SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Internet i marketing mobilny: wydarzenia, ludzie i trendy 2020 roku, prognozy na 2021

W kolejnej odsłonie naszej serii podsumowań roku tematem jest internet mobilny i reklama mobilna. Najważniejsze wydarzenia, zmiany, trendy, ludzi i prognozy opisują menedżerowie wydawców oraz agencji marketingowych.

Article


Grzegorz Krawczyk, product director, Ringier Axel Springer Polska


fot. M. Krüger

Wydarzenie roku
Zdecydowanie pandemia Covid-19, która miała ogromny wpływ na branżę. Jej skutki widać szczególnie w mobile, który stał się niekwestionowanym liderem popularności wśród platform. W ostatnich miesiącach w Polsce jest już ponad 26 milionów internautów mobilnych, czyli nawet o 3 miliony więcej niż użytkowników korzystających z desktopu. To także wyraźny znak dla reklamodawców, których oczy mocniej zwróciły się w stronę ofert mobilnych i dostrzegły tam potencjał w promowaniu swoich produktów. Jeśli dodamy do tego rosnące znaczenie rynku e-commerce w dobie pandemii, wychodzi nam, że mobile nareszcie osiągnął status, jaki ma na zachodnich rynkach.
 
Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
Kryzys roku może być tylko jeden: to znów pandemia, która przedefiniowała rynek, zwiększyła znaczenie tzw. freelancerów na rynku dziennikarzy, a także ostatecznie rozwiązała temat digitalizacji mediów tradycyjnych, które bez online’u nie mogą istnieć.  

Trend roku / człowiek roku
Człowiek roku - Bartek Pucek. Przez wiele miesięcy planował uruchomienie płatnego newslettera, badał rynek, zbierał insighty, a ostatecznie zrobił coś dużo większego – w jednym miejscu zebrał dziesiątki (jeśli nie setki!) osób zainteresowanych strategicznym myśleniem i nowymi technologiami, tworząc jedyną w swoim rodzaju społeczność nastawioną na rozwój. Dzisiaj newsletter Bartka i jego analizy to „must read” zarówno wśród technologicznych geeków jak i poważanych przedstawicieli branży.
 
Trend roku - wzrost popularności podcastów w Polsce. Rynek podcastów - mimo ogromnych wzrostów w zachodniej Europie i w szczególności w USA w ostatnich latach - w Polsce wciąż nie osiągnął znaczącej roli. W tym roku sytuacja zaczęła się jednak zmieniać - rynek podcastów zaczął być zauważany nie tylko przed największych wydawców w Polsce (Ringier Axel Springer Polska ruszył z podcastami premium, które tworzą m.in. Anna Lewandowska i Jarosław Kuźniar), ale również przez rynek raklamowy - klienci sami tworzą własne podcasty (jak np. kampania Opla z Marcinem Dorocińskim), a część wydawców oferuje różne modele monetyzacji tego typu treści. Wydaje się, że w 2021 roku czeka nas wzrost tej części rynku.
 
Jak pandemia wpłynęła na branżę
W dzisiejszych czasach, w dobie fake newsów i clickbaitów, najważniejsza jest jakość prezentowanych produktów - i to niezależnie od tego czy mówimy o treści, ofercie dla reklamodawców czy produkcie jako takim. Te perspektywy łączy jedno – potrzeba budowania zaufania wśród użytkowników, co pandemia koronawirusa bardzo mocno wzmocniła.
 
Trzy najważniejsze wyzwania w 2021 roku
1. Era post-covid. Nikt dziś nie wie, jak będzie wyglądał świat po koronawirusie i jak branża przystosuje się nowych realiów. Wydaje się, że część trendów, które wzmocniła pandemia (jak e-commerce czy wzrost znaczenia mobile) się utrzyma, ale kluczowe będą decyzje reklamodawców. To oni mogą być katalizatorem dalszych zmian.

2. Zalogowani użytkownicy. Nowa polityka dot. cookiesów i zmiany w przeglądarkach internetowych mogą wywrócić rynek wydawniczy do góry nogami. Budowanie bazy zalogowanych użytkowników, szczególnie na mobile, będzie kluczowe nie tylko dla konkretnych produktów, ale również dla reklamodawców.

3. Tematyka sportowa chyba najmocniej ucierpiała podczas pandemii koronawirusa. Przeniesione igrzyska olimpijskie i Mistrzostwa Europy, mecze piłkarskie bez kibiców zwiększyły oczekiwania wobec 2021 roku w tym aspekcie. Ten rok będzie ogromnym wyzwaniem dla wszystkich zainteresowanych - czytelnicy jeszcze bardziej będą potrzebowali sprawdzonych wiadomości, a reklamodawcy będą szukać tych miejsc, w których rzeczywiście opłaca się zaistnieć.

 


Cezary Kożon, CEO Fast White Cat w Digitree Group

Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
Niewątpliwie COVID-19 - którego efektem był lockdown i zamrożenie gospodarcze.

Trend roku / człowiek roku
Znaczący wzrost liczby osób dokonujących zakupów w m-commerce. Zainteresowanie online'em wynikające z pandemii i lockdownu zostanie z nami na dłużej i zmieni podejście firm do eCommerce. Zachowania konsumentów trwale zmieniają się, zwłaszcza że konsumenci dostrzegają wygodę, bezpieczeństwo i łatwość w korzystaniu z m-commerce.

Tomasz Woźniak, CEO Futuremind odpowiedzialnego za aplikację Żappkę, która zrobiła furorę wśród klientów i cieszy się niesłabnąca popularnością.

Jak pandemia wpłynęła na branżę
Pandemia wpłynęła na branżę jak trampolina i pozwoliła na niebywały wzrost. Przeskoczyliśmy branżowo wiele lat do przodu oraz zmieniło się podejście firm do cyfryzacji swoich organizacji, w tym m-commerce. Zwiększona świadomość wpłynie na pozytywne efekty dla klientów, gdyż firmy będą inwestować w kanały online'owe z większą uwagą i skupieniem niż przed pandemią.

Trzy najważniejsze wyzwania w 2021 roku
Obsłużenie znacząco zwiększonego zapotrzebowania firm i marek na wdrożenia związane z m-commerce. Duży popyt na wdrożenia, za którym nie nadąża podaż programistyczna, spowoduje, że nie każdy wdroży swoją strategię m-commerce w pełni lub w zakładanym czasie.

Utrzymanie tempa wzrostu m-commerce jak i sprostanie rosnącym oczekiwaniom klientów docelowych, którzy swoje doświadczenia online z marką będą porównywać z gigantami typu Amazon, który już niebawem wejdzie na polski rynek (co samo w sobie jest wyzwaniem dla rodzimych przedsiębiorców).

Niższa konwersja w procesie checkoutu w m-commerce w porównaniu do e-commerce na desktopie. Nawet przy wykorzystywaniu 1-click payment czy Apple Pay dalej liczby te są niższe i nie pozwalają w pełni wykorzystać potencjału sprzedażowego m-commerce.

 


Michał Antosiewicz, mobile product manager w Grupie Interia

Wydarzenie roku
Nie będę oryginalny. Pandemia Covid-19 oraz dostosowanie do nowej rzeczywistości miało niebagatelny wpływ na wiele dziedzin, a przede wszystkim na naszą codzienność. Nagle musieliśmy przestawić swoje nawyki, przyzwyczajenia, tryb pracy. Na pewno niektóre nawyki pozostaną z nami na dłużej. Co, patrząc przez pryzmat rynku mobilnego, może mieć swoje pozytywne skutki.

Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
I znów tutaj wymienię kryzys, wywołany pandemią, który odbił się echem w wielu branżach. Niektóre potrafiły  dostosować się do nowej sytuacji, inne niekoniecznie (z różnych przyczyn). Te, które szukały nowych rozwiązań, będą mogły z nich korzystać również w przyszłości. To również pokazało stosunek rynku to różnego rodzaju udogodnień, jakie niosą za sobą nowe technologie, także te mobilne.

Na pewno za porażkę można uznać aplikację ProteGo Safe, która miała pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa. Patrząc przez pryzmat podobnych aplikacji działających za granicą (Finlandia: 1 mln pobrań w ciągu kilkunastu godzin, Wielka Brytania 1 mln pobrań w ciągu w 1 dni), „polskie” 800 tys. pobrań w ciągu sześciu miesięcy świadczy nie tylko o słabej promocji, ale przede wszystkim o niskiej świadomości Polaków, jeśli chodzi o użyteczność i skuteczność tego typu narzędzi.

Rozczarowanie? Mity związane z siecią 5G. Wg badań ponad połowa Polaków chciałaby zacząć korzystać z sieci 5G, jednak co jakiś czas pojawiają się nowe fake newsy o szkodliwości tego połączenia. Nie pomaga nawet fakt, że fałszywe informacje te zwykle są od razu weryfikowane i dementowane przez naukowców.

Trend roku / człowiek roku
Trendem roku uznałem po prostu zmianę nawyków z powodu pandemii, która jest możliwa dzięki nowym technologiom mobilnym - rosnące znaczenie płatności mobilnych, coraz częstsze korzystanie z usług za pomocą smartfona - np. robienie w ten sposób zakupów online. 74 proc. użytkowników urządzeń mobilnych ma na smartfonie zainstalowaną przynajmniej jedną aplikację zakupową. 73 proc. internautów robi zakupy online (to o 11 p.p. więcej niż w 2019 r.), co daje około 20,6 mln osób. To ogromna liczba i myślę, że większość tych użytkowników zostanie przy swoich przyzwyczajeniach również po pandemii.

Trendem, który utrzymuje się już od pewnego czasu, jest rozwój HMS w Polsce. To już 5,5 mln zarejestrowanych Huawei Id w Polsce oraz prawie 5 tys. polskich aplikacji (w tym aplikacje Grupy Interia Polsat jak aplikacje: Interia, Czateria czy Okazjum). Z zaciekawieniem śledzę poczynania Huawei w naszym kraju, zaczynając od kwestii developerskich po marketing.

Natomiast człowiek roku to każdy świadomy użytkownik, który potrafił dostosować się do nowej sytuacji, wykorzystując do tego nowe technologie, w tym oczywiście smartfona. To osoba, która potrafi zorganizować swój czas i pracę zdalną w tym trudnym okresie. To także ten, kto potrafi być na bieżąco z ważnymi informacjami, który najczęściej będąc 24 godziny na dobę online, umie załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu (zakupy przez internet, spotkania).

Jak pandemia wpłynęła na branżę
To zależy od segmentu rynku, podobnie jak w przypadku całej gospodarki. Na pewno część przedsiębiorców i firm straciła przez pandemię wiele (np. branża hotelarska czy turystyczna), ale wiele biznesów pokazało, że potrafi szukać nowych rozwiązań, wychodzić z kreatywną inicjatywą, dostosowując się nowej sytuacji i świadomie wykorzystywać popularne narzędzia. W szczególności branża gastronomiczna dostosowała się do nowych warunków, wykorzystując do tego aplikacje typu Uber Eats, Glovo, Pyszne.pl. Bez technologii mobilnej to nie byłoby możliwe. Pandemia Covid-19 przyspieszyła rozwój branży e-commerce w Europie średnio o rok, co będzie miało pozytywny skutek też dla innych branż.

Również sami twórcy aplikacji, rozwijając je, sprzyjali innym firmom w obsłudze klientów w tych wyjątkowych czasach. Takie wsparcie zapewniały np. aplikacje zakupowe, zdrowotne, bankowe czy komunikatory, jak Zoom, którego należy uznać za jednego z największych beneficjentów pandemii COVID-19 w obszarze grupowych spotkań online. Digitalizacyjną reorganizację przeszło też wiele firm, które musiały wprowadzić u siebie pracę zdalną. To na pewno wpłynęło na sposób funkcjonowania całej branży.

