SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Adam Glapiński: szybki proces spadku inflacji będzie kontynuowany

Tak jak przewidzieliśmy w projekcji – inflacja zdecydowanie spada – powiedział w środę podczas konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. Szybki proces spadku inflacji, w tym bazowej, będzie kontynuowany – dodał.

Adam Glapiński, fot. NBPAdam Glapiński, fot. NBP

Prezes przypomniał, że jeszcze w lutym inflacja wynosiła 18,4 proc., a w maju wynosiła już 13 proc., co było poziomem najniższym od roku.

„Spadek w ciągu pięciu miesięcy wskaźnika inflacji o ponad 5 pkt. proc. to zupełnie wyjątkowe tempo” – stwierdził.

„Tak jak przewidzieliśmy w naszej projekcji, inflacja zdecydowanie spada i oby tak było dalej” – powiedział w środę podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Przypomniał, że w maju – po raz pierwszy „od dawna” – ceny nie zmieniły się w stosunku do kwietnia. Dodał, że w maju po raz drugi, choć pierwszy raz „tak wyraźnie” spadła inflacja bazowa.

„Tutaj było dużo dyskusji, analitycy zastanawiali się, czy ta inflacja bazowa będzie spadać” – przypomniał i wskazał, że według projekcji NBP inflacja bazowa miała spadać w ślad za inflacją CPI.

„W najbliższych miesiącach i kwartałach szybki proces spadku inflacji, w tym inflacji bazowej, będzie kontynuowany” – stwierdził prezes NBP.

Prezes NBP: liczę, że być może we wrześniu inflacja zejdzie do poziomu jednocyfrowego

Osiągnęliśmy 13 proc. inflacji, już zdecydowanie idziemy w dół; liczę, że być może we wrześniu inflacja zejdzie do poziomu jednocyfrowego, poniżej 10 proc. - powiedział  Adam Glapiński.

Według szacunku flash GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2023 r. wzrosły o 13 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem utrzymały się na tym samym poziomie.

"Osiągnęliśmy 13 proc. inflacji, już zdecydowanie idziemy w dół i nic nie wskazuje na to, by ten proces był zakłócony" - podkreślił podczas konferencji prasowej prezes NBP.

"Liczę, że być może we wrześniu - ale to nie jest pewne - inflacja zejdzie do poziomu jednocyfrowego, poniżej 10 proc., co już będzie symbolicznym przekroczeniem tej bariery, przekroczeniem Rubikonu, to będzie zdecydowanie to, że do tego celu (inflacyjnego NBP, PAP) się zbliżamy" - stwierdził Glapiński.

Glapiński o obniżce stóp: jeśli inflacja będzie poniżej 10 proc. i będzie spadać, to pojawi się możliwość obniżki

Jeśli inflacja spadnie poniżej 10 proc. i jeśli będzie pewne, że będzie ona spadać w następnych kwartałach, to pojawi się możliwość obniżki stóp procentowych - ocenił w prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, odnosząc się do obniżki stóp procentowych.

Szef NBP, pytany podczas środowej konferencji prasowej o możliwość obniżki stóp procentowych, wskazał, że jeśli inflacja będzie "zgodnie z projekcją spadała tak szybko w dół, jeśli zejdzie poniżej poziomu 10 proc., to wtedy Rada (Polityki Pieniężnej -PAP) pochyli się nad dokumentami przygotowanymi przez bankowy staff analityczny".

Wyjaśnił, że "jeśli będzie pewne, że w następnych kwartałach inflacja także zdecydowanie będzie spadać, to pojawia się możliwość obniżki (stóp procentowych -PAP". Jak stwierdził, RPP działa racjonalnie.

Glapiński "osobiście ma nadzieję, że we wrześniu zejdzie ona poniżej 10 proc.". "Ale jeśli nie zejdzie poniżej, to ja nie oddaję za to życia. Po prostu mam taką nadzieję, bo jest przedział prawdopodobieństwa, który to umożliwia" - stwierdził. Jak dodał, "jeśli to byłoby 9 proc. to nie byłbym zaskoczony".

Prezes NBP podkreślił, że tego typu dane są ważne, bo działają na oczekiwania inflacyjne konsumentów i producentów. "Widzimy, że bardzo szybko spadają oczekiwania, bo je badamy" - powiedział Glapiński. Dodał, że mniejsza jest presja na podnoszenie marż. (PAP)

Prezes NBP: dalsze podwyżki stóp procentowych byłyby nieodpowiedzialne

Forsowanie dalszych podwyżek stóp procentowych w sytuacji malejącej inflacji byłoby nieodpowiedzialne - ocenił w środę na konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński stwierdził, że "wbrew temu co się mówi, podjęliśmy walkę z inflacją przez wzrost stóp procentowych bardzo wcześnie, (...) we właściwym momencie". Podkreślił, że w przekonaniu kierownictwa NBP, RPP oraz ekspertów banku centralnego, podnoszenie stóp procentowych zatrzymało się "we właściwym momencie na poziomie 6,75 proc. (...) Nie jest prawdą, że zatrzymanie się na tym poziomie oznacza rezygnację z walki z inflacją".

"Forsowanie dalszych podwyżek stóp procentowych w sytuacji, gdy inflacja maleje, byłoby nieodpowiedzialne i prowadziłoby do zawirowań gospodarczych i spowodowania recesji" - ocenił Glapiński. Jak dodał, inflacja powinna spadać, i to szybko; w średnim okresie powinna zejść do celu 2,5 proc. plus minus 1 pkt i "cel ten konsekwentnie realizujemy".

Według OECD inflacja w Polsce osiągnęła szczyt w lutym tego roku i zaczęła spadać. Organizacja oczekuje, że ze względu na dobrą sytuację na rynku pracy i z powodu wydatków budżetowych inflacja w kraju będzie się utrzymywać na podwyższonym poziomie. Z prognoz wynika, że na koniec br. ma spaść do 12,4 proc., a na koniec 2024 r. – do 4,8 proc.

Zdaniem OECD, ze względu na utrzymującą się presję inflacyjną oraz wzrost deficytu, stopy procentowe powinny zostać podniesione do 7,25 proc. z 6,75 proc. obecnie, a ich obniżanie powinno rozpocząć się w II połowie 2024 r.

Z prognoz wynika, że na koniec 2023 r. deficyt sektora general governance ma sięgnąć w Polsce 4,7 proc., a w 2024 r. - spaść do 3,4 proc. Z kolei zadłużenie Polski według definicji UE ma wynieść 50,6 proc. PKB na koniec br. oraz 52,1 proc. PKB na koniec roku 2024.

Budżet na 2023 r. został przygotowany przy założeniu, że PKB w ujęciu realnym wzrośnie o 1,7 proc., zaś inflacja średnioroczna wyniesie 9,8 proc.

Dołącz do dyskusji: Adam Glapiński: szybki proces spadku inflacji będzie kontynuowany

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl