SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Polacy nie boją się Traktatu Lizbońskiego

Z sondażu PBS/DGA wynika, że nie boimy się, iż Traktat Lizboński doprowadzi do przejęcia Ziem Zachodnich przez Niemców czy też do legalizacji w Polsce małżeństw homoseksualnych.

65% Polaków jest za przyjęciem Traktatu Lizbońskiego reformującego Unię Europejską. Przeciw - tylko 15%, 19% nie ma zdania. Sondaż przeprowadziła dla "Gazety Wyborczej" pracownia PBS DGA.

Lech Kaczyński powiedział 17 marca w telewizyjnym orędziu, że "nie wszystko w Unii musi być dobre dla Polski". Niektóre zapisy tzw. Karty Praw Podstawowych mogą uruchomić liczne wnioski Niemców przeciwko obywatelom polskim o odzyskanie własności lub przyznanie odszkodowania za mienie pozostawione na ziemiach północnych i zachodnich, które po II wojnie światowej przypadło Polsce - mówił.

Orędzie prezydenta ilustrowały migawki filmowe niemieckiej kanclerz Angeli Merkel "w komitywie" z szefową Związku Wypędzonych Eriką Steinbach. I mapa Wielkich Niemiec obejmujących zaznaczone na czarno zachodnie ziemie Polski i dawne Prusy Wschodnie.

Zdaniem "GW", Polