SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowy kanał naziemny już nadaje. Co w ramówce?

W piątek po północy ruszyła emisja testowa kanału CTV9. Oficjalny debiut stacji, która docelowo ma nosić nazwę ViDoc TV, nastąpi w poniedziałek. Nadawca zapewnia Wirtualnemedia.pl, że na początku w ramówce znajdzie się 1500 godzin premierowych seriali fabularnych i dokumentalnych. Nie zabraknie produkcji z Ameryki Łacińskiej i Czech. 

Filmowo-dokumentalny CTV9 można oglądać na pozycji 50. (LCN) telewizorów i dekoderów z naziemną telewizją cyfrową. Stacja wchodzi w skład MUX-8, obok kanałów: Nowa TV, Zoom TV, Telewizja WP. Ósmy multipleks jest nadawany w zakresie VHF i najczęściej z inną polaryzacją niż pozostałe MUX-y. Może w niektórych przypadkach wymagać bardziej rozbudowanej instalacji antenowej. Po rozpoczęciu emisji próbnej w prawym górnym logu widać napis CTV9 emisja testowa. W dolnym prawym logu widnieje z kolei logotyp RedTop TV. Nadawca stacji Red Carpet TV zamierza zintegrować ramówki obu stacji. Od pierwszych godzin nadawania CTV9, emitowane są reklamy. 

Kanały z MUX-8 są na razie nadawane w standardowej rozdzielczości (SD). Emitel zabiega o zmianę decyzji rezerwacyjnej, która pozwoli na emisję w standardzie DVB-T2/HEVC. Jeśli prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej się na to zgodzi, to wszystkie stacje z ósmego multipleksu będą dostępne w wysokiej rozdzielczości (HD).

Nadawca CTV9 złożył niedawno do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wniosek o zmianę nazwy na ViDoC TV. Zdaniem Red Carpet TV, nazwa po rebrandingu, ma bezpośrednio nawiązywać do filmowo-dokumentalnej oferty programowej kanału. W portfolio firmy są także Red Carpet TV (niekodowana emisja satelitarna, sieci kablowe) i RedTop TV (sieci kablowe). Docelowo CTV9 także ma trafić do sieci kablowych  i na satelitę. Kanał Red Carpet Media Group to druga nowość w naziemnej telewizji cyfrowej w tym tygodniu. Do MUX-6 w środę powrócił TVP World. 

„Nowe spojrzenie na produkcje dokumentalne”

CTV9 w przesłanym nam opisie ramówki zapewnia, że stawia przede wszystkim na treści, które nie są znane polskim widzom. Mają stanowić „nowe spojrzenie na produkcje dokumentalne”. Wśród nich są formaty czeskiej telewizji publicznej. To na przykład „Dookoła świata” (powstał 15 lat i liczy ponad 500 odcinków) czy „W górę i w dół jedwabnym szlakiem”.  W ofercie znajdą się też klasyki dokumentu dotyczące II wojny światowej. Są to „Bitwa o Anglię” czy „Preludium wojny” Franka Capry (1942), „Bitwa o San Pietro” (1945), „Tunezyjskie zwycięstwo” (1944).

W ramówce będą cykle „Hollywood na wojnie”, „Natura świata”, „Religie”, „Podróże”, „Ludzka natura”, „Świat jest Twój”, „Planeta dzieci”. Mają się złożyć na nie produkcje zakupione od nadawców z kilkunastu krajów. - Zobaczymy takie cykle dokumentalne jak: „Polski rynek muzyczny po 1989 roku” który w kilkunastu odcinkach odniesie się do postaci, zjawisk i fenomenów muzycznych tego okresu. Do tej samej widowni kierujemy cykl dokumentalny „Historia Sukcesu i Upadku” a dotyczyć on będzie gwiazd krajowego i międzynarodowego show biznesu. Zobaczymy tu meandry karier Whitney Huston, Kazika Staszewskiego, Elvisa Presleya czy też Beaty Kozidrak. Z racji filmowego charakteru kanału nie zabraknie tam oryginalnych produkcji dotyczących świata filmu. Pierwszym zapowiadanym cyklem będzie seria dokumentalna „Włoski Dziki Zachód” poświęcona fenomenowi włoskiej produkcji westernów które weszły do kanonu filmowego dzięki takim tytułom jak „Dla Kilku Dolarów” w reżyserii Sergio Leone z niezapomnianą kreacją Clinta Eastwooda i genialną muzyką młodego szerzej nieznanego kompozytora Ennio Morricone – dodaje nadawca.

Planowane są także cykle poświęcone Polakom, którzy zdecydowali się we współczesnych czasach na emigrację i obcokrajowcom, mieszkającym w Polsce. CTV9 pokaże filmy i serie dokumentalne pokazujące udział Polaków i osób polskiego pochodzenia w tworzeniu lokalnego i światowego dziedzictwa w obszarze kultury, sztuki, biznesu czy też sportu. Z myślą o starszej widowni stacja przygotowuje specjalne cykle pozycji dokumentalnych dotyczące „Nowych Technologii w Życiu Codziennym”, które wyjaśnią przystępnym językiem skomplikowane zagadnienia zaczynając np. od pojęcia Sztucznej Inteligencji czy Bitcoin. Z myślą o miłośnikach koni planowana jest emisja serii „Znak konia”.

Nadawca ma ambicje pokazywać produkcje dokumentalne nagradzane na festiwalach Sundance, Telluride czy też IDFA. Niektóre będą pochodzić z Ameryki Południowej. To chociażby „Unikat” poświęcony współczesnym postaciom, które zmieniły świat. Planowana jest także emisja serii o Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Katarze (różne oblicza tego wydarzenia) czy serial o pokrewieństwie różnych gatunków zwierząt.

Wiele treści fabularnych z myślą o starszych widzach

W ofercie fabularnej znajdą się pozycje kolumbijskie jak muzyczna telenowela „The Queen of Flow”, „Influencerka” czy też „In the Shadows” oraz meksykańska „Maria Magdalena”.  - Osobną, szczególną pozycją będą produkcje czeskie, zarówno z obszaru kryminałów w tonacji „noir”, jak i współczesnych seriali obyczajowych, oraz te „rozrachunkowe” przenoszące widza do bliskiej starszemu polskiemu widzowi socjalistycznej rzeczywistości lat 70 tych jak np. serial „Kryptonim Wołga”. Kanał przypomni też ulubione kultowe seriale, które miały już polską premierę, takie jak „Szpital na Peryferiach – nowe pokolenie”, „Karetka”, czy też „Niewolnica Isaura” i „Bonanza” - wylicza CTV9.

W bibliotece zasobów Red Carpet znajduje się większość pozycji tzn. Złotej Klasyki Filmowej. Nadawca planuje więc pasmo „Filmoteka klasyki”. Znajdą się w nim starsze produkcje, opatrzone krótkim materiałem edukacyjnym dla młodszych widzów.

CTV pokaże też serial „Życie i czas sędziego A.K.”, poświęcony życiu i pracy sędziego Adama Kłosa. W ramówce znajdzie się również czeski serial kryminalny „Z archiwum spraw”, poświęcony pracy wydziału zabójstw stołecznej policji w Pradze. „Wolga” to z kolei serial o pracowniku czeskiej telewizji, który zaczyna w niej pracę w 1971 roku. Może zrealizować marzenie o samochodzie Wołga, jeśli zostanie tajnym współpracownikiem bezpieki.

Lista kanałów (LCN) naziemnej telewizji cyfrowej

Poniżej prezentujemy aktualną listę kanałów naziemnej telewizji cyfrowej wraz z LCN. W przypadku multipleksów ogólnopolskich (MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-4, MUX-6, MUX-8) jest ona taka sama w całym kraju. MUX testowy BCAST działa Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu oraz okolicach tych miast. W niektórych lokalizacjach (m.in. Katowice, Wrocław, Świdnica, Rybnik, Ornontowice, Lubin, Głogów, Częstochowa, Tomaszów Mazowiecki) działają jeszcze dodatkowe multipleksy lokalne lub eksperymentalne, więc można odbierać więcej kanałów na dodatkowych pozycjach.

Osoby, które posiadają telewizory lub tunery obsługujące HbbTV (telewizję hybrydową), podłączone do internetu, mogą korzystać także z kanałów wirtualnych, takich jak TVP ABC 2, TVP Historia 2, TVP Kultura 2, Perszyj oraz aplikacji. Wśród nich są TVP VOD i TVP GO z darmowymi treściami wideo na żądanie od Telewizji Polskiej. Osoby mieszkające w okolicach granicy, mogą korzystać z zawartości multipleksów sąsiednich krajów.

1. TVP1 (MUX-3)  
2. TVP2  (MUX-3)  
3. TVP3 (MUX-3)  
4. Polsat (MUX-2)  
5. TVN (MUX-2)  
6. TV4 (MUX-2)  
7. TV Puls (MUX-2)  
8. TVN7 (MUX-2)  
9. Puls 2 (MUX-2)  
10. TV6 (MUX-2)  
11. Super Polsat (MUX-2)  
12. Eska TV (MUX-1)  
13. TTV (MUX-1)  
14. Polo TV (MUX-1)  
15. Antena HD (MUX-1)  
16. TV Trwam (MUX-1) 
17. Stopklatka (MUX-1)  
18. Fokus TV (MUX-1)  
19. TVP Polonia (MUX-6)  
20. TVP Nauka (MUX-6)  
24. TVP Dokument (MUX-6)  
27. TVP Rozrywka (MUX-6)  
28. Alfa TVP (MUX-6)  
29. TVP ABC (MUX-3)  
30. TVP Kultura (MUX-3)  
31. TVP Historia (MUX-3)  
32. TVP Sport (MUX-3) 
33. TVP World (MUX-6) 
34. TVP Info (MUX-3) 
35. TVP Kobieta (MUX-6)  
36. Belsat TV (MUX-6)  
38. Metro (MUX-8)  
39. Zoom TV (MUX-8)  
40. Nowa TV (MUX-8) 
41. WP (MUX-8)  
49. Wydarzenia 24 (MUX-1)  
50. CTV9 (MUX-8)  
53. Nowa TV HD (MUX BCAST)  
54. TV Republika (MUX BCAST) 
56. StarsTV HD (MUX BCAST)  
57. EWTN (MUX BCAST) 
59. TV Okazje HD (MUX BCAST) 
62. TV Regionalna (MUX BCAST)  
63. Polsat HD (MUX BCAST)  
86. CDA Premium (MUX-8, aplikacja HbbTV) 
88. TVP GO (MUX-3, aplikacja HbbTV)  
89. Legia TV (MUX-8, aplikacja Legii Warszawa w HbbTV)  
90. EWTN GO (MUX-8, aplikacja HbbTV)  
91. TVP World (MUX-3, kanał wirtualny przez HbbTV)  
92. TVP ABC 2 (MUX-3, kanał wirtualny przez HbbTV)  
93. TVP Historia 2 (MUX-3, kanał wirtualny przez HbbTV)  
94. TVP Kultura 2 (MUX-3, kanał wirtualny przez HbbTV)  
95. UA Perszyj (MUX-8, kanał wirtualny przez HbbTV)  
96. test5 (MUX-8, czarny ekran)  
97. test6 (MUX-8, czarny ekran)  
98. EmiRadio (MUX-8, aplikacja ze stacjami radiowymi w HbbTV)  
99. EmiTV (MUX-8, aplikacja z programem telewizyjnym w HbbTV)  
118. Polsat News Polityka (MUX-4)  
333. Polsat HbbTV (MUX-4, promo kanałów Polsatu w HbbTV)

Dołącz do dyskusji: Nowy kanał naziemny już nadaje. Co w ramówce?

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Neo
Kto to będzie oglądał 🤦
11 10
odpowiedź
User
rycyna
Tak się teraz "robi" telewizję. Trochę tego, trochę tamtego ale bez wyraźnego adresata a wyłącznie dla spodziewanej kasy!
11 0
odpowiedź
User
Giovanni
Ciekawie się zapowiada.
6 8
odpowiedź