SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

94 proc. firm IT planuje rekrutować w tym roku

94 proc. firm IT planuje rekrutować w 2024 r. - wynika z raportu "Hays IT Contracting 2024". Podano, że 49 proc. pracodawców z branży uważa, że może nie sprostać oczekiwaniom finansowym kandydatów, a 20 proc. deklaruje, że w tym roku wynagrodzenia nie ulegną zmianie.

Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Z opublikowanego w środę raportu firmy Hays Poland dotyczącego branży IT wynika, że postępująca cyfryzacja i rozwój sztucznej inteligencji ujawniają nowe luki kompetencyjne, co niektórym specjalistom w tym roku zagwarantuje silną pozycję na rynku pracy. Dodano, że utrzymująca się niepewność gospodarcza sprawia jednak, że firmy opracowały ostrożne plany płacowe i rekrutacyjne, a wiele decyzji kadrowych będzie podejmowanych wraz z rozwojem sytuacji.

Jak pokazują odpowiedzi firm z branży IT opisane w raporcie, w minionym roku podwyżki przeprowadziło 80 proc. z nich. "Największy odsetek pracodawców z sektora technologicznego zadeklarował, że ubiegłoroczny wzrost wynagrodzeń nie przekroczył 10 proc. (42 proc. odpowiedzi)" - podano. Analogiczne pytanie dotyczące zmian wynagrodzeń w firmach w 2022 r. - jak dodano - pokazało, że płace wzrosły wtedy w 85 proc. firm i najczęściej była to zmiana w przedziale 10-20 proc.

Autorzy raportu ocenili, że "jednoznacznie" potwierdza to wyhamowanie dynamiki płacowej w branży. "Aż 20 proc. firm IT deklaruje, że w roku 2024 oferowane wynagrodzenia pozostaną na dotychczasowym poziomie. Odsetek respondentów udzielających takiej odpowiedzi wzrósł o 11 pkt proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Co więcej, zaledwie 22 proc. pracodawców z branży IT przyzna podwyżki przekraczające poziom 10 proc. W ubiegłym roku odsetek ten wyniósł aż 56 proc." - wynika z raportu.

"Chociaż w poprzednich latach wzrosty stawek kontraktorów IT sięgały nawet kilkudziesięciu procent, to w roku 2023 średnie podwyżki nie przekroczyły 10 proc." - zauważyła Elwira Policht z Hays Poland. Dodała, że zarobki w branży IT pozostają jednymi z najwyższych w Polsce.

Jak podano, w przypadku ekspertów IT świadczących usługi w modelu B2B, największe wzrosty stawek godzinowych, wynoszące 25 proc., dotyczyły specjalistów w obszarze bezpieczeństwa IT, m.in. pentesterów, analityków SOC oraz inżynierów ds. cybersecurity. Wyraźny wzrost stawek odnotowały również inżynieria i analityka danych, sztuczna inteligencja oraz SAP.

Mimo niepewności, wciąż 94 proc. firm IT planuje rekrutować w tym roku, a ponad połowa z nich spodziewa się wyzwań w pozyskiwaniu pracowników - zwrócili uwagę autorzy raportu. "Aż 49 proc. pracodawców z branży uważa bowiem, że kandydaci mają wysokie oczekiwania finansowe, którym organizacja nie jest w stanie sprostać. Kolejne 47 proc. jest zdania, że na rynku brakuje doświadczonych specjalistów i menedżerów" - wymienili.

Autorzy raportu uważają, że na rynku nie ma zapaści. "Firmy wciąż poszukują ekspertów z silnym zapleczem kompetencyjnym, aktualną wiedzą, bogatym doświadczeniem i ciekawym portfolio projektów" - stwierdzili.

"O ile mniejsza liczba projektów związanych z wytwarzaniem oprogramowania ogranicza rynkowy popyt na software developerów z krótszym doświadczeniem zawodowym, to stale rośnie liczba ofert kierowanych do ekspertów w innych dziedzinach, np. tych specjalizujących się w systemach ERP lub bezpieczeństwie informatycznym" – zauważył Arkadiusz Wargin z Hays.

Elwira Policht wskazała natomiast, że automatyzacja oraz długoterminowe cykle projektowe ograniczyły rynkowe zapotrzebowanie na programistów, szczególnie tych z doświadczeniem poniżej trzech lat. "Największe zapotrzebowanie dotyczyło specjalistów w obszarze analityki i inżynierii danych, sztucznej inteligencji, bezpieczeństwa IT oraz SAP. Należy oczekiwać, że trend ten będzie aktualny również w roku 2024" – dodała.

Raport jest zestawieniem poziomów wynagrodzeń na blisko 120 stanowiskach; bazuje na oczekiwaniach finansowych ponad 16 tys. kontraktorów IT. Zestawienie zostało opracowane na podstawie danych uzyskanych w ramach projektów rekrutacyjnych realizowanych przez firmę Hays Poland w 2023 r.

Hays Poland zatrudnia 400 osób w biurach w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu, Krakowie, Trójmieście oraz Poznaniu.

Dołącz do dyskusji: 94 proc. firm IT planuje rekrutować w tym roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl