Internet2015-12-18
7

Polskie agencje interaktywne podsumowują 2015 rok i prognozują, co wydarzy się w 2016 roku

Jaki był mijający rok w branży marketingu internetowego? Co wydarzy się w przyszłym roku? Dla Wirtualnemedia.pl komentują przedstawiciele czołowych agencji reklamy internetowej, m.in. Olgierd Cygan, Łukasz Wołek, Marcin Michalski, Maciej Skrzypczak, Magdalena Szmidt i Robert Sosnowski.

Daniel Przygoda, creative w VML Poland

Wydarzenie, kampania i zarazem trend roku
Oto w świecie zdominowanym przez młode, częstokroć puste, gwiazdki pokroju Justina Biebera, zalanym wizerunkami setek tysięcy młodych ludzi wdzięczących się do obiektywów swoich smartfonów ktoś urbi et orbi pokazał, że twarz przeorana kilkudziesięcioma latami jest nadal czymś świeżym, czymś szlachetnie przyciągającym.

Starość ona wywarła na mnie największe wrażenie. A dokładniej akcja kilku różnych marek modowych, które w pierwszym kwartale roku 2015, zupełnie niezależnie, postanowiły zaangażować do kampanii starsze kobiety. Czym nie tylko zwróciły uwagę na siebie, ale też sprowokowały dyskusję o miejscu starości w świecie, który szaleńczo próbuje udawać, że nigdy się nie zestarzeje. Który bardzo często, jakby zawstydzony, spycha „niedołężną” starość na margines. Zresztą zobaczcie sami.

Dom mody Celine angażuje 80 letnią Joan Didion. W kilka dni późnej Saint Laurent startuje z kampanią, w której pojawia się 71 Joni Mitchell, a Kate Spade publikuje reklamę z udziałem 93 letniej Iris Apfel.

I co ważne - to nie była sezonowa ciekawostka. Zwyczajnie nie może nią być. Społeczeństwa tzw. bogatego Zachodu się starzeją, więc i marki muszą zacząć uczyć się do tych coraz starszych ludzi mówić, być przy nich, opowiadać świat ich językiem. Poza tym starość, nawet bez reklamiarskiego podkręcania, jest ciekawa - wystarczy popatrzeć na ludzi, którzy pojawiają się na łamach bloga advancedstyle.blogspot.com.

Dla mnie taką symboliczną klamrą spinającą te kilka małych, ale wielkich wydarzeń, które na koniec układają się w pewien trend są życzenia świąteczne 73-letniego CEO Publicisa, pana Maurice Levy. W tym mocno autoironicznym spocie zawarł on wszystko to co w reklamie jest nośne, a zarazem pokazał, że poczucie humoru i luz jest ponadczasowy.

Sukcesy roku
Dwie historie. „This Girl Can” - brytyjska kampania mająca za zadanie zachęcić kobiety do uprawiania sportu z bardzo sprawnym spotem promującym całą akcję:

 

 Super, że od czasu do czasu ktoś mówi wprost o tym, że wygląd nie jest najważniejszy. Że przypomina iż to co się liczy to pasja, charakter i wola walki. http://www.thisgirlcan.co.uk/

I druga - Reebok „Be More Human”. Oto sport jest tym, co odmienia życie, sprawia, że ludzie stają się lepsi. Podoba mi się takie pozycjonowanie aktywności fizycznej. Kuźnia charakteru, a nie tylko mięśni. Nie dla pustaków, a dla tych, którzy chcą być lepszymi ludźmi, obywatelami, partnerami, pracownikami, czy rodzicami. Ciało niejako schodzi na drugi plan, a to co pojawia się na pierwszym to duch, to wola, chęć działania i pozytywnej zmiany.

I tak z zupełnie innego świata - jak pokazać loterię w sposób ujmujący i taki, który sprawi, że spot zechce obejrzeć prawie 5 milionów osób nie tylko w kraju gdzie owa loteria jest organizowana? Wystarczy stworzyć poczciwego bohatera o dobrym sercu i uczciwym, skromnym, a nawet nudnym życiu:

 

Porażka roku
Autorzy kampanii chcieli dobrze, a wyszło… Spot intryguje, ale jego koniec to cios kijem bejsbolowym w potylicę. Przychodzi znienacka i ścina z nóg. A potem człowiek nie pamięta nic. Może i dobrze. Rzecz poszła na SuperBowl i wywołała gigantyczny szum, ale nie o taki szum chodziło autorom kampanii:

 

 


Mikołaj Szymański, CEO w Kerris group

Wydarzenie roku
Kampania prezydencka Andrzeja Dudy -  niezbyt znanego posła, któremu udało się wywrócić scenę polityczną do góry nogami. Umiejętne wykorzystanie licznych kanałów komunikacji przyniosło rezultaty, które przerosły najśmielsze oczekiwania. Wyszedł z tego świetny projekt do portfolio, szkoda że nie na stałą obsługę. Na rangę wydarzenia roku zasługuje również otwarcie Google Campus Warsaw - piątej na świecie tego typu placówki. Trzymamy kciuki, by rok 2016 przyniósł nam wiele ciekawych inicjatyw.

