SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

YouTube dominuje wśród serwisów wideo. Cda z ponad 5 mln użytkowników, Vimeo przed Dailymotion

Z YouTube’a korzysta ponad dwie trzecie polskich internautów, a serwis notuje wielokrotnie wyższe statystyki niż zajmujący drugiej miejsce CDA.pl. Po ponad milion użytkowników mają natomiast WP Pilot i Vider.info.

Według danych z badania Gemius/PBI w czerwcu br. przeglądarkową wersję YouTube’a odwiedziło 19,3 mln realnych użytkowników, czyli 68,84 proc. wszystkich polskich internautów. Wykonali na stronie 965,56 mln odsłon, a każdy korzystał z niej w ciągu doby średnio przez 15 minut i 38 sekund.

YouTube, należący do Google’a, jest za Google.com i Facebookiem trzecią najpopularniejszą domeną w polskim internecie. Zdecydowanie większy zasięg w przeglądarkowej wersji notuje na komputerach niż smartfonach i tabletach. W czerwcu na tych pierwszych urządzeniach miał 16,65 mln użytkowników, 552,63 mln odsłon oraz 13 minut i 31 sekund przeciętnego czasu korzystania przez dobę, natomiast w mobile’u zanotował 7,86 mln odwiedzających, 412,93 mln odsłon oraz 21 minut i 59 sekund średniego czasu korzystania w ciągu doby.

Przy czym na smartfonach i tabletach dochodzi jeszcze ruch w aplikacji mobilnej YouTube’a, która miała w czerwcu 19,82 mln użytkowników.

Pozostałe serwisy z treściami wideo przesyłanymi przez internautów notują wielokrotnie niższe wyniki. Dział wideo na CDA.pl odwiedziło w czerwcu 5,27 mln internautów, którzy wykonali 84,54 mln odsłon. Na portalu dostępne są też gry online i odpłatna sekcja z wideo na żądanie CDA Premium, na którą w maju zajrzało 2,42 mln użytkowników, wykonując 23,81 mln odsłon. Za dostęp do niej na koniec marca br. płaciło 186,2 tys. osób, o 69,8 tys. więcej niż rok wcześniej.

W kategorii wideo w badaniu Gemius/PBI zostały też sklasyfikowane dwie sekcje portali horyzontalnych: WP Pilot (w czerwcu miał 1,38 mln odwiedzających i 5,55 mln odsłon) oraz wideo na Interii (528,5 tys. użytkowników i 1,19 mln odsłon). Pierwsza platforma streamuje kilkadziesiąt stacji telewizyjnych, z których większość jest dostępna odpłatnie (Wirtualna Polska od paru miesięcy testuje tam emisję reklam w modelu adressable tv), natomiast w serwisie wideo Interii publikowane są głównie materiały redakcji i od zewnętrznych partnerów.

W rankingu jest kilka polskich serwisów, w których tak samo jak na YouTubie internauci oprócz oglądania i komentowania materiałów wideo mogą zamieszczać własne. Na Vider.info w czerwcu 1,2 mln odwiedzających wykonało 16,04 mln odsłon. Zaq2.pl zanotował 727,9 tys. użytkowników i 2,63 mln odsłon, Milanos.pl - 326,4 tys. użytkowników i 1,49 mln odsłon, a na Patrz.pl - 243,9 tys. użytkowników i 1,11 mln odsłon.

Na liście oprócz YouTube’a znalazły się dwa globalne serwisy: Vimeo.com i Dailymotion.com. W czerwcu nieco popularniejszy był ten pierwszy - zanotował 517,4 tys. użytkowników i 1,4 mln odsłon, natomiast na Dailymotion 501,3 tys. internautów wykonało 1,38 mln odsłon.

O YouTubie głośno po blokadach prawicowych treści

W ostatnich szeroko komentowano kilka przypadków, w których administracja YouTube’a usunęła mocno prawicowe treści, uzasadniając to szerzeniem w nich mowy nienawiści. W minioną środę zablokowano jeden z odcinków publikowanego na kanale wSensie.tv programu redaktora naczelnego „Do Rzeczy” Pawła Lisickiego. W materiale zatytułowanym „Nie musimy szanować ideologii LGBT” Lisicki opisywał naukę Kościoła na temat LGBT. W obronie Lisickiego stanął Instytut Ordio Iuris, zapowiadając, że pozwie za to Google’a.

W weekend usunięto youtube’owy kanał telewizji internetowej wRealu24.tv - z powodu wielokrotnego zamieszczania treści zachęcających do przemocy. - To już ostateczny krok do totalnej cenzury w RP! Ewidentnie widać, że żyjemy w czasach pełzającego totalitaryzmu - skomentował dziennikarz tej stacji Marcin Rola. Natomiast Witold Gadowski poinformował na Twitterze, że administracja YouTube’a zaczęła usuwać także niektóre materiały z jego kanału. Gadowski od wielu lat nagrywa cotygodniowe komentarze do bieżących wydarzeń, głównie politycznych i społecznych.

Zablokowany na YouTubie został też kanał Fundacji Życie i Rodzina, jako powód podano publikowanie treści podżegających do przemocy lub je gloryfikujących. - Cenzura niszczy prawo do prezentacji konserwatywnych poglądów - skomentowała Kaja Godek z zarządu fundacji.

Z kolei w poniedziałek wieczorem z kanału youtube’owego Radia Maryja na krótko usunięto nagranie homilii abp. Marka Jędraszewskiego, w której m.in. skrytykował „tęczową zarazę”. We wtorek rano wideo było już ponownie dostępne, a po południu biuro prasowe YouTube’a przyznało, że zostało zablokowane wskutek błędnej oceny.

Dołącz do dyskusji: YouTube dominuje wśród serwisów wideo. Cda z ponad 5 mln użytkowników, Vimeo przed Dailymotion

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
grzesiek
Sami stworzyliśmy internetowego giganta jakim jest Youtube, korzystając masowo z filmów, które tam są, słuchając za darmo muzyki.
odpowiedź
User
Mike
YT trzeba zwalczać ma już za duże wpływy. Trzeba wspierać inne, konkurencyjne serwisy
odpowiedź
User
Mike
YT trzeba zwalczać ma już za duże wpływy. Trzeba wspierać inne, konkurencyjne serwisy
odpowiedź