Pandemia miała też wpływ na to, czego w 2020 roku Polacy szukali w Internecie. Nie zdziwi fakt, że hasło "koronawirus" i wszystko, co wiąże się z pandemią, było najczęściej szukaną frazą.  To podkreśla, że Google jest pierwszym źródłem informacji, choć - szczególnie do tych medycznych - zawsze należy podchodzić z dystansem. Google pomagał też weryfikować mobilność społeczeństwa, prezentując raporty, w których widać, jak zmalały wizyty w różnych miejscach publicznych, na podstawie próbki danych z urządzeń użytkowników.

Trzy najważniejsze wyzwania w 2021 roku
1. Potrzeba otworzenia się wielu branż na wymagających użytkowników, którzy często korzystają tylko ze smartfona do załatwiania swoich codziennych spraw. Odsetek takich osób będzie rósł nawet gdy uda się opanować pandemię, a sytuacja zacznie wracać do normalności.

2. Pozostanie w wielu branżach przy rozwiązaniach wprowadzonych podczas pandemii, które okazały się skuteczne i zostały dobrze przyjęte przez użytkowników i klientów (głównie w przypadku rozwiązań w branży e-commerce).

3. Utrzymanie niektórych nawyków Polaków i pozostanie niektórych usług w świecie wirtualnym (np. ćwiczenia online, spektakle i koncerty online na żywo, wszelkiego rodzaju webinary i szkolenia, organizacja życia w domu, przystosowanie się do pracy i nauczania w formie zdalnej). To wszystko dodatkowo będzie wydłużać czas korzystania z urządzeń mobilnych.

 


Tomasz Witt, prezes Norbsoft

Wydarzenie roku
Poza pandemią, która zdominowała 2020 rok we wszystkich aspektach, zanotowałem jedno niesamowite, branżowe wydarzenie roku - to premiera gry „Cyberpunk 2077”, która była widoczna absolutnie wszędzie. Mimo, że sam proces powstawania gry był koszmarem (8 lat pracy, ponad 300 mln dolarów budżetu) i data premiery była kilkukrotnie przekładana, to samo przygotowanie debiutu było mistrzostwem na skalę światową. Giganci rynku publikowali informacje o „Cyberpunku 2077” (np. Porsche, Elon ), a skala rozpoznawalności kolorów żółtego i czarnego doprowadziła do tego, że można było zrobić reklamę czarnego krzesła z żółtym kwadratem obok i każdy wiedział, że to krzesło gamingowe podpinające się pod premierę gry - brawo dla IKEA.

Nawet sieci energetyczne odnotowały dzień uruchamiania milionów kopii gry „Cyberpunk 2077”, ponieważ 10 grudnia padł rekord zapotrzebowania na moc w polskim systemie energetycznym :) Zasięg dyskusji o tej grze w ciągu 30 dni przed premierą osiągnął 1.1 miliarda internautów, co wcześniej było domeną takich wydarzeń jak premiery Gwiezdnych Wojen czy misji załogowych SpaceX (cytat z postu Michała Sadowskiego z Brand24).

Porażka / rozczarowanie / kryzys roku
Pandemia, pandemia i jeszcze raz pandemia. Wiele biznesów ledwo żyje, a jeszcze w styczniu rozmawiałem z kilkoma podmiotami, które miały w tym roku inwestować w swoją obecność w mobile. Kilka miesięcy później dostawałem informację zwrotną, że "szorują po dnie" i najpierw muszą odbudować swój biznes ze spadku do np. 15% obrotów (branża kawiarni). Rozczarowaniem jest dla mnie poziom inflacji - liczyłem, że chociaż ona da nam odetchnąć w czasach kryzysu, ale niestety przeliczyłem się i dobija nas wszystkich swoim niekontrolowanym wzrostem.

Trend roku / człowiek roku
Trendem roku 2020 jest zdecydowanie React - spróbujcie znaleźć specjalistę na rynku pracy :) Biblioteka ta stała się tak modna, że aktualnie wszystkim praktycznie software house'om brakuje pracowników ją znających. W Norbsoft mieliśmy szczęście i nam się udało, ale wcale nie było łatwo.

Ludźmi roku są dla mnie lekarze i pielęgniarki zmagające się z pandemią - to prawdziwi bohaterowie, ratujący życie nam wszystkim. Branżowo wyróżniłbym Artura Kurasińskiego za dojrzałość opinii i ich skutecznie rozsiewanie w internecie oraz Bartka Pucka (od dawna imponuje mi swoją wiedzą), który awansował do centrali IKEI, gdzie będzie odpowiadał za globalną, cyfrową strategię tego giganta.

Jak pandemia wpłynęła na branżę
Pandemia to zdecydowanie największy kryzys od 12 lat, którego trwałym efektem będzie zmniejszenie popytu na powierzchnie biurowe oraz trwałe przejście w dużej części firm na pracę zdalną. Część firm z branży IT notuje oczywiście zwiększone przychody, bo firmy których podstawowy biznes nie ucierpiał przyspieszają cyfryzację, ale jest także wiele takich które upadły lub ledwo sobie radzą, bo specjalizują się w obsłudze branż dotkniętych lockdownem (turystyka, transport osób, przemysł lotniczy, catering, branża eventowa itd.).

Na stałe zostaną z nami także spotkania i rozmowy o pracę w trybie online, rozproszenie pracowników w różnych lokalizacjach (prywatne mieszkania) oraz częstsze wakacje w kraju. Wielu ludzi dopiero teraz zaczęło odkrywać jak piękne miejsca są w Polsce i zachwyca się nimi zachęcając innych do spędzania urlopów także w PL, a nie wyłącznie "all inclusive na zagranicznej plaży czy basenie".

Trzy najważniejsze wyzwania w 2021 roku
Jednym z większych wyzwań, będzie namówienie pracowników dużych korporacji do powrotów do biur. Obecne przyzwyczajenie do pracy w dresie, na kanapie, z jednoczesnym przygotowywaniem sobie pysznego śniadania/lunchu i przerwą na spacer trudno będzie zamienić na stanie w korkach, pana kanapkę i zejście na dół biurowca do Żabki po zakupy.

Mniejsze firmy jak mój Norbsoft przestawiają się w zasadzie na większość pracy zdalnej na stałe, ale korporacje z wielkimi powierzchniami biurowymi niespecjalnie chcą się z nimi rozstawać i wolą widzieć je w dużej mierze zapełnione ludźmi. Stawiam na wewnętrzny opór i jednak przechodzenie w stały tryb pracy hybrydowej w przyszłości.

Inne wyzwania to odbudowa branż dotkniętych kryzysem, które mogą latami dochodzić do wyników sprzed pandemii, bo część klientów zmieniło na stałe swoje przyzwyczajenia i styl życia. W całym IT wyzwaniem będzie także jak co roku dobry pracownik, o którego było, jest i będzie najtrudniej. Łatwiej jest zdobyć pieniądze na start biznesu, niż zatrudnić dobrych i lojalnych ludzi. Dlatego kończąc swoją wypowiedz tym bardziej dziękuję swojemu zespołowi!

Na kolejnych podstronach wypowiedzi menedżerów firm Unity Group, LookSoft, Schulz brand friendly, Open Mobi, Spicy Mobile, One House, Mobiem, Resolution i Netizens oraz Akademii Leona Koźmińskiego

  • 1
  • 2

Dołącz do dyskusji: Internet i marketing mobilny: wydarzenia, ludzie i trendy 2020 roku, prognozy na 2021

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl