Internet 2015-12-18
7

Polskie agencje interaktywne podsumowują 2015 rok i prognozują, co wydarzy się w 2016 roku

Jaki był mijający rok w branży marketingu internetowego? Co wydarzy się w przyszłym roku? Dla Wirtualnemedia.pl komentują przedstawiciele czołowych agencji reklamy internetowej, m.in. Olgierd Cygan, Łukasz Wołek, Marcin Michalski, Maciej Skrzypczak, Magdalena Szmidt i Robert Sosnowski.

Urszula Jaworowska, account director w Streetcom Polska

Wydarzenie roku
Świat: Reorganizacja w Publicis Groupe. W ten sposób nastąpiła zmiana podejścia do dotychczasowych modeli biznesowych i oferowanych usług.

Polska: Deloitte Digital w Polsce. Wejście  na polski rynek silnego, globalnego gracza (przez Advertising Age uznany za drugą największą agencję  interaktywną na świecie). Polski rynek po raz kolejny został zauważony i doceniony przez światowych graczy.

Sukces roku
Świat: Snapchat to sukces nie tylko w zakresie narzędzia do budowania siatki społecznej (pozwala na więcej poprzez większą prywatność), ale również przeprowadzania świetnych kampanii reklamowych. Snapchat koncentruje się na promowaniu nie tego, co jest popularne (jak Facebook czy Google), ale tego, co ma znaczenie dla użytkowników. To idealne narzędzie do stosowania w kampaniach WOMM.

Polska: poruszenie kwestii hejtu w internecie, zwrócenie uwagi na ten problem oraz jego eskalację. Kanalizacja w akcji „Hejt Stop”.

Porażka roku
Świat: Google +, który w zasadzie nie funkcjonuje jako sieć społeczna, natomiast sam Google wprowadza coraz to nowsze rozwiązania, zwłaszcza w zakresie foto.
Polska: afera ze zdjęciem Extra Żytnia i jej dalsze konsekwencje prawne.

Człowiek roku
Świat: W zakresie digitalu ciężko wskazać konkretne osoby, raczej trzeba byłoby wyróżnić teamy kreatywne, które coraz częściej sięgają po digital, i zaczynają doceniać ten obszar w zakresie marketingu.

Polska: W Polsce to również nie był rok jednego człowieka. I w moim mniemaniu to dobrze. Mamy na rynku coraz więcej kreatywnych głów, które generują pomysły na światowym poziomie.

Kampania / projekt roku
Świat: Under Armour „I will what I want” z Gisele Bündchen - willbeatsnoise.com, Świetny i prosty pomysł. Wykorzystanie komentarzy na temat modelki i wzbudzenie dyskusji online. A do tego niesamowity oddźwięk w internecie. Jednym z najbardziej spektakularnych efektów kampanii - oprócz 1,5 miliarda impresji był wzrost sprzedaży o 28 proc.

Polska: Kampania „Smutny autobus”, która wzbudziła wiele kontrowersji oraz dyskusji. Umiejętność pozyskania earned media. W ciągu doby od startu kampanii mówiły o niej wszystkie media (tradycyjne i społecznościowe). Kampania okazała się wielkim sukcesem, ponad 2 mln wyświetleń klipu, statystycznie co trzeci autobus zarejestrowany w Polsce został sprawdzony przez aplikację.

Trend roku
Świat: Coraz większe zaangażowanie reklamy w problemy i tematykę społeczną czy sprawy kobiet (#EmpoweringWomen): „#LikeAGirl”, „Choose Beautiful” oraz wspominana już kampania „I will what I want”.
Polska: Wideo marketing i działania z youtuberami, coraz efektywniejsza współpraca.

Prognoza na 2016 rok
Świat: dalsza konsolidacja agencji i zmiana tradycyjnego podziału oferowanych usług.
Polska: kampanie będą coraz bardziej holistyczne, crossmediowe. Oparte na jednej spójnej idei, która połączy jeszcze mocniej,  jako nośnik, różne dostępne kanały: np. Instagram, YouTube, Snapchat; marketing rekomendacji.

 


Agata Kozanecka (e-commerce strategist w Infinity Group) i Mariusz Bednarko (strategy director Infinity Group )

Wydarzenie roku
Ciekawe wydarzenie w Polsce to Konferencja E-commerce Standard 2015 w Warszawie prowadzona przez praktyków e-commerce dla praktyków e-commerce.
Prezentacje świeżych i sprawdzonych pomysłów, które zadziałały na rynku, tzn. pomogły sprzedawać więcej oraz możliwość osobistych rozmów z praktykami pracującymi z największymi markami na polskim rynku o tym co działa, a co nie.

Z ciekawych wydarzeń na świecie warto odnotować  wejście YouTube na rynek z płatnym abonentem Red.  YouTube Red chce nadawać filmy i seriale, a więc de facto wejść w obszar telewizji. Zapowiada się ciekawa konkurencja z Netflix czy Hulu.

Sukces roku
Pozytywnie można ocenić zmianę portalu o2.pl. Warto na to zwrócić uwagę z kilku powodów. Za zmian interfejsu dużego portalu stoi głębsza strategia stworzenia produktu, który odpowie na potrzeby internautów z pokolenia millenialsów, szczególnie ich młodszej części. Konsekwentnie jest to egzekwowane na poziomie kontentu, który skupia się na krótkich newsach, treściach z social mediów i multimediach. Portal wychodzi też poza standardowe ramy integrując na stronie głównej wtyczki z kanałami TV, radiem, czy quizami w zaskakującej formie interaktywnych narożników. A wszystko wzbogacone o opcje personalizacji. Generalnie cała zmiana zamknięta jest w ciekawym koncepcie rebrandingu „Serce internetu”.

Jeżeli dodamy do tego fakt, że Grupa Onet wystartowała z portalem Noizz.pl czyli odrębnym projektem dedykowanym do tej samej grupy internautów to widzimy, że topowi wydawcy zauważają zmianę pokoleniową w nawykach korzystania z internetu i próbują na tę zmianę odpowiadać.

Człowiek roku
Travis Kalanick, założyciel start-upu Uber, odpowiedzialny za rewolucję na rynku „usług taksówek” na świecie i w Polsce.
Stworzył innowacyjny model biznesowy dla „taxi”, całkowicie osadzony w świecie online. Aplikacja Uber, dzięki której na bazie geolokalizacji widzimy najbliższych kierowców, zamawiamy kurs i dokonujemy płatności to rzeczywiście coś nowego, zwłaszcza w Polsce.

Kampania / projekt roku
Serwis www stworzony przez Google w oparciu o technologię Google Virtual Tour o najsłynniejszym studio nagraniowym na świecie -  Abbey Road  Studios w Londynie.
Dzięki swojej technologii, Google otworzył wirtualne drzwi do studia przed całym światem i umożliwił niezwykle realne i interaktywne doświadczenie, odbywane w pełni online.

Zapewne w najbliższej przyszłości takich projektów będzie więcej.  Pozwolą one np. na zwiedzanie najlepszych muzeów na świecie bez wychodzenia z domu, albo uczestniczenie w niecodziennych wydarzeniach ( jak choćby wielkie koncerty), z dowolnego miejsca na ziemi.

Trend roku
Trend roku 2015 to zdecydowanie omnichannel, czyli integracja i przenikanie wszystkich kanałów sprzedaży i komunikacji z użytkownikiem, tak aby zapewnić mu spójny proces zakupowy i komunikacyjny we wszystkich punktach styku z firmą. Dzisiejszy klient chce móc zapoznać się z produktem oraz zakupić go w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie, np. stojąc rano w korku chciałby obejrzeć na smartfonie produkty potrzebne na kolację i zachować je w koszyku, następnie złożyć na nie zamówienie na laptopie w przerwie na lunch w pracy, a potem odebrać je wygodnie w sklepie pod domem. Jakie korzyści może przynieść omnichannel? Z dostępnych danych wynika, że 48 proc. detalistów, którzy postawili na strategię omnichannel commerce, odnotowało wzrost przychodów, a 25 proc. potwierdziło wzrost zysków.

Prognoza na 2016 rok
Do tej pory większość firm skupiała się na przystosowywaniu swoich serwisów www do rozdzielczości urządzeń swoich klientów, wykorzystując RWD (Responsive Web Design). Celem było zapewnienie jak najwyższego user experience bez względu na wielkość ekranu urządzenia z którego korzysta klient. Kolejnym krokiem będzie AWD (Adaptive Web Design), czyli dopasowywanie user experience do typu urządzenia z którego korzysta użytkownik, co przeniesie jakość interakcji z serwisem www na kolejny poziom. Przykładowo użytkownik, który wejdzie do naszego serwisu z systemu iOS zostanie rozpoznany i będą mu serwowane treści właściwe tylko dla tego systemu, np. w celu pobrania aplikacji, będzie widoczny tylko link do sklepu iTunes, a nie do sklepu GooglePlay, właściwego dla systemu Android.  

Porażka roku
Dużo się mówi o fajnych trendach, ale wciąż trochę mało się je praktykuje.

Autor: tw

KOMENTARZE (7) DODAJ OPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NA PRACA
Praca Start Tylko u nas