SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

GfK: W pandemii kupujemy rzadziej, wydajemy więcej i robimy bardziej przemyślane zakupy

Okres izolacji zmienił przyzwyczajenia zakupowe Polaków: większą wagę przywiązujemy do ceny, częściej szukaliśmy promocji i wybieraliśmy marki własne, a miejsce kosmetyków zajęły m.in. roślinne zamienniki mięsa i nabiału - wynika z Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia.

W okresie od kwietnia 2020 roku do marca 2021 liczba wizyt w sklepach spadła o 46, czyli o 13 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Największy spadek dotyczy drogerii (15,5 proc.), małoformatowych sklepów specjalistycznych (12,9 proc.) i supermarketów międzynarodowych (12 proc.). W najmniejszym stopniu zmiany dotknęły dyskonty (5 proc.).

Polacy częściej kupowali w sieci, kanał e-commerce dla kategorii FMCG odnotował wzrost o 25 proc. rok do roku.

Konsumenci wydawali za to więcej podczas pojedynczych zakupów, średnia wartość kupowanych produktów wzrosła o 20 proc. rok do roku. Najwięcej (66 zł) wydawali „mistrzowie dyskontów”, czyli osoby korzystające z benefitów tego typu sklepów (programy lojalnościowe, marki własne), najmniej (23 zł) – nabywcy „wymagający”, którzy dokładnie wybierają miejsce zakupu, odwiedzają chętniej sklepy specjalistyczne.

„Pewne nawyki mogą jednak zostać z nami na długie lata, w tym np. mocniejszy fokus na poszukiwanie promocji, częstsze korzystanie z programów lojalnościowych oraz trend kupowania zdrowej żywności. W odniesieniu do ostatniego punktu warto odnotować, że w TOP3 najszybciej rosnących kategorii znajdują się mięso, jak i nabiał pochodzenia roślinnego” – mówi cytowany w komunikacie Michał Maksymiec, dyrektor ds. współpracy z sieciami detalicznymi w Panelu Gospodarstw Domowych GfK Polonia.

Marki własne odnotowały wzrost udziału w całej wartości wydatków na FMCG w Polsce – do 19,3 proc. „Prognozujemy, że w najbliższych dwóch latach udział wartości marek własnych w rynku przekroczy 21%. Choć na poziomie procentów może nie robi to wielkiego wrażenia, w praktyce gra toczy się o niespełna 6 miliardów złotych, o które powiększy się wartość rynku marek własnych” – mówi Maksymiec.

Dołącz do dyskusji: GfK: W pandemii kupujemy rzadziej, wydajemy więcej i robimy bardziej przemyślane zakupy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl