Internet2015-12-18
7

Polskie agencje interaktywne podsumowują 2015 rok i prognozują, co wydarzy się w 2016 roku

Jaki był mijający rok w branży marketingu internetowego? Co wydarzy się w przyszłym roku? Dla Wirtualnemedia.pl komentują przedstawiciele czołowych agencji reklamy internetowej, m.in. Olgierd Cygan, Łukasz Wołek, Marcin Michalski, Maciej Skrzypczak, Magdalena Szmidt i Robert Sosnowski.

Maciej Skrzypczak, COO w Lubię to - linked by Isobar

Sukces roku
Za granicą: Sukces szeroko pojętej sharing economy. W grudniu tego roku wycena Ubera osiągnęła poziom 68 mld dolarów, a Airbnb nie posiadając nieruchomości jest warte więcej niż Hyatt Worldwide. Bam!

W Polsce: Grupa Wirtualna Polska. Jacek Świderski z myśliwcem na slajdzie otwierającym prezentację obwieszcza 10-krotnie poprawione wyniki, zwiększenie przychodów w rok o ponad 100 mln zł, udane akwizycje i wejście w rynek telewizyjny. Super!

Porażka roku
Za granicą: porażka Marissy Mayer we wskrzeszeniu Yahoo - pioniera internetu. Dziś mówi się o sprzedaży core biznesu webowego, a największą wartością giganta staje się 15% udziału w Alibabie.

W Polsce: Fala rasistowskich komentarzy w społecznościach po zamachach we Francji. Internet katalizuje nienawiść i sprawia, że ludzie stają się mniej odpowiedzialni za słowa. Do tego hejt staje się narzędziem walki politycznej.  Pięć tysięcy Polaków polubiło mem z muzułmanami i torami do Birkenau.

Wydarzenie roku
Tak, to teraz  - mieliśmy rok mobile! W Polsce i na świecie. W połowie roku mobilni użytkownicy Google wygenerowali więcej zapytań niż ci korzystający z desktopów, a w trzecim kwartale tego roku Facebook oficjalnie ogłosił, że jest firmą mobile-first. Uff.

Człowiek roku
W Polsce i na świecie: youtuber. Wyrosło nam ich w zeszłym roku wielu, a ci popularni stali się popularni jeszcze bardziej, stając się typowymi role models dla młodych. Marki stoją w kolejkach, by pojawić się w ich świecie.

Kampania roku
Za granicą: Emoji Delivery od Dominos. Jako wielbiciel i smakosz pizzy nie mogę inaczej ;)
W Polsce:  Świąteczna kampania Allegro. Za cudowne wykonanie, emocje i wszystkich kolegów, którzy popłakali się ze wzruszenia.

Trend roku
Autentyczność - w Polsce i na świecie. Szukamy jej coraz częściej, w każdej sferze życia. Doceniamy prawdziwość, lokalność. Slow life, minimalizm, prostotę. Jednocześnie przestają działać na nas tradycyjne zabiegi marketingowe, stajemy się bardzo wyczuleni na język i formę reklamy, umiemy skutecznie ją ignorować. To ogromne wyzwanie dla marek, szczególnie tych zarządzanych przez wielkie koncerny.

Prognoza na 2016 rok
Zdecydowanie wirtualna rzeczywistość (VR) i wideo360. W Polsce i na świecie. Już teraz te treści są wspierane przez Facebooka i YouTube, ale prawdziwa zabawa dopiero nadchodzi. Facebook już w pierwszym kwartale 2016 pokaże nad czym pracował w kontekście Oculus Rifta. Swoje zabawki launchują również Steam, Samsung, HTC, Playstation. Adopcja powinna być szybka, wie to każdy, kto choć raz miał na głowie headset. Content wideo w mediach społecznościowych wchodzi na nowy poziom. Szykuje się fascynujący rok!

 


Robert Sosnowski, dyrektor zarządzający agencji Biuro Podróży Reklamy

Wydarzenie roku
W tym roku miało miejsce kilka wydarzeń, które choć może drastycznie nie zmieniają jeszcze rynku reklamy internetowej, to na pewno będą mieć wpływ na jej kształt w przyszłości. W listopadzie br. Yahoo wprowadziło dla części osób używających ad-blockera, blokowanie dostępu do skrzynki, Google wprowadziło RankBrain, Amazon otworzył pierwszą fizyczną księgarnię zaprzeczając temu, że cały handel przenosi się do sieci i dodatkowo kupił Twitcha czym zmusił Google do otwarcia YouTube Gaming.

W Polsce ciekawym ważnym wydarzeniem była nowelizacja ustawy o prawie autorskim - zwłaszcza w zakresie dozwolonego użytku, która zmienia możliwości press clippingu. Nowe wymogi licencyjne spowodują zmiany na rynku monitoringu mediów, które w zasadzie już powoli można obserwować. Nowe serwisy, fuzje i przejęcia, a do tego postępujące zniecierpliwienie odbiorców reklam i coraz większy nacisk na to, by przekaz reklamowy był targetowany tak precyzyjnie, by stał się poszukiwaną przez konsumentów informacją, która zwiększa ROI sprawia, że przyszłość reklamy internetowej wygląda ciekawie.

Sukces roku
Jeśli chodzi o świat to zdecydowanie Snapchat. Brandy jeszcze nie wiedzą dokładnie jak to jeść ale wszyscy o tym mówią i chcą spróbować. Ciekawe na ile zainteresowanie marketerów i kampanie omnichannel’owe przełożą się na wzrost świadomości i zasięgu Snapchata. Bo marki bardzo pomogły swego czasu Facebookowi. Czy tak będzie ze Snapchatem? Zobaczymy.

Jeśli chodzi o Polskę to takim sukcesem jest chyba rozwój Grupy Wirtualna Polska.

Porażka roku
Chyba za taką należy uznać wpadkę z Żytnią. Ale nie chciałbym się nad tym rozwodzić, bo dość wylano krytyki na markę, agencję i osobę, która wyprodukowała ten wpis. Mam nadzieję, że z tego przypadku uda się branży wyciągnąć pozytywne wnioski. A ludziom zaangażowanym w tę wpadkę życzę żeby szybko się zrehabilitowali i odnieśli sukcesy.

Człowiek roku
Jeśli chodzi o świat, to ciężko mi wskazać taką jedną osobę.
W Polsce to chyba Michał Brański i jego partnerzy biznesowi. Nadal zastanawiam się jak to możliwe, że firma z mniejszym potencjałem (Grupa o2) kupuje większą (Wirtualną Polskę) i potem kupuje kolejne poważne aktywa digtalowe. Szanuję i podziwiam.

Kampania roku
Wiele było świetnych konceptów. Można je obejrzeć wśród laureatów festiwali reklamowych Cannes Lions i Epica. Tylko, że nie zawsze za świetnym konceptem stoi znakomity wynik. Kampania, którą chciałbym dziś, trochę przekornie, wyróżnić - przynajmniej w kontekście zasięgu - to „Friends Furever”, kampania Androida z początków roku. Świetne wyniki jeśli chodzi o spontaniczną, wirusową dystrybucję, zasięgi i zaangażowanie. Co ciekawe pomysł był dość prosty czy wręcz banalny - w końcu zwierzęta (zwłaszcza te puchate) wywołują pozytywne emocje a spoty czy zdjęcia z nimi są chętnie „szerowane”. Tęgie głowy szukają daleko a sukcesy są czasami na wyciągnięcie ręki.

Jeśli chodzi o Polskę, to tutaj powiem nieskromnie, że za udaną kampanię 2015 roku uważam Szlachetny Projekt filmowy zrealizowany dla Szlachetnej Paczki. Stworzyliśmy i zareklamowaliśmy plakaty 5 fikcyjnych filmów, które nigdy nie weszły na ekrany. Ale historie wokół których zbudowaliśmy plakaty są prawdziwe. W kampanii wzięło udział 12 aktorów. Były billboardy, wywiady z aktorami (radiowe i wideo), konferencja prasowa, w spisku wzięli udział bloggerzy i dziennikarze oraz media. Wszystko po to żeby pokazać, że wokół nas dzieją się rzeczy równie poruszające jak w filmach. Hasło akcji po revealu brzmiało: „Nie bądź widzem, tylko reżyserem”. Na plakatach filmowych w rolę reżyserów wcielili się wolontariusze Szlachetnej Paczki.

Trend roku
2015 roku przyniósł rozwój w wielu obszarach reklamy internetowej. To pokłosie przebodźcowania jakim podlegają konsumenci, rozwoju analityki internetowej i Big Data oraz konieczności coraz bardziej precyzyjnego targetowania przekazu reklamowego, by nie został zignorowany bądź - co gorsze - nie zirytował odbiorcy. Na pewno ważnym trendem na świecie stał się niszowy jeszcze w Polsce wi-fi marketing, który pozwala nie tylko pozyskać klienta, ale również poznać jego zwyczaje i zyskać lojalność. Zyskuje event marketing łączony z dystrybucją treści online w czasie rzeczywistym (co umożliwiają i wspierają  narzędzia social mediowe - choćby takie jak Snapchat czy Periscope.

W Polsce tegorocznym trendem jest na pewno rozwój blogosfery i vlogosfery. Wykorzystanie przez marketing i marki blogów - czy tych autorskich czy współpraca z blogerami zewnętrznymi - nie jest oczywiście nowością, ale ten rok przyniósł kilka ciekawych kampanii w tym zakresie przy jednoczesnym utrzymaniu zaufania społecznego dla blogosfery. Stąd coraz większa popularność platform do współpracy z blogerami takich jak reachblogger.pl . Ożywa e-mail marketing, rozwija się brand journalism.

Prognoza na 2016 rok
Zarówno w Polsce jak i na świecie w 2016 roku będziemy obserwować rozwój takich trendów jak real time performance marketing, omnichannel czy adaptowanie niestandardowych nośników. Zmienić się będzie musiało oblicze SEO - Google już testuje umieszczanie czterech reklam Adwords ponad wynikami organicznymi oraz wprowadza systemy uczące się do swojego algorytmu (RankBrain).

Zaczyna się tez coraz bardziej poważna walka z Adblockerami. Na pewno też obserwować będziemy rozwój narzędzi analitycznych (i prawdopodobnie branża odczuje brak specjalistów w tym zakresie). Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że to już nie content, a data is a king.

Autor:tw

KOMENTARZE(7)DODAJOPINIĘ

W TYM TEMACIE

NAJPOPULARNIEJSZE

<WRÓĆ NAPRACA
PracaStartTylko u nas