SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Auchan rzuca wyzwanie Żabce. W planach 40 sklepów bez obsługi Auchan Go

Firma Auchan Retail Polska otworzyła pierwszy sklep autonomiczny pod szyldem Auchan Go. Polska jest pierwszym krajem, w którym format tego sklepu udostępniono szerokiej grupy klientów. Szymon Turnau, digital and e-commerce director w Auchan Retail Polska,  zapowiada otwarcie w ciągu najbliższych lat 40 takich placówek.

Pierwszy sklep Auchan Go Le Lab powstał we Francji w maju br. i działa w centrali firmy w Villeneuve d’Ascq, co oznacza, że jest dostępny tylko dla jej pracowników. Pierwszy sklep dostępny dla wszystkich klientów ruszył właśnie w Warszawie. Zlokalizowany jest na Woli, przy ul. Kasprzaka 29.

- Sklep Auchan Go kierowany jest dla klientów, którzy chcą zrobić zakupy bardzo szybko, można tego dokonać nawet w kilkadziesiąt sekund, z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii i płatności mobilnych. Dla klientów, którzy chcą zrobić zakupy w każdej chwili, bo sklep jest czynny całą dobę i przez siedem dni w tygodniu. Sklep stworzony został także dla klientów, którzy lubią nowoczesne technologie i zastosowanie cyfryzacji w handlu - mówi Wirtualnemedia.pl Szymon Turnau, digital and e-commerce director w Auchan Retail Polska.

Placówka na Woli liczy 75 mkw. na których rozlokowano 1 tys. produktów . Klienci znajdą m.in. przekąski, kanapki, sushi, pieczywo, napoje, nabiał, sery, mrożonki, produkty bio, artykuły garmażeryjne, a także przemysłowe. Na uwagę zasługuje oferta produktów świeżych - mięs, wędlin oraz owoców. W nowym Auchan Go kupić można także świeżo zaparzoną kawę z ekspresu. Ponad 40 proc. oferty sklepu to produkty marek własnych Auchan, w marki Pewni Dobrego. W sklepie, podobnie jak w konkurencyjnej Żabce Nano, nie znajdziemy alkoholu, bo nie ma jak sprawdzić czy kupujący jest trzeźwy i czy na pewno ma 18 lat.

- Ceny są dostosowane do tego rodzaju sklepu i do otoczenia konkurencyjnego. Auchan konsekwentnie realizuje politykę niskich cen w każdym z formatów w jakim jesteśmy obecni .Ze względu na ten rodzaj sklepu, nie możemy utrzymać w nim w 100 proc. cen z hipermarketu - mówi Turnau.

 

Aby rozpocząć zakupy w Auchan Go wystarczy zarejestrować swój numer telefonu i wczytać kartę płatniczą – debetową lub kredytową. Przy pierwszej wizycie system blokuje na karcie 1 zł na poczet dalszych zakupów. Przed wejściem zastosowano tzw. śluzy, w której ustawiony jest terminal. W sklepie jednocześnie może robić zakupy do 30 klientów.

Jak robić zakupy w sklepie Auchan Go?

Jak odbywa się sprzedaż? W sklepie zainstalowano zaawansowany system Easy OutTM firny Trigo. Wykorzystuje on specjalistyczne kamery wizyjne (jest ich w sklepie aż 170) wraz z czujnikami wyposażonych w wagi półek. Działając z dużą precyzją identyfikuje ruchy każdego z klientów i automatycznie liczy zebrane z półek produkty (odliczając te odkładane z powrotem), generując ich cyfrowe koszyki zakupowe w czasie rzeczywistym. System komputerowy korzystający m.in. ze sztucznej inteligencji, który czuwa nad działaniem sklepu, jest zainstalowany na zapleczu placówki.

Płatność realizowana jest automatycznie tuż po wyjściu klienta ze sklepu - otrzymuje on na telefon elektroniczny paragon. Trzeba uważać, by wychodząc ze sklepu zamknąć drzwi, bo inaczej do naszego konta mogą zostać przypisane zakupy zrobionego przez kolejnych wychodzących klientów.

W sklepie znajdziemy ekrany, na których wyświetlane są informacje o tym jak działa placówka i jak robić w niej zakupy.

Jak podkreśla Auchan, wprowadzone rozwiązanie gwarantuje klientom pełną ochronę ich prywatności, zgodnie z polityką RODO. System nie identyfikuje klientów i nie zapamiętuje obrazu, żadne dane biometryczne ani dane dotyczące rozpoznawania twarzy nie są gromadzone ani analizowane przez system.

- Sklep jest wpięty w naszą sieć logistyczną. Towarowy jest przez sklep na Woli. Nie zatrudniamy w nim pracowników. Są osoby, które przyjeżdżają i towarują go – mówi Szymon Turnau. Mimo że sprzedaż odbywa się codziennie I przez całą dobę.

W  Auchan Go na razie nie działa program Skarbonka, ale plany na przyszłość przewidują dodanie możliwości korzystania z niej w tym formacie placówek.

Żabka ma ponad 60 sklepów autonomicznych

Pionierem sklepów autonomicznych jest Żabka. Placówek bez kas i obsługi pod nazwą Żabka Nano jest już ponad 60, a firma nie zakłada otwarcia konkretnej liczby bezobsługowych placówek w roku. Wszystko zależy od możliwości i zapotrzebowania. Auchan ma również spore plany.

- To pierwszy sklep, w którym chcemy się nauczyć technologii i oczekiwań naszych klientów – mówi Turnau – W ciągu najbliższych lat mamy zaplanowane otwarcie 40 takich sklepów. Kolejny ruszy, gdy tylko będziemy do tego gotowi – dodaje.

Jak dużo kosztowało uruchomienie Auchan Go? Szymon Turnau podkreśla, że poziom inwestycji jest wyższy niż w przypadku podobnego sklepu bez tej technologii. - Zakładamy, że to inwestycja, która się zwróci i będziemy mogli ją skalować – dodaje.

Auchan chce też wykorzystać technologię firmy Trigo - cyfrowa platforma z silnikiem 3D w większych placówkach. Sieć posiada w Polsce ponad 90 hipermarketów. Firma ma też największe sklepy na rynku - największe mają nawet ponad 15 tys. metrów kw. I nie planuje ich zmniejszać. Sieć prowadzi też wielkości supermarkety po szyldami Auchan i Moje Auchan. - Strategia naszego rozwoju jest w trakcie opracowywania - mówi Turna.

Żabki Nano powstają nie tylko w centrach miast, ale też na osiedlach. Poza tym format ten znaleźć można w wielu nietypowych miejscach jak akademiki, szpital, park logistyczne, biurowce czy kluby fitness. Auchan nie wyklucza również otwarcia konceptu Auchan Go w takich miejscach.

Dołącz do dyskusji: Auchan rzuca wyzwanie Żabce. W planach 40 sklepów bez obsługi Auchan Go

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jas
To Ci, którzy nie wycofali się z Rosji? Wstyd tam kupować
16 23
odpowiedź
User
Reptilianin
U raszystów też takie otworzą?
0 0
odpowiedź
User
H2O
To Ci, którzy nie wycofali się z Rosji? Wstyd tam kupować

Tak lemingu, ten sam sklep w którym dzień w dzień możesz spotkać hordy Ukraińców. W zasadzie ich ulubiona polska sieć handlowa.
0 0
odpowiedź