SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polacy pesymistycznie o awansie Luny i "The Tower" do finału Eurowizji

Mimo że eurowizyjna „drabinka” jest dla naszej kandydatki sprzyjająca, to tylko niecała jedna piąta Polaków przewiduje awans Luny z „The Tower” do finału Eurowizji – wynika z sondażu SW Research. 
 

fot. AKPA/Niemiecfot. AKPA/Niemiec

Piosenka Luna "The Tower" zadebiutowała w serwisach streamingowych 23 stycznia, była promowana w kampanii digitalowej (m.in. na Times Square) w ramach "EQUAL Spotify". "The Tower" jako polska piosenka na Eurowizję 2024 została wyłoniona 19 lutego w ramach zamkniętych preselekcji organizowanych przez Telewizję Polską. W głosowaniu jury otrzymała 34 punkty, a tuż za nią z 33 punktami znalazł się utwór "WITCH-ER Tarohoro" Justyny Steczkowskiej.

Zobacz: TVP opublikowała dokładne wyniki preselekcji do Eurowizji. Jak głosowali jurorzy?

Czy Luna awansuje do finału Eurowizji?

Na opublikowanym na oficjalnym kanale Eurowizji filmie prezentującym piosenkę polskiej kandydatki wywiązała się zagorzała dyskusja, a sam materiał osiągnął już ponad 1,2 milionów wyświetleń (co jest rekordowym wynikiem biorąc pod uwagę czas publikacji - póki co większy zasięg mają opublikowane utwory reprezentujące Ukrainę i Hiszpanii - te opublikowano ponad 2 tygodnie temu).

Zadając pytanie o szanse utworu "The Tower" na awans do finału Eurowizji, badanie  SW Research ujawnia, że łącznie blisko co piąty respondent (19,4 proc. - suma “zdecydowanie tak” i “raczej tak") wyraża pozytywne nastawienie, podczas gdy niemal co trzeci (30,9 proc.) ma negatywne przewidywania co do sukcesu Luny.

Luna zaprezentuje swój utwór w pierwszym półfinale, który odbędzie się 7 maja br. Jej konkurencją tego dnia będą wykonawcy z Ukrainy, Chorwacji, Irlandii, Litwy, Serbii, Cypru, Słowenii, Islandii, Finlandii, Portugali, Luksemburgu, Austrailii, Azerbejdżan i Mołdawii. W tej konfiguracji z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że polska propozycja znajdzie się w finale.

Wśród najmłodszych respondentów (do 24 lat) dominuje optymizm (30,6 proc. pozytywnych odpowiedzi), podczas gdy wraz z wiekiem wzrasta odsetek negatywnych odczuć na szansę awansu piosenkarki do finału konkursu.

Jednak aż połowa ankietowych (49,7 proc.) nie ma jeszcze wyrobionego zdania na ten temat, co może pokazywać, z jednej strony, że opinie w tej kwestii są podzielone, jak również na niedostateczny poziom świadomości na temat reprezentantki Polski i jej piosenki.

„Relatywnie wysoki odsetek osób niezdecydowanych świadczy o tym, że jako społeczeństwo nie jesteśmy jeszcze dość zaznajomieni z utworem, który będzie reprezentować Polskę na Eurowizji. Nie mieliśmy wystarczającej okazji, aby poznać również wszystkich utworów z którymi "The Tower" będzie konkurować w półfinale. Nie zostały jeszcze wyłonione piosenki z takich krajów jak Chorwacja, Serbia, Islandia, Portugalia, Australia i Azerbejdżan” – wskazują autorzy badania.

Zobacz: Jak poradzi sobie Luna na Eurowizji? „Schody zaczną się później”

- Biorąc pod uwagę osoby, które bardzo negatywnie oceniają szanse na awans Luny, dużą rolę mógł odebrać sposób realizacji preselekcji oraz - do konkursu startowało ponad 200 utworów. Większe szanse na finał przewidują osoby młodsze - do 24 lat. Należy jednak pamiętać, że mieszkańcy Polski nie mogą głosować podczas konkursu na swoją reprezentantkę, a wynik ten będzie zależał od głosujących z innych krajów oraz jury - komentuje Marcin Styczyński, Research and Media manager z pracowni SW Research. 

Badanie zostało zrealizowane w dniach 20.02-21.02.2024 przez agencję SW Research metodą wywiadów on-line na panelu internetowym SW Panel. W ramach badania przeprowadzono 800 wywiadów z reprezentatywną ze względu na łączny rozkład płci, wieku i wielkość miejscowości próbą Polek i Polaków powyżej 18 roku życia.

Dołącz do dyskusji: Polacy pesymistycznie o awansie Luny i "The Tower" do finału Eurowizji

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Wydaje mi się,że wybór Luny na Eurowizję to ustawka.
odpowiedź
User
Gtrw
Jaka ustawka miłośnicy keczupu sprawiedliwe zdecydowali
odpowiedź
User
Bez szału
Eurowizja to festiwal tandety. Piosenkę Luny oceniam jako przeciętna (nie jest bardzo zła... ale też nie jest jakaś wybitna...). Piosenka Steczkowskiej nie była wcale lepsza.
odpowiedź