SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Blik pojawi się w kolejnych krajach. Priorytetem strefa euro

Naszym priorytetem jest uruchomienie płatności Blik na Słowacji i w Rumunii - powiedziała w wywiadzie dla PAP wiceprezes Blika Monika Król. Funkcjonalność ma być także wdrażana w krajach strefy euro i zachodniej Europie.

Wiceprezes Blika, Monika Król w wywiadzie dla PAP, zapytana o plany rozwoju B w przyszłości, podkreśliła, że aktualnym priorytetem jest uruchomienie płatności na Słowacji i w Rumunii. Potwierdziła, że na Słowacji odbyła się już pierwsza pokazowa transakcja, a w Rumunii trwają oczekiwania na decyzję regulatora. 

Jak jednak zaznaczyła, “plany rozwoju Blika skoncentrowane są na całej strefie euro, zwracamy szczególną uwagę na takie rynki jak Włochy, Hiszpania, Francja i Niemcy, gdzie widzimy znaczny potencjał dla rozwoju naszych płatności w kanale e-commerce”. 

Zobacz: Z Blika korzysta już 13,5 mln Polaków. Ponad 370 mln transakcji na 50,1 mld zł w pierwszym kwartale roku

Blik na Zachodzie

Dodała, że w krajach Zachodu funkcjonują rozwiązania podobne do Blika, jednak - jak podkreśliła - przewagą naszego rodzimego systemu jest jego wszechstronność: "naszą siłą jest atrakcyjność Blika, wynikająca z kompleksowej oferty. Nie ogranicza się ona tylko do kanału e-commerce, ale obejmuje też m.in. takie funkcje jak płatności POS (Point-of-Sale - punkt sprzedaży/kasa fiskalna - PAP) czy przelewy na numer telefonu”. Jak dodała "jako kompleksowe narzędzie, mamy unikalną pozycję na rynku".

Wskazała, że "jeśli nie będziemy nawet głównym graczem, to rynek europejski jest tak duży, że wierzymy w to, że jest dla nas miejsce". Monika  Król, zapowiedziała też, że Blik pracuje w tej chwili nad projektem, który aktualnie nazywany jest "Blik Euro". Jak zaznaczyła jest on na razie w fazie koncepcyjnej. Zapowiedziała jednak, że "z punktu widzenia UXowego, (User Experience - doświadczenie klienta przy obcowaniu z produktem - PAP) będzie takie samo jak system znany klientom w Polsce".

Podkreśliła też, że w Europie od dłuższego czasu rozmawia się o potrzebie lokalnego rozwiązania paneuropejskiego, w oderwaniu od systemów amerykańskich kart płatniczych, czy narzędzi takich jak Apple Pay czy Google Pay. Prace nad takimi rozwiązaniami już trwają. Zaznaczyła, że Blik ze swoją kompleksową ofertą płatności ma potencjał, aby stać się jednym z takich rozwiązań, dlatego intensywnie działa w kierunku rozwoju w Europie Zachodniej.

Wymieniając mocne strony Blika jako potencjalnego narzędzia dla całej Europy, Monika Król zaznaczyła, że "system jest łatwo skalowalny i jesteśmy przekonani, że mamy mocne know-how, oraz solidny business case, na którym możemy się opierać, argumentując siłę Blika, nowym potencjalnym partnerom ”. Dodała, że dzięki tym cechom Blik bardzo optymistycznie patrzy na rozwój poza granicami Polski.

Zobacz: Jaka jest przyszłość e-commerce? "Komfort użytkowników, szybkość i wygoda płatności elektronicznych"

Polski Standard Płatności w kolejnych krajach

Zaznaczyła również, że w tej chwili trwają prace prawne, koncepcyjne oraz technologiczne dotyczące nowego rozwiązania na rynek europejski. 
Dodała, że gdy się one zakończą i będą gotowe odpowiednie narzędzia, "to będziemy występować o zgody do odpowiednich nadzorców, a po ich uzyskaniu zaproponujemy nasz produkt bankom w Europie - to jest ścieżka, która nas czeka. Zakładamy jednak, że prace techniczno-koncepcyjne potrwają jeszcze minimum rok". Poinformowała, że "docelowo według nas będą działały dwa, trzy systemy obsługujące płatności w Europie. Uważamy, że Blik może być jednym z nich”.

Zapytana o rozwój na rynkach pozaeuropejskich, odpowiedziała, że były prowadzone rozmowy na ten temat, jednak podjęto decyzję o strategicznej koncentracji na Europie, a być może w dalszej przyszłości będą toczone rozmowy na temat innych rynków.

Blik to powszechny standard płatności mobilnych. Za rozwój systemu odpowiada spółka Polski Standard Płatności. Udziałowcami spółki PSP są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard.

Dołącz do dyskusji: Blik pojawi się w kolejnych krajach. Priorytetem strefa euro

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
abi
Czy Blik już jest częściowy sprzedany czy dopiero będzie?
0 0
odpowiedź