SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ostrzega przed oszustwami przed Black Friday

- Przed nami gorący czas wyprzedaży i różnych promocji związanych ze zbliżającym się dniem określanym jako „Black Friday”. Strony internetowe i reklamy w social – mediach będą kusiły nas niskimi cenami produktów i innym korzystnymi ofertami. Pamiętajmy aby w tym czasie nie stracić zdrowego rozsądku, nie dać się nabrać na fałszywe oferty i nie stracić pieniędzy - poinformowało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.

fot. UOKiK fot. UOKiK

Black Friday 2023 przypada w tym roku na 24 listopada. To coroczne święto zakupów popularne na Zachodzie, a w ostatnich latach także w Polsce. Z tej okazji wiele firm oferuje swoje produkty w atrakcyjnych cenach. Część z nich rozszerza ten okres do całego miesiąca. Na podobny krok zdecydował się - pierwszy raz w historii - m.in. x-kom. Kulminacja promocji w ramach Black Month ma u nich nastąpić właśnie w Black Friday.

Co tydzień, w każdy poniedziałek x-kom opublikuje wideo z Karolem Strasburgerem w roli głównej. W filmach występują również pracownicy x-komu oraz produkty w promocyjnych cenach. 

Jak zabezpieczyć się przed cyberprzestępcą?

Z okazji święta zakupów komunikat wystosowało także Centralne Biuro Zwalczania Cyberbezpieczeństwo. Przygotowano kilka wskazówek, jak zmniejszyć ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępcy.

- Zbliżający się czas promocji i wyprzedaży, również tych w internecie, to okres wzmożonej aktywności cyberprzestępców. Wiedząc, że wiele osób będzie intensywniej przeszukiwało sieć aby znaleźć super okazję, dostosowują swoje działania i przygotowują więcej fałszywych ofert - czytamy w komunikacie CBZC.

Państwowa instytucja wskazuje na cztery główne zagrożenia związane z Black Friday. To: fałszywe sklepy internetowe, portale aukcyjne, reklamy w social mediach i oszustwa „na Blik-a”.

W zakresie sklepów internetowych CBZC radzi m.in: „Szczególną uwagę zwracajmy na to, czy cena towaru nie wydaje się zbyt atrakcyjna - oszuści często kuszą kupujących bardzo niską ceną, pamiętajmy, że sklep internetowy jak każda inna firma, musi posiadać adres i dane rejestracyjne. Powinien być też zamieszczony nr KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), który można zweryfikować on-line”.

We wskazówkach czytamy, by wybierać tylko te platformy i sklepy, które cieszą się dobrymi opiniami klientów, weryfikować adres strony internetowej i sprawdzać, kiedy taki sklep został uruchomiony. Nie warto realizując płatność online za zakupy korzystać z linków otrzymanych od niepewnych, nieznanych platform.

W przypadku portali aukcyjnych CBZC zwraca uwagę: „Za zakupy, jeśli to możliwe wybierajmy opcję płatności za pobraniem, przejrzyjmy fora internetowe i zapoznajmy się z komentarzami innych klientów na temat tego sprzedawcy internetowego, korespondencję w sprawie sprzedaży/zakupu starajmy się prowadzić na danym portalu aukcyjnym”.

Przestępcy mają bowiem często komunikować się w sprawie zakupu danego produktu za pomocą zaszyfrowanych komunikatorów. Nikomu nie należy też udostępniać naszych haseł i loginów do bankowości internetowej.

Uwaga na media społecznościowe i metodę na „BLIK-a”

Uważać trzeba zdaniem CBZC także na reklamy w mediach społecznościowych. - Cyberprzestępcy będą starali się dotrzeć ze swoją fałszywą ofertą promocyjną do maksymalnie dużego grona użytkowników. W związku z tym przygotowują atrakcyjnie wyglądające i bardzo korzystne cenowo oferty, zamieszczając je w social – mediach. Oferta jest tak przygotowana aby zachęcić nas do kliknięcia w nią, a w dalszych krokach podania swoich poufnych danych do logowania w tym do bankowości internetowej, podania danych karty płatniczej - czytamy w komunikacie.

Najczęściej za e-zakupy Polacy płacą Blikiem, na drugim miejscu korzystają z szybkiego przelewu elektronicznego, a w dalszej kolejności z karty debetowej - wynika z badania "Polaków Portfel Własny: trendy e-commerce 2023”. 

Z tego powodu CBZC wskazuje także na oszustwa metodą na tzw. „BLIK-a”. - Jedną z częściej stosowanych przez cyberprzestępców metod jest włamanie na konto na portalu społecznościowym i podszywając się pod właściciela profilu, masowe rozsyłanie do wszystkich znajomych prośby o przekazanie kodu BLIK. Oszuści internetowi, podszywając się pod naszego znajomego lub członka rodziny, bardzo często dodają sformułowania, że nie mogą w tej chwili rozmawiać, żeby nie przeszkadzać, że oddzwonią za jakiś czas. Te zabiegi mają uwiarygodnić ich działania i zapobiec dalszej weryfikacji z naszej strony - zamieszczono w komunikacie.

W takich sytuacjach policja radzi, by upewnić się, komu wysyłamy kod, dzwoniąc do tej osoby, a także sprawdzając kwotę i odbiorcę podczas potwierdzania transakcji.

Dołącz do dyskusji: Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ostrzega przed oszustwami przed Black Friday

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
klient
W Polsce raczej nie ma "Black Friday"
Są co prawda zwykłe promocje opatrzone znakiem BF, ale to nie jest idea za którą stoi BF, czy też CM.
Mówie stop Polskim pseudo promocją ze znakiem BF i CM.
4 0
odpowiedź
User
mike
Przecież to całe blakcośtam już od miesiąca trwa i skończyć się nie może. Już nikt w to nie wierzy.
4 0
odpowiedź
User
TV to syf
Polskie z**** od marketingu nawet potrafią zepsuć amerykańskie święto black friday. Black week, black weeks, black month, black year, może jeszcse zróbcie black life albo black century.
2 0
odpowiedź