SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

MUX testowy firmy Polsatu może działać do marca 2025 roku

Należąca do Grupy Polsat Plus firma BCAST może przez kolejny rok prowadzić emisję multipleksu eksperymentalnego DAB+ w Katowicach. Decyzję w tej sprawie wydał Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Danuta Woźnicka, fot. materiały prasowe Radia ZET Danuta Woźnicka, fot. materiały prasowe Radia ZET

UKE nie umieścił jeszcze tego rozstrzygnięcia w wykazie pozwoleń na emisje radiowe, ale nastąpi to w najbliższych dniach. - Decyzja zezwalająca spółce BCAST sp. z o.o. na testy DAB+ w Katowicach została wydana 12 marca 2024 r. i jest ważna przez rok. Dlatego nie ma jej w wykazie znajdującym się na stronach BIP UKE, który jest z lutego 2024 r. Wykazy są na bieżąco aktualizowane i publikowane, z częstością co najmniej raz na miesiąc. Kolejna aktualizacja planowana jest pod koniec bieżącego tygodnia - wyjaśnia w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Klaudia Kieliszczyk, główny specjalista z biura prezesa UKE.

Mniej stacji z multipleksu BCAST w Katowicach

Multipleks DABCAST, związanej z Grupą Polsat Plus firmy BCAST w Katowicach jest nadawany na kanale 10B. W jego skład wchodzą: Muzyczne Radio z Jeleniej Góry, Radio Niepokalanów, Radio Jasna Góra, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Muzo.FM i Radio Maryja. Do niedawna w skład MUX-u wchodziło także Radio 7 z Mławy. Emisję tej stacji w ostatnich dniach jednak zakończono. Nadajnik multipleksu umieszczono na wieżowcu Altus w Katowicach.

BCAST jest także operatorem multipleksów eksperymentalnych w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. Zgody Urzędu Komunikacji Elektronicznej na działalność tych MUX-ów wygasają 2 lipca 2024 roku. Firma nadaje również multipleks eksperymentalny naziemnej telewizji cyfrowej. Działają w Gdańsku, Warszawie i we Wrocławiu. W jego ofercie są: Polsat, Nowa TV, TV Okazje, EWTN Polska, TV Republika, Stars.TV i TV Regionalna.pl.

Niedawno Ryszard Pragłowski, prezes Muzycznego Radia, które nadaje na wielu multipleksach eksperymentalnych narzekał na brak badań słuchalności takich stacji w DAB+. Sugerował, że niektóre emisje mogą zostać zakończone. - Jakieś nowe miejsca nadawania w DAB+ są mało prawdopodobne, ale możliwe, jeśli będą o to wnioskować operatorzy DAB+. Raczej się na to nie zanosi, bo jak twierdzą, jest to działalność dalece nieopłacalna i może być wygaszana – dodawał Pragłowski.

Rośnie słuchalność stacji w DAB+

Od jesieni trwa proces poszerzenia zasięgu multipleksu Polskiego Radia (Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio dla Ukrainy, Radio Poland, rozgłośnie regionalne i w niektórych województwach ich kanały tematyczne). Nadawca publiczny informował jesienią, że MUX docelowo osiągnie 93 proc. zasięg ludnościowy i ok. 90 proc. zasięg powierzchniowy.

W 2022 roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. Multipleksy eksperymentalne działają z kolei w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Bielsku-Białej, Gliwicach, Szczawnicy, Andrychowie, Wrocławiu, Szczecinie i Trójmieście.

Rozpoczęty przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji konkurs dotyczący miejsc na ogólnopolskim multipleksie DAB+ pozostaje od 2022 roku zawieszony. Decyzję w sprawie jego operatora w zeszłym roku miał podjąć UKE, ale tak się nie stało. Technologię DAB+ krytykują nadawcy komercyjni.

W 2022 roku tylko 44 tys. Polaków słuchało stacji radiowych przez DAB+. Z danych Radio Track, do których dotarł portal Wirtualnemedia.pl wynika, że w 2023 roku dzienna liczba słuchaczy cyfrowego radia wyniosła już 77 tys. To wciąż wynik obarczony ryzykiem błędu statystycznego, wielokrotnie mniejszy niż w przypadku odbioru FM.

Dołącz do dyskusji: MUX testowy firmy Polsatu może działać do marca 2025 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl