SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfryzacja radia zbyt ryzykowna i niepotrzebna?

O cyfryzacji dyskutujemy przede wszystkim w kontekście telewizji. Tymczasem w takim samym stopniu dotyka ona rozgłośni radiowych. Z „ludźmi radia” rozmawialiśmy o szansach i zagrożeniach, jakie niesie z sobą ten proces. Jak się okazuje, większość ekspertów odnosi się do cyfryzacji radia ze sporą rezerwą.

Dołącz do dyskusji: Cyfryzacja radia zbyt ryzykowna i niepotrzebna?

24 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Polak
Polskie radio się cieszy, bo zamiast 4 kanałów dostaniemy trzydzieści, których nikt nie będzie słuchał, jedynie trójka jeszcze ogarnia, ale to wynik braku konkurencji na rynku a nie jakości. Na koniec warto zauważyć że mamy jeszcze wiele wolnych częstotliwości dla radia (raport NIK na temat KRRiTV), niestety nie dostaną one koncesji, bo nie dają w ..... .
odpowiedź
User
nodab
A propos Saksonii:
http://www.wohnort.org/DAB/sachsen.html
Tu, jak pisze "mkonst" poszli na ilość.
Najwyższa jakość to JS 128 kbps lub 88 kbps w AAC+. Co najmniej połowa stacji w necie gra tak samo lub znacznie lepiej. Jak to wszystko się ma do ogromnego postępu w przypadku sprzętu studyjnego (przetworniki!). Coś czuję, że za 10-15 lat będziemy żałowali kasy wydanej na DAB+.
odpowiedź
User
Mirek Ostrowski, Radio Wrocław SA
Czytając powyższy tekst, i tym podobne, opublikowane w ostatnim czasie, dochodzę do wniosku, że rozmówcy nie zawsze są osadzeni w realiach, opowiadają zasłyszane historie, cytują niesprawdzone źródła. Ubolewam też nad brakiem rzetelności dziennikarskiej autorów podobnych publikacji, którzy bezkrytycznie podają liczby odnosząc się do źródeł, do których nawet nie zajrzeli. Na przykład w artykule "Kto zapłaci miliardy za cyfryzację radia" z Dziennika Gazety Prawnej (20 stycznia 2012 roku) cytując źródło WorldDMB podaje się, że zasięg cyfrowego radia wynosi 25%, podczas gdy właśnie to źródło podaje, że zasięg ten wynosi 80%. Różnica - bagatela 55%.
Brakuje wiedzy i sensownej dyskusji. Dlatego Radio Wrocław organizuje Międzynarodową konferencję Teraz Radio! Wrocław 2012, w której wezmą udział najwyższej klasy specjaliści z wielu krajów, gdzie DAB, czy też DAB+ zagościł na dobre, choć droga nie była łatwa (Niemcy, Szwecja, Norwegia, Wielka Brytania, Holandia, Dania, Czechy, Włochy a nawet Australia). Prelegenci reprezentują zarówno część komercyjną, jak i publiczną rynku radiowego.
Zakładam, że ta konferencja będzie początkiem poważnej dyskusji na temat przyszłości radiofonii w Polsce.

Więcej na temat konferencji można się dowiedzieć na specjalnej stronie internetowej:www.TerazRadio.prw.pl (www.NoawRadio.prw.pl - wersja angielskojęzyczna strony konferencji)

Konferencja została objęta między innymi patronatem WorldDMB, European Broadcasting Union, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
odpowiedź