SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowa transformacja miast i firm - jakie korzyści zapewnia IoT

Cyfrowa transformacja to wypadkowa wielu zmian opartych na zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz nowych rozwiązań cyfrowych w niemal każdej dziedzinie życia, w miastach lub przedsiębiorstwach. Zobacz, jak może wyglądać cyfrowa transformacja w Twojej firmie i sprawdź, dlaczego IoT jest jej ważnym składnikiem.

Czy IoT jest ważne w cyfrowej transformacji?

Cyfrowa transformacja to proces, w którym organizacje wykorzystują nowoczesne technologie cyfrowe w celu rozwijania swoich procesów biznesowych, modeli operacyjnych czy kultury organizacyjnej. Efektem tych zmian powinno być, co do zasady, dostosowanie się do dynamicznych warunków rynkowych, efektywne wykorzystanie technologii informatycznych oraz zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw czy jednostek samorządu terytorialnego. IoT (Internet of Things – Internet rzeczy) odgrywa istotną rolę w transformacji cyfrowej, przynosząc szereg korzyści i możliwości dla procesu zarządzania miastami i przedsiębiorstwami.

Zastosowania IoT w biznesie i jednostkach samorządu terytorialnego to między innymi bieżące zbieranie i analiza danych, które przekładają się na zrozumienie zachowań klientów, efektywniejsze gospodarowanie zasobami, doskonalenie procesów operacyjnych i podejmowanie bardziej skutecznych decyzji biznesowych czy administracyjnych. To również automatyzacja procesów, która przyczynia się do zwiększenia efektywności działań oraz do eliminacji ludzkich błędów (lub wykrywania awarii i błędów systemu odpowiednio wcześnie).

IoT w przestrzeni publicznej, czyli rozwój miast

Według jednej z definicji IoT to sieć połączonych oraz skomunikowanych ze sobą urządzeń w celu zminimalizowania czynnika ludzkiego w całym procesie.

W cyfrowej transformacji miast rozwiązania smart IoT odgrywają istotną rolę. Odpowiednio dobrana technologia oraz sieć transmisji danych sprawiają, że  cyfrowa transformacja wkracza nie tylko do pojedynczych gospodarstw domowych, lecz także osiedli, całych miast i gmin.

Wykorzystanie rozwiązań M2M (machine to machine) wprowadza funkcjonowanie miast na wyższy poziom, zapewnia wiele ułatwień oraz usprawnia codzienne życie mieszkańców. Rozwiązania IoT i M2M można wykorzystać m.in. do:

•    zarządzania miejskimi odpadami (kontrolowanie stopnia wypełnienia śmietników i optymalne zarządzanie ich wywozem),
•    sterowania oświetleniem miejskim (zdalna kontrola nad oświetleniem w mieście – z poziomu kontrolera możliwość włączenia/wyłączenia konkretnych punktów świetlnych oraz zmiany ich poziomu natężenia),
•    pozyskiwania danych z czujników ciągłego pomiaru (umiejscowionych w trudno dostępnych miejscach, umożliwiających odczyt pomiaru, np. zużycia energii elektrycznej, bez fizycznego udziału człowieka w tych pomiarach),
•    pomiaru poziomu produkcji energii z różnych źródeł zaliczanych do OZE i dostosowania na tej podstawie produkcji i dystrybucji pozyskanej energii w czasie rzeczywistym,
•    ogólnodostępnych aplikacji, np. umożliwiających zakup biletów komunikacji miejskiej po stronie pasażerów, i zarządzania całym systemem transportu publicznego po stronie JST.
Zastosowanie IoT jako przejaw transformacji cyfrowej w biznesie

Internet rzeczy przekłada się na rozwój obszarów miejskich. Jednak należy pamiętać, że IoT to także ważny bodziec dla rozwoju przedsiębiorstw. Transformacja cyfrowa zachodzi bowiem zwykle w pierwszej kolejności w obszarach biznesowych.

Gromadzenie ogromnych ilości danych za pośrednictwem rozwiązań IoT oraz ich analiza, to cenne źródło informacji o procesach, a także zachowaniach klientów. To podstawa do formułowania wartościowych wniosków biznesowych, koniecznych do podejmowania trafnych decyzji.

Wspomniana już automatyzacja procesów biznesowych, przyczynia się do zwiększenia efektywności operacyjnej, eliminacji błędów i do redukcji kosztów.

Świetnym przykładem jest wykorzystanie technologii Narrowband (NB-IoT) dostępnej w Plusie. Jest to technologia oparta o sieć działającą na podstawie licencjonowanego pasma radiowego 900 MHz. NB-IoT sprawdzi się do optymalizacji pracy urządzeń w całym budynku, np. oświetlenia, ogrzewania czy klimatyzacji.

Stosowanie odpowiednich urządzeń IoT sprawia, że możesz ciągle monitorować różne procesy zachodzące w firmie. Wyprzedzaj w ten sposób potencjalne awarie oraz problemy, co przełoży się na oszczędności dla całej firmy. IoT umożliwia również poprawę efektywności operacyjnej oraz dostosowanie się do dynamicznie zmieniającego się otoczenia biznesowego.

  • Więcej informacji:
  • LoT

Dołącz do dyskusji: Cyfrowa transformacja miast i firm - jakie korzyści zapewnia IoT

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl