SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kredyt konsolidacyjny – na czym polega?

Kredyt konsolidacyjny daje możliwość regulowania swoich dotychczasowych zadłużeń. Jest to nowe zobowiązanie, które może okazać się bardzo korzystne w przypadku problemów ze spłatą zobowiązań, a także zapewnić ich lepsze warunki. Jak dokładnie działa kredyt konsolidacyjny?

fot. Bankier.pl / materialy reklamowefot. Bankier.pl / materialy reklamowe

Co to jest kredyt konsolidacyjny i na czym on polega?
Pożyczka konsolidacyjna to produkt finansowany i zobowiązanie wobec banku, który pożycza kredytobiorcy pieniądze na spłatę dotychczasowych zadłużeń. Jest to kredyt gotówkowy, pozwalający uregulować swoje długi, szczególnie w momencie, w którym ich ilość lub miesięczna kwota przewyższa możliwości finansowe klienta.

Na czym polega konsolidacja zobowiązań? Dzięki konsolidacji wszystkie raty zmieniają się w jedną zbiorczą, która w większości przypadków wydaje się niższa niż suma miesięcznych opłat dotychczasowych pożyczek. Co prawda, następuje wydłużenie okresu kredytowania, co może zwiększyć całkowity koszt kredytu. Jednak jest to bezpieczniejsza opcja, gdy ówczesne pożyczki zbyt mocno obciążają domowy budżet. Jakie jednak zobowiązania można konsolidować?
●    Kredyt mieszkaniowy.
●    Kredyt gotówkowy.
●    Kredyt na samochód.
●    Kredyt hipoteczny.
●    Karta kredytowa.
●    Niektóre banki zezwalają nawet na spłatę innego kredytu konsolidacyjnego.

Jakie są rodzaje kredytu konsolidacyjnego?
●    Kredyt konsolidacyjny gotówkowy.
●    Kredyt konsolidacyjny hipoteczny.
W drugim przypadku to nieruchomość stanie się zabezpieczeniem kredytu, jeśli kredytobiorca nie będzie spłacał zadłużenia w terminie.

Jak można otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Aby postarać się o kolejne zobowiązanie, należy wypełnić wniosek o kredyt na stronie internetowej banku albo skorzystać z kalkulatora kredytowego, który przekieruje kontakt do wybranej instytucji. Można skorzystać również z opcji telefonicznej, gdzie zainteresowany kontaktuje się bezpośrednio z oddziałem lub udać się do wybranej placówki i załatwić wszystkie niezbędne formalności na miejscu.
Klient zainteresowany konsolidacją kredytu zostanie poproszony o zebranie niezbędnych dokumentów, tj. dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty czy karta pobytu dla osób z zagranicy), dowód potwierdzający zdolność finansową (umowa o pracę, zaświadczenie o zarobkach, czy wyciąg z konta), poświadczenie wziętych już pożyczek (mogą to być umowy zawarte z bankiem albo potwierdzenie z konta, gdzie widać np. przeprowadzone transakcje. Ważne, aby identyfikowały one, że kredyt faktycznie został zaciągnięty i jest spłacany). Placówka przed podjęciem decyzji sprawdza też historię kredytową klienta oraz jego zdolność.
Kredyt konsolidacyjny należy do tych produktów finansowych, z których pieniądze nie są przelewane na konto klienta, a idą od razu na poczet innych zadłużeń. Czy jednak zawsze tak jest? Czy kredytobiorca może otrzymać jakąś część pieniędzy na swoje konto? Istnieje taka możliwość, jednak klient banku musi się wykazać bardzo dużą zdolnością kredytową, by ten udzieli mu dodatkowej gotówki, którą będzie mógł przeznaczyć na dowolny cel.

Gdzie można dostać kredyt konsolidacyjny?

Większość polskich banków ma w ofercie opcję konsolidacji. Wiele z nich różni się jednak oprocentowaniem czy prowizją. Jak dopasować kredyt konsolidacyjny pod swoje możliwości? Porównaj oferty kredytów konsolidacyjnych na Bankier.pl.
Porównywarki kredytowe to narzędzie przygotowane dla klientów, które ułatwia im sprawdzenie różnych ofert z wielu dostępnych propozycji na rynku. Dzięki temu kredytobiorca nie musi odwiedzać każdej strony internetowej czy oddziału instytucji w celu zdobycia informacji na temat proponowanych możliwości konsolidacji. Może to zrobić za pomocą jednego wygodnego rozwiązania. Jak działa kalkulator kredytów konsolidacyjnych i jakie informacje są dostarczane klientom zainteresowanym pożyczką?
Wystarczy wpisać preferowaną kwotę kredytu i okres jej spłaty w podane miejsca. Kalkulator po przeanalizowaniu dostępnych ofert przedstawia najciekawsze propozycje. Klient dowiaduje się o:
●    oprocentowaniu;
●    RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopie Oprocentowania;
●    racie miesięcznej;
●    prowizji;
●    okresie kredytowania;
●    całkowitej kwocie do spłaty za udzielenie kredytu.

Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego pomaga w uporządkowaniu swoich zobowiązań. Nie warto zwlekać, gdy mnogość pożyczek staje się trudna do regularnego spłacania. Konsolidacja daje możliwość spłaty jednej raty, zamiast kilku o różnych kwotach. Co więcej, łatwiej zapanować i rozplanować budżet domowy. Rata kredytu konsolidacyjnego jest zawsze w tym samym dniu – różne pożyczki mogą być spłacane w innych terminach, co może sprawiać trudności.

Nowy kredyt konsolidacyjny najlepiej rozważyć, gdy pojawia się problem z uiszczeniem poszczególnych kwot, ale jeszcze nie ma wielu zadłużeń. W innym przypadku, gdy kredytobiorca zwleka ze spłatą, może to spowodować, że bank nie będzie chciał udzielić mu świadczenia ze względu na brak regularności. Pierwsze przesłanki o trudnej sytuacji finansowej to sygnał, aby rozważyć oferty kredytów skonsolidowanych.

Jakie są wady i zalety kredytu konsolidacyjnego?

Jak każde dotychczasowe zobowiązanie, konsolidacja kredytów i pożyczek ma swoje wady i zalety. W pierwszej kolejności największa zaleta to niższa rata, która jest możliwa przez wydłużenie czasu spłaty. Mniejsza rata to łatwiejsze zarządzanie swoim budżetem domowym i większa pewność co do ich regularnego spłacania.
Jednak nie obejdzie się bez wad. Pierwsza z nich to właśnie wydłużony czas spłaty, co zwiększa całkowity koszt zobowiązania. Również, aby uzyskać ten rodzaj kredytowania, trzeba wykazać się zdecydowanie wyższą zdolnością kredytową. Wcześniejsze procedury otrzymania pożyczek i wykaz tej zdolność, które były potrzebne do zaciągnięcia pierwszych obciążeń, nie mają tak naprawdę znaczenia. Cały proces zaczyna się od nowa.
Kredyt konsolidacyjny to zobowiązanie celowe, które może zdecydowanie ułatwić spłatę zadłużeń. Warto się nad nim zastanowić w momencie pierwszych trudności w systematycznych płatnościach.

 

Dołącz do dyskusji: Kredyt konsolidacyjny – na czym polega?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl