SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Browary twierdzą, że piwo zdrożeje o 10 zł. Powodem - nowy system kaucyjny

Sejm przyjął projekt ustawy o systemie kaucyjnym, w myśl której kaucja na butelkę ma być obowiązkowa, a nie stosujący się do przepisów producenci będą wysoko karani. Według Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie to spowoduje, że piwo w butelce zwrotnej od 2025 roku podrożeje o 10 zł.

Sejm przegłosował projekt ustawy o systemie kaucyjnym, by w ten sposób dostosować polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie zmniejszenia wpływu produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

Za projektem stoi Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W myśl nowych zapisów zostanie wprowadzony system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra. Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku.

Będą drastyczne podwyżki cen

Zdaniem producentów piwa twierdzą, że proponowane regulacje doprowadzą do ogromnego wzrostu cen piwa oraz wysokich kosztów środowiskowych. Ich zdaniem nowa ustawa „rozmontowuje” system butelki zwrotnej, który przemysł piwowarski rozwijał od lat.

- W efekcie przyjętych przepisów branża piwowarska stanie przed dramatycznym wyborem: ponieść gigantyczne koszty w 2025 r idące w miliardy złotych czy zrezygnować z używania butelki zwrotnej. Obecnie browary posiadają ok. 700 milionów szklanych butelek wielorazowych, które mogą stać się butelkami jednorazowymi, aby uniknąć wysokich kar. Tysiące ton szkła wyląduje w pojemnikach na stłuczkę lub na wysypiskach. W ten sposób zmarnuje się dorobek wielu lat budowania systemu kaucyjnego dla butelek zwrotnych. Rządowa ustawa przyniesie więc efekt odwrotny do zamierzonego: obciąży środowisko dodatkowymi odpadami i zanieczyszczeniami – uważa Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie.

- Należy zauważyć, że rząd pracował nad przepisami dot. systemu kaucyjnego prawie 3 lata, a oczekuje od przedsiębiorców, że w ciągu zaledwie jednego roku zbudują od zera cały system kaucyjny, co jest nierealne. W efekcie przedsiębiorcom grożą wielomiliardowe kary za niewywiązanie się z tego terminu – dodaje. 
Zwraca również uwagę, że w ciągu zaledwie tygodnia, bez rzetelnej dyskusji nad skutkami uchwalanych przepisów, "przepchnięto ustawę, która drastycznie podnosi koszty przedsiębiorców i uderza w kieszenie konsumentów".

- Należy spodziewać się, że butelka piwa zdrożeje o 10 złotych. Tyle wyniesie kara administracyjna oraz podatek VAT, którym posłowie zdecydowali się objąć kaucję. To wprost przenosi się na wyższe ceny dla konsumenta. Miał być projekt proekologiczny a mamy proinflacyjny - podkreśla Bartłomiej Mokrzycki.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wskazuje z kolei, że nowe rozwiązanie ma podwyższyć poziom selektywnego zbierania, a w efekcie także recyklingu odpadów opakowaniowych, co w efekcie doprowadzi do zmniejszenia zaśmiecenia środowiska.

Dla kogo system kaucyjny?

Nowe zapisy o systemie kaucyjnym obejmie - oprócz producentów piwa - także innych producentów, m.in. Regulacje z początkiem stycznia 2022 roku dotyczyć będą zarówno opakowań szklanych na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra, wszystkich jednorazowych butelek z tworzyw sztucznych na napoje (wodę, soki, mleko) o pojemności do 3 litrów, a także puszki metalowe o pojemności do 1 litra. Będzie do nich doliczana kaucja, której wysokość będzie określona w rozporządzeniu. Klient sklepu chcący odzyskać kaucję za zwracaną butelkę nie będzie musiał przedstawić paragonu będącego dowodem na wcześniejsze zapłacenie kaucji.

Dołącz do dyskusji: Browary twierdzą, że piwo zdrożeje o 10 zł. Powodem - nowy system kaucyjny

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pasjonat
Bardzo dobrze, przez te piwo wiele się dzieje złych rzeczy w rodzinach, kłótnie, biją się lub lezą na drogach alkoholicy piwa.
odpowiedź
User
pasjonat
Bardzo dobrze, przez te piwo wiele się dzieje złych rzeczy w rodzinach, kłótnie, biją się lub lezą na drogach alkoholicy piwa.
odpowiedź
User
Marian
Jak piwo będzie po 10zł to ludzie nie będą go pić i browary upadną. I w sumie bardzo dobrze, dla producentów narkotyków przyszłość powinna malować się w jak najczarniejszych barwach.
odpowiedź