SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Grupa PZU: zysk w II kw. br. wyniósł 722 mln zł wobec 754 mln zł w II kw. ub.r.

Zysk Grupy PZU przypisany właścicielom jednostki dominującej po I poł. br. wyniósł 1,48 mld zł, czyli spadł o 9,4 proc. r/r, a w II kw. br. wyniósł 722 mln zł, tzn. spadł o 4,2 proc. - podała w czwartek Grupa. Składka przypisana brutto w I połowie br. sięgnęła 12,6 mld zł, w II kw. br. 6,4 mld zł.

Article

"W I półroczu 2022 roku zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej Grupy PZU wyniósł 1 480 mln zł wobec 1 634 mln zł w analogicznym okresie 2021 roku (spadek o 9,4 proc.)" - poinformowano w sprawozdaniu zarządu z działalności 2022 Grupy Kapitałowej PZU za I półrocze 2022 r.

Dodano, że zysk przypisany właścicielom jednostki dominującej w samym II kw. br. wyniósł 722 mln zł wobec 754 mln zł w II kw. ub.r., czyli spadł o 4,2 proc.

Jak podano, z wyłączeniem zdarzeń jednorazowych wynik netto w I półroczu br. przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej wzrósł o 63,5 proc. względem ubiegłego roku.

W pierwszej połowie tego roku Grupa PZU zwiększyła przypis składki ubezpieczeniowej brutto do 12,6 mld zł, czyli o 2,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2021 r.; w drugim kwartale br. do 6,4 mld zł, tzn. o 3,2 proc. r/r.

Spółka podała, że rentowność kapitałów własnych (ROE), przypadających właścicielom jednostki dominującej, w pierwszej połowie tego roku wyniosła 18,5 proc., przekraczając cel wskazany w strategii Grupy PZU na lata 2021-2024, gdzie zapisano 17,4 proc. W samym II kw. ROE było na poziomie 18,1 proc.

"Wzrost przypisu składki w pierwszym półroczu tego roku to zasługa zwiększenia o 6,9 proc. rok do roku sprzedaży ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych, przy utrzymaniu ich wysokiej rentowności" - powiedziała, cytowana w informacji prasowej, prezes PZU Beata Kozłowska-Chyła.

Jak dodała, główną rolę odegrały dwucyfrowe wzrosty w segmencie autocasco oraz w ubezpieczeniach pozakomunikacyjnych, w tym korporacyjnych.

"Zysk netto w I połowie 2022 r. wyniósł 1,48 mld zł w porównaniu do 1,63 mld zł w tym samym okresie minionego roku, ale spadek wynika głównie ze zdarzeń o charakterze jednorazowym, tzn. konieczności dostosowania poziomu rezerw w segmentach ubezpieczeniowym i bankowym. Nawet w tych okolicznościach osiągnęliśmy bardzo dobry zwrot na kapitale, przewyższający ambicje strategiczne i lokujący nas wśród najbardziej rentownych europejskich ubezpieczycieli" - podkreśliła prezes PZU.

Spółka w informacji prasowej przekazała, że w pierwszych sześciu miesiącach 2022 r. na polskim rynku Grupa PZU najmocniej zwiększyła sprzedaż ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych. W tym segmencie składka wzrosła do 7,3 mld zł (w II kw. br. wzrosła o 7,7 proc. r/r). Jak poinformowano, przyczyniły się do tego wysokie wzrosty w I poł. br. składki w segmencie ubezpieczeń pozakomunikacyjnych - o 10 proc. r/r, w szczególności korporacyjnych - o 18,5 proc. r/r.

Rosła sprzedaż m.in. ubezpieczeń mieszkań, ubezpieczeń dla małych i średnich przedsiębiorstw, dotowanych ubezpieczeń upraw rolnych czy – w przypadku klientów korporacyjnych – ubezpieczeń budowlano-montażowych oraz maszyn. W segmencie komunikacyjnym sprzedaż w I poł. 2022 r. wzrosła o 4,9 proc. r/r (w II kw. br. o 7,5 proc.); składka z autocasco wzrosła zaś o 13 proc. r/r (w II kw. br. o 16,4 proc. r/r).

W ubezpieczeniach na życie rosła składka w segmencie ubezpieczeń grupowych i indywidualnie kontynuowanych - w I poł. br. zwiększyła się o 1,7 proc. r/r. Na koniec czerwca PZU Życie miał w portfelu ponad 2,5 mln aktywnych umów tego rodzaju, a liczba umów zdrowotnych w całej Grupie PZU wzrosła do 3,13 mln.

Spółka przekazała, że wpływ na wyniki Grupy miała m.in. działalność inwestycyjna oraz rosnąca kontrybucja działalności bankowej (407 mln zł w I poł. 2022 r. wobec 251 mln zł rok wcześniej).

"Zwrot na portfelu głównym w I poł. 2022 r. osiągnął 4,4 proc. i wyniósł 961 mln zł. Rok wcześniej było to 1,324 mld zł, ale wówczas na ten wynik mocno wpłynął jednorazowy zysk w wysokości 548,7 mln zł z tytułu wejścia na giełdę spółki z branży logistycznej" - podano w informacji prasowej.

Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń jest największą instytucją finansową w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Od 2010 r. spółka PZU SA jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa PZU zarządza ok. 300 mld zł aktywów i świadczy usługi dla 22 milionów klientów w pięciu krajach. Głównym akcjonariuszem PZU jest Skarb Państwa z 34,19-proc. akcji.

  • Więcej informacji:
  • PZU

Dołącz do dyskusji: Grupa PZU: zysk w II kw. br. wyniósł 722 mln zł wobec 754 mln zł w II kw. ub.r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl