SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Odbiorniki DAB+ stanowiły w 2022 roku 6,3 proc. wszystkich sprzedanych tunerów

W zeszłym roku w Polsce sprzedano 950 tys. tunerów obsługujących FM, DAB+ oraz do odbioru internetowego radia. Z danych udostępnionych portalowi Wirtualnemedia.pl przez GfK wynika, że to spadek o 2 proc. w porównaniu do 2021 roku. Jedynie 6,3 proc. stanowiły odbiorniki do cyfrowego radia DAB+.

Dołącz do dyskusji: Odbiorniki DAB+ stanowiły w 2022 roku 6,3 proc. wszystkich sprzedanych tunerów

37 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
To ja nikt inny
"Stanowisko Grupy RMF względem emisji DAB+ nie zmienia się od lat: jest to system stary, nieefektywny, niedający słuchaczowi dodatkowych korzyści i bardzo drogi. Przy 12 stacjach na jednym multipleksie jakość sygnału jest porównywalna z FM, a wielu ekspertów twierdzi jednak, że będzie zwyczajnie gorsza."

RMF FM nie chce DAB+ ale brało udział w konkursie aby nadawać w ogólnopolskim multipleksie. Jeżeli system DAB+ jest stary, to jak nazwać UKF? Jest przecież jeszcze starszy a RMF FM wykorzystuje mnóstwo częstotliwości w całym kraju. Gdzie w tym efektywność? Internet istnieje od lat 1970-tych, czyli też jest stary. Nawet World Wide Web jest starszy niż DAB+.
odpowiedź
User
miś społeczny
Najpierw zasięg DAB porównywalny z FM - wtedy możemy kłócić się który system lepszy i który chętniej słuchany. Polska to nie tylko Warszawa i miasta półmilionowe, w których z założenia standard życia jest wyższy niż na prowincji.
odpowiedź
User
Jaro
zapewniam Cię, że przy bitrate 128 kbps dźwięk brzmi lepiej, niż w tych samych warunkach na FM.


Badania przytoczone w Zielonej Księdze przeprowadzili specjaliści z różnych krajów i nie ja wymyśliłem sobie te wartości. Tak naprawdę dużo zależy od charakteru muzyki. Muzyka klasyczna będzie wymagała więcej pasma niż takie proste disco polo.
Ale OK. Można powiedzieć, że 128 kbps to takie minimum. Niestety w przypadku MUXu Polskie Radia i planowanego MUXu ogólnokrajowego nie możemy liczyć na takie wartości (PR3 czy PR Czwórka mają dziś zaledwie po 96 kbps... tyle też będzie w MUXie ogólnokrajowym dla rozgłośni komercyjnych) i w tym jest problem.

Zacytuję jeszcze wypowiedź RMF FM (największej rozgłośni komercyjnej w kraju):
"Stanowisko Grupy RMF względem emisji DAB+ nie zmienia się od lat: jest to system stary, nieefektywny, niedający słuchaczowi dodatkowych korzyści i bardzo drogi. Przy 12 stacjach na jednym multipleksie jakość sygnału jest porównywalna z FM, a wielu ekspertów twierdzi jednak, że będzie zwyczajnie gorsza. W DAB+ faktycznie brak jest szumów, ale tylko dlatego, że tam, gdzie sygnał na FM jest lekko zaszumiony i wciąż możliwy do odbioru, sygnału cyfrowego po prostu nie ma - mówił w październiku portalowi Witualnemedia.pl Krzysztof Głowiński, rzecznik prasowy Grupy RMF."


zgadzam się, że nie dodanie trzech stacji PR do multiplexu ogólnokrajowego jest pozbawione sensu. I tak będą miały zerową słuchalność. Niemniej nie zgadzam się z częścią wypowiedzi rzecznika RFM, że DAB+ nie daje korzyści dla słuchacza. Daje: na trasie nie będzie się skazanym na RMF ;-0
odpowiedź