SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

NASA chce podbić Księżyc

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, z jakimi firmami będzie współpracować przy opracowywaniu technologii potrzebnych do długoterminowej eksploracji Księżyca i przestrzeni kosmicznej.

fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

Obecna amerykańska strategia eksploracji kosmosu zakłada jak największe partnerstwo z prywatnym przemysłem kosmicznym. Stany Zjednoczone chcą rozwinąć ten sektor i wiele elementów w lotach kosmicznych nie będzie już wytwarzanych czy prowadzonych przez agencję kosmiczną, tylko będą zamawiane na przykład jako usługi od firm prywatnych.

W ten trend wpisuje się niedawne ogłoszenie przez NASA 11 amerykańskich firm, z którymi będzie współpracować przy eksploracji Księżyca. Technologie, które mają dostarczyć wskazane firmy są różnorodne, od systemów zasilania na powierzchni Księżyca po narzędzia do drukowania 3D w kosmosie.

Tipping Point

Projekty wybrane w szóstej już inicjatywie o nazwie Tipping Point będą finansowane wspólnie przez NASA i partnerów przemysłowych. Całkowity wkład NASA wyniesie 150 milionów dolarów. Każda firm wniesie co najmniej 10-25 proc. całkowitego kosztu projektu, w zależności od wielkości firmy.

Wybrane technologie będą pomagać w rozwoju infrastruktury i możliwości w kosmosie i na Księżycu. Na przykład poprzez używanie materiałów z powierzchni Księżyca do tworzenia odpowiedniej infrastruktury. W szczególności, księżycowy regolit ma być używany do budowy dróg i fundamentów habitatów dla astronautów i lądowisk, a także do wytwarzania ogniw słonecznych i przewodów.

Wśród firm znalazły się: Astrobotic Technology (34,6 mln USD), Big Metal Additive (5,4 mln USD), Blue Origin (34,7 mln USD), Freedom Photonics (1,6 mln USD), Lockheed Martin (9,1 mln USD), Redwire (12,9 mln USD), Protoinnovations (6,2 mln USD), Psionic (3,2 mln USD), United Launch Alliance (25 mln USD), Varda Space Industries (1,9 mln USD), Zeno Power Systems (15 mln USD). Sześć z wybranych przez NASA firm to małe przedsiębiorstwa.

Dołącz do dyskusji: NASA chce podbić Księżyc

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
łoł
Budują już halę zdjęciową?? :)
6 4
odpowiedź