SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

MDI oburzony publikacją „Tygodnika Powszechnego”

Zarząd MDI jest oburzony artykułem „Tygodnika Powszechnego”, w którym Cezary Łazarewicz stwierdził, iż MDI na zlecenie firmy Polski Orzeł m.in. zmanipulowało dziennikarzy i lobbowało polityków.

Odpowiedź Cezarego Łazarewicza


Skoro była to tak wzorowo prowadzona kampania PR, to trzeba było się pod nią podpisać, pochwalić się, stanąć z otwartą przyłbicą. Każdy by wtedy wiedział, w czyim imieniu MDI działa i od kogo bierze pieniądze.

Zamiast mydlić oczy na portalach społecznościowych, że jest się jakąś grupą osób wrażliwych na piękno natury, sprzeciwiających się głupocie rządu, trzeba było napisać wprost, że wasza spółka wzięła pieniądze od klienta, któremu zależy na zmianie ustawy, bo ta jest szkodliwa dla jego biznesu.

Ta informacja należała się również Krystynie Czubównie i Władysławowi Grzywnie, którzy wystąpili w zrealizowanym przez MDI filmie na rzecz Orła Białego.

Przypomnijmy, że to Ministerstwo Środowiska postanowiło zmienić prawo. Żeby do tego nie dopuścić, firma Orzeł Biały wynajęła za ciężkie pieniądze firmę MDI, a ta rozpoczęła akcję na szeroką skalę. Zmiany ustawy udało się zablokować, klient jest szczęśliwy, MDI zarobiło sporo pieniędzy.

Czy normalną praktyką agencji PR jest podszywanie się pod ekologów, udawanie kampanii społecznej, wykorzystywanie polityków bez pytania ich o zgodę? Czy umieszczenie w ofercie zdjęcia Janusza Palikota i informacji, że on i jego partia może pomóc zmienić ustawę, to normalna praktyka PR? Czy dziennikarz Adam Wajrak wiedział, że stał się elementem pakietu, który MDI przygotowało dla klienta?

Mylą się właściciele MDI twierdząc, że skoro nie kontaktowali się z urzędnikami i politykami, to nie prowadzili działań lobbingowych. W rozumieniu ustawy, działalnością lobbingową jest każde działanie zmierzające do wywarcia wpływu na organy władzy publicznej w procesie stanowienia prawa. Takim działaniem jest np. przygotowanie petycji do ministra środowiska z żądaniem zaprzestania prac nad ustawą i wysłanie pracownika, by zbierał pod nią podpisy. Czy osoby ją podpisujące wiedziały, że wypełniają część Waszego kontraktu?

Kiedy się walczy o zmianę zapisów ustawy za pieniądze klienta, to warto się wcześniej zarejestrować jako lobbysta. Tak mówi prawo. Dzięki temu, każdy może się dowiedzieć, w czyim imieniu lobbysta działa. Nie mnie oceniać, czy MDI złamała przepisy ustawy. Niech to zbada prokurator.

Chciałbym się też dowiedzieć czy dużo było takich „wzorowych” ustaw przeprowadzanych przez MDI i czy firma zawsze prowadzi działania zza węgła?

 

  • 1
  • 2
  • 3

Dołącz do dyskusji: MDI oburzony publikacją „Tygodnika Powszechnego”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
muszal3@hoga.pl
Po pierwsze czy ktoś kazał MŚ zrezygnować z liberalizacji zasad utylizacji akumulatorów?
Odpowiedź: Jest to decyzja własna MŚ.
Po drugie czy liberalizacja była sensowna?
Odpowiedź:: Nie.
Po trzecie:zgodnie z ustawą działania MDI Strategic Solutions nie były lobbingiem ale zwykła kampanią wspierającą działania klienta. Prawo rozróżnia te sprawy.
odpowiedź
User
yotina
no i znowu ten protekcjonizm państwowy. A dlaczego państwo musi interweniować w działania rynku? W tym wypadku w trosce o zdrowie obywateli? Wolne żarty. Wystarczy zajrzeć do służby zdrowia, jak państwo dba o ludzi. Wszyscy to wiedzą, ale do upadłego walczyć będą o koncesje, licencje, ustawy. I wytykać jedni drugim brak etyki.
Nie może być etyki tam, gdzie rynkiem rządzi państwo. Czy PRL nikogo nic nie nauczył? Musi być tysiące ustaw, regulacji, zarządzeń, bo ludzie nijak bez nich by sobie nie poradzili. Im więcej koncesji, tym większy socjalizm. Państwo musi nad wszystkim mieć kontrolę. A dlaczego musi? Wszyscy święcie wierzycie, że w trosce o zdrowie i życie obywateli?
odpowiedź