SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kolejna awantura na Radzie Programowej Polskiego Radia. Wniosek o odwołanie Suskiego

Wtorkowe posiedzenie Rady Programowej Polskiego Radia zostało przerwane po tym, jak przewodniczący Marek Suski nie chciał uznać legalności wyboru prezesów Pawła Majchera i Juliusza Kaszyńskiego. W odpowiedzi pojawił się wniosek o odwołanie Suskiego. 
 

Marek Suski Marek Suski

We wtorek doszło do kolejnego posiedzenia rady programowej Polskiego Radia. Nie brakowało na nim emocji. - Była kolejna awantura. Na posiedzenie przybyli dwaj prezesi Paweł Majcher i Juliusz Kaszyński. Marek Suski powiedział, że są uzurpatorami i mają wylegitymować się, czy są legalnymi członkami władz radia. Obok stał radca prawny, który zapewniał Suskiego, że prezesi mają prawo kierować spółką. Suski tego nie uznał - przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl Jan Ordyński, jeden z członków Rady Programowej.

Paweł Majcher to nowy redaktor naczelny i likwidator Polskiego Radia, a Juliusz Kaszyński jest doradcą zarządu i prawą ręką naczelnego. Ordyński: „Suski przerwał posiedzenie. W związku z zaistniałą sytuacją we czwórkę razem z panią Zdrojewską, Butryn oraz panem Różańskim złożyliśmy wniosek o odwołanie Marka Suskiego z funkcji przewodniczącego Rady Programowej.”

Wniosek o odwołanie Marka Suskiego

Kolejne posiedzenie Rady Programowej Polskiego Radia powinno odbyć się w kwietniu. Lutowe nie doszło do skutku. Ostatni raz członkowie Rady spotkali się pod koniec stycznia br. Wówczas także doszło do awantury. Gdy Kaszyński i Majcher chcieli przedstawić swoje plany dotyczące publicznej rozgłośni, Suski stwierdził, że „to są ludzie bezprawnie powołani, samozwańcy”

Czytaj także: Nowa dyrektor radiowej Czwórki

Paweł Majcher w wywiadzie dla Wirtualnemedia.pl odnosił się do krytycznej uchwały Rady Programowej z końca grudnia ub.r. - Uchwały Rady Programowej nie są dla nas wiążące, choć brzmienie tej ostatniej oczywiście boli. Szkoda, że nie jest oparta na prawdzie. „Wymuszanie rezygnacji ze stanowisk oraz masowe zwolnienia dziennikarzy i pracowników są sprzeczne z zasadami demokratycznego państwa prawa” - mogę tylko powiedzieć, że zgadzam się z tym, ale jaki to ma związek z rzeczywistością? Tego nie wiemy - mówił Majcher. 

W skład Rady Programowej wchodzą dziś: Piotr Apel, Renata Butryn, Maria Dłużewska, Małgorzata Gosiewska, Jakub Kowalski, Elżbieta Królikowska-Avis, Anna Kwiecień, Marek Lewandowski, Jędrzej Karol Lipski, Jan Ordyński, Andrzej Różański, Tomasz Jan Siwak, Dariusz Wasielewski, Barbara Zdrojewska oraz Marek Suski jako przewodniczący.  

Czytaj także: W Dwójce debata co dwa tygodnie

W 2022 roku Polskie Radio zanotowało najwyższą stratę netto od wielu lat - 55,1 mln zł. Nadawca spodziewał się jeszcze gorszego wyniku - w połowie ub.r. prognozował 63,6 mln zł. Strata pogłębiła się ponad dwukrotnie, z 19,74 mln zł w 2021 r. To zdecydowanie najgorsze wyniki nadawcy od dużych zmian w mediach publicznych po przejęciu władzy w 2015 r. przez Zjednoczoną Prawicę.

Dołącz do dyskusji: Kolejna awantura na Radzie Programowej Polskiego Radia. Wniosek o odwołanie Suskiego

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
b00lb00l
A to cham z niego! Śmie kwestionować nowe, demokratyczne, gwarantujące wolność słowa i pluralizm opinii zmiany w mediach? Trybunał Stanu!
8 7
odpowiedź
User
Polak
Suski to człowiek mem
12 7
odpowiedź
User
Sen
No dobra, jaki jest Suski wiadomo. Ale tu ma rację. Przecież KRS nie wpisał pana Majchra i Kaszyńskiego jako prezesa i członka zarządu radia bo uznał, że minister powołał ich nielegalnie. Potem jeszcze Sąd odrzucił ich odwołanie w tej sprawie. Więc kim ci panowie de facto są i co robią z radio?
12 8
odpowiedź