SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Oto najczęstsze błędy językowe Polaków w internecie

Polacy w sieci mają największy problem z pisownią łączną i rozdzielną słów, o czym świadczą wyniki raportu Nadwyraz.com i SentiOne, przygotowanego z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Najczęściej mylimy pisownię „na pewno”, „naprawdę” i „w ogóle”. 
 

fot. PAP/Archiwum Kalba fot. PAP/Archiwum Kalba

Najwięcej błędów w pisowni autorzy raportu odnotowali na Facebooku (38,98 proc. zgromadzonego materiału). Na drugim miejscu plasuje się X, dawniej Twitter (20,21 proc.), a na trzecim po raz pierwszy znalazł się serwis YouTube (15,12 proc.).

Źródłem błędów są także portale internetowe (11,90 proc.), TikTok (4,08 proc.), Wykop (3,72 proc.), fora dyskusyjne (3,06 proc.), recenzje (1,35 proc.), Instagram (0,97 proc.) oraz blogi (0,61 proc.).

Zobacz: 100 najczęstszych błędów językowych w internecie

Robimy coraz więcej błędów językowych w internecie

Autorzy zestawienia odnotowują 10,5-procentowy wzrost liczby błędów językowych w 2023 roku w porównaniu z rokiem 2022 (tylko najczęstsze piętnaście błędów). 

„Pomimo dostępu do informacji i narzędzi wspierających poprawność, świadomość językowa użytkowników polskiego internetu niekoniecznie idzie w kierunku oczekiwanego postępu” – czytamy w raporcie.  

Okazuje się, że najwięcej problemów sprawia pisownia łączna i rozdzielna słów. Świadczy o tym znaczna przewaga niechlubnego „lidera” rankingu, słowa „na pewno”, zapisywanego błędnie razem.

„Nieustająca obecność błędów, zwłaszcza tych dotyczących pisowni łącznej i rozłącznej, oznacza konieczność intensyfikacji działań edukacyjnych mających na celu podniesienie kompetencji językowych w przestrzeni internetowej” – oceniono w raporcie. 

Top 15 -  najczęściej popełniane błędy językowe w 2023 roku (w nawisach poprawna pisownia)


   1. napewno (na pewno) 
   2. na prawdę (naprawdę) 
   3. wogóle / wogule (w ogóle) 
   4. narazie (na razie) 
   5. na codzień / nacodzień (na co dzień) 
   6. po za tym / pozatym (poza tym) 
   7. conajmniej (co najmniej) 
   8. niewiem (nie wiem) 
   9. złodzieji (złodziei) 
   10. invitro / inwitro (in vitro) 
   11. wziąść (wziąć) 
   12. na przeciwko / na przeciw (naprzeciwko / naprzeciw) 
   13. z przed / zprzed (sprzed) 
   14. bende (będę) 
   15. pod rząd (z rzędu)


Raport został opracowany na podstawie analizy danych z całego roku 2023, tj. od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku. Dane pozyskano przy użyciu profesjonalnego narzędzia do monitoringu internetu SentiOne oraz za pośrednictwem monitoringu własnego.

Materiał do analizy zaczerpnięto z następujących źródeł: Facebook, YouTube, TikTok, Wykop, Instagram, X (dawniej Twitter), blogi, fora dyskusyjne, portale internetowe oraz recenzje.

Dołącz do dyskusji: Oto najczęstsze błędy językowe Polaków w internecie

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Katarzyna Cielęcina
Ciekawe
5 0
odpowiedź
User
sensu!
Serio poprawna pisownia "pod rząd" to "z rzędu"?
6 2
odpowiedź
User
valdo
Można tak i tak, ale poprawnie będzie "z rzędu"

3 1
odpowiedź