Sukces roku
Grupa WP utarła nosa Grupie Onet odnotowując największe zasięgi w wielu kategoriach. Nic nie trwa wiecznie, nawet dominacja takiego giganta jak Onet, który przez lata pozostawał niekwestionowanym liderem boleśnie deklasując konkurencję. Jak widać, konsolidacja rynku popłaca, tak samo jak śmiałe inwestycje w e-commerce. Warto też wspomnieć o świetnie radzących sobie na globalnym rynku polskich firmach np. LiveChat Software, której wartość rynkowa przekroczyła już 800 mln zł.

Dla naszego zespołu do największych sukcesów należą zrealizowane projekty wpisujące się w aktualne trendy.  Począwszy od aplikacji wykorzystujących wirtualną rzeczywistość, jako wsparcie sprzedaży Toyoty i Lexusa. Poprzez akcję „#UberDRIVEPL” mającą na celu aktywizację nowych i obecnych klientów Ubera - promowaną online, a odbywającą się offline.  Skończywszy na wykonaniu platformy Pozamiatane.pl wpisującej się w trend przenoszenia do świata e-commerce kolejnych usług. Ponadto cieszy nas fakt, że nawiązaliśmy w tym roku długofalową współpracę z Porsche, które będąc marką premium, doceniło jakość niesieciowej agencji z polskim kapitałem.

Porażka roku
Merlin.pl, nazywany czasem naszym rodzinnym Amazonem odszedł po długiej i bolesnej agonii. Trwa wprawdzie proces reanimacji, w który zaangażowała się firma Topmall, jednak wizerunek marki jest chyba nie do uratowania. Porażką jest również to, że ponad 90 proc. stron polskich internetowych  z sektora MSP nie jest przyjaznych urządzeniom mobilnym. Tymczasem, jak oznajmił wiceprezes ds. wyszukiwarki Google Amit Singhal,  już ponad 50 proc. całkowitej aktywności w wyszukiwarce pochodzi z urządzeń mobilnych. Oznacza to, że świadomość zmian jakie spowodowała rewolucja mobilna wśród osób odpowiedzialnych za zarządzanie komunikacją marketingową polskich firm  wciąż jest niewystarczająca.

Człowiek roku
Na naszym podwórku zespół Wirtualnej Polski na czele z Jackiem Świderskim, Michałem Brańskim i Krzysztofem Sierotą. Patrząc globalnie na ten tytuł zdecydowanie  zasłużył Elon Musk, choć jego można byłoby wymieniać co roku.

Kampania / projekt roku
Zdecydowanie Star Wars. Wszystko zaczęło się rok temu od intrygującego teasera. Od tamtej pory aż do dnia premiery przebudzenie mocy czuło się we wszystkich możliwych kanałach komunikacji. Jedna z ciekawszych akcji  odbyła się w Nowym Yorku. Korzystając z aplikacji Uber można było przejechać się autami Hot Wheels w stylistyce zbroi szturmowców Imperium. Zazdrościmy!

Trend roku 2015
Ciężko wskazywać mobile jako trend - wykorzystanie smartfonów i tabletów powinno być już oczywistością, a mimo wszystko zbyt często jest ofiarą cięcia kosztów. Coraz więcej mówi się o wirtualnej rzeczywistości, internet of things oraz sztucznej inteligencji. Trendy te z pewnością się nasilą.

Warto podkreślić też rozwój shared economy w przeróżnych segmentach rynku. Powstaje coraz więcej startupów bazujących na tym modelu biznesowym.

Ciekawą zmianę można było zaobserwować na rynku agencji interaktywnych. Duże firmy coraz częściej powierzają swoją komunikację mniejszym podmiotom. Taką decyzję podjęły m.in. Orange Polska i Kompania Piwowarska.

Prognoza na 2016 rok
Według IAB w 2016 wydatki na reklamę internetową w Europie po raz pierwszy będą wyższe od tych, na reklamę telewizyjną. To zrozumiałe w kontekście rosnących możliwości performance marketingu.

Wydatki na responsywne strony internetowe i reklamy mobile będą nadał dynamicznie rosły.  Z pewnością zobaczymy coraz więcej aplikacji wykorzystujących technologię nie tylko rozszerzonej, ale również wirtualnej rzeczywistości oraz popularyzację takich urządzeń jak Oculus Rift. Czeka nas również rozwój wideo 360 stopni - filmy w tym formacie można od niedawna oglądać w serwisie YouTube i na Facebooku.

Z zaciekawieniem spoglądamy również na współpracę świata korporacji i startupów, czego rezultatem są nie tylko wykupy spółek, ale fundusze inwestycyjne powstające przy korporacjach jak TVN Ventures, czy inicjatywy jak K2disruptionlab.

Autor:tw

KOMENTARZE(7)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas