierd Cygan, Łukasz Wołek, Marcin Michalski, Maciej Skrzypczak, Magdalena Szmidt i Robert Sosnowski.

Łukasz Wołek, prezes i dyrektor zarządzający Eura7

Wydarzenie roku
Reklama na Instagramie. Marketingowe wykorzystanie Instagrama to jedna z naszych specjalności i dlatego wraz z klientami niecierpliwie czekaliśmy na pojawienie się rozwiązań reklamowych w tym serwisie. W dobie spadających zasięgów komunikacji na Facebooku naturalne jest, że Instagram, z 60-krotnie większym zaangażowaniem użytkowników, jest jednym z najlepiej rokujących kanałów społecznościowych.

Sukces roku
Usługi Brand 24 dla Białego Domu. Polska firma zdobyła uznanie u jednego z najbardziej prestiżowych klientów świata. To nie jedyny międzynarodowy sukces w branży. Takie wydarzenia jak sukces Brand 24, czy amerykańska nagroda Davey dla naszych działań pokazuje, jak wielki potencjał kreatywny i technologiczny tkwi w polskiej branży interaktywnej.

Porażka roku
W Polsce - bez wątpienia casus Żytniej Extra. Przypomina on, że poważne podejście do social mediów to obowiązek każdej marki. Na świecie - chyba ogromny kryzys komunikacyjny Volkswagena, do którego grupa nie była przygotowana.

Człowiek roku
W Polsce człowiekiem roku jest Michał Sadowski z Brand24. Nie tylko osiągnął największy skok w całej branży, ale przy tym zachował klasę.

Na świecie można powiedzieć o dwóch osobach: Marku Zuckerbergu, który zdecydował się przeznaczyć fortunę na działalność charytatywną, oraz o Evanie Spiegelu, założycielu Snapchata - człowiek młodszy niż większość ludzi w branży stworzył kultową już aplikację i także ma już fortunę.

Kampania / projekt roku
Tak już jakoś jest, że branża detaliczna atakuje ogromnym ładunkiem emocji na Boże Narodzenie. Rok temu Sainsbury’s odwołała się do Wielkiej Wojny, w tym roku - niemiecka Edeka pokazała historię umierającego dziadka. W ten sposób nie tylko wzmacnia się markę, ale i buduje zasięgi. A na tym Edeka zna się od dawna.

Trend roku
Gify zawojowały „internety”. Możemy wyróżnić 3 fale - najpierw animowane memy zaczęły masowo pojawiać się na blogach, Tumblerze, i wielu serwisach internetowych. Potem Facebook umożliwił wyświetlanie animowanych obrazków w swoim serwisie. Trzecią falę mamy obecnie – cinematografiki i wszechobecny John Travolta, który rozglądał się już po sklepach, urzędach, a nawet mityngach partyjnych.

Prognoza na 2016 rok
Dalszy wzrost znaczenia mediów społecznościowych w komunikacji. Reklama na Instagramie, zakupy na Facebooku, integracja kolejnych narzędzi i aplikacji społecznościowych. Będziemy korzystać z formatów rich-mediowych w obrębie serwisów społecznościowych, a „sprzedaż przez fejsa” w końcu stanie się rzeczywistością. Wraz z tymi trendami nasili się tendencja zaniku zasięgów organicznych, co jeszcze przyspieszy inwestycje marketerów w social media.

 


Beata Mordarska, prezes agencji Veneo

Wydarzenie roku
Polska: Podjęcie przez PBI decyzji o zmianie, po ponad 10 latach, firmy dostarczającej badania Internetu w Polsce. Jak ta zmiana wpłynie na rynek dowiemy się dopiero w 2016 roku.
Ponadto otwarcie przez Facebooka biura w Polsce. Dowodzi to dojrzałości segmentu social media na polskim rynku reklamy internetowej.

Świat: Oficjalny koniec Flasha. Bannery reklamowe tworzone we Flashu ostatecznie przechodzą do historii na rzecz kreacji reklamowych na bazie HTML5.

Sukces roku
Polska: Zdobycie i utrzymanie przez Grupę Wirtualna Polska pozycji nr 1 wśród polskich wydawców internetowych.

Świat: SnapChat. Zdobył na tyle dużą liczbę użytkowników, że zaczyna się stawać znaczącym kanałem marketingowym.

Porażka roku
Polska: „KacVegas? Scenariusz pisany przez Żytnią” - reklama wódki "Żytnia" na Facebooku z wykorzystaniem archiwalnego zdjęcia działaczy "Solidarności", niosących śmiertelnie postrzelonego przez ZOMO kolegę.
Ponadto utrata przez Grupę Onet pozycji nr 1 wśród polskich wydawców internetowych, co jeszcze kilka lat temu wydawało się absolutnie niemożliwe.

Świat: Twitter. 2015 rok pokazał, że Twitter ostatecznie przegrał z Facebookiem i innymi serwisami tego typu. Liczba użytkowników przestała rosnąć, a spółka została zmuszona do przeprowadzenia masowych zwolnień.

Człowiek roku
Polska: Youtuber.
Świat: Mark Zuckerberg. Postać wielce kontrowersyjna, ale obietnica przekazania na cele charytatywne 45 mld dolarów musi robić wrażenie.

Kampania / projekt roku
Polska: Wśród ciekawszych kampanii 2015 roku na uwagę na pewno zasługuje „Podwórko NIVEA”.

Świat: Primaaprilisowa niespodzianka od Google - gra Pac-Man na stronach Google Maps, udostępniona jednocześnie na całym świecie. Z kolei ważnym projektem było wprowadzenie Instagram Ads połączonych z mechanizmami Facebooka.

Trend roku
Polska: Wzrost znaczenia kanału mobilnego we wszystkich segmentach rynku.
Niestety dla polskich wydawców większość pieniędzy z reklamy mobilnej zabierają firmy globalne.

Świat: Wzrost znaczenia kanału mobilnego we wszystkich segmentach rynku.
W USA w przedziale wiekowym 16-30 korzystanie ze smartfonów wyprzedziło sumaryczną konsumpcję pozostałych mediów (zawierającą telewizję i klasyczny Internet!).  Zaś we wszystkich grupach wiekowych czas korzystania z Internetu poprzez smartfon jest już większy niż czas korzystania z Internetu za pomocą komputera stacjonarnego i laptopa.

Prognoza na 2016 rok
Dalszy wzrost znaczenia kanału mobilnego. Dalszy rozwój nowych form reklamowych, w tym reklamy programmatic, reklamy natywnej oraz Content Marketingu. A także ewolucja Search Engine Optimization (SEO) na rzecz Search Experience Optimization (SXO).

Autor:tw

KOMENTARZE(7)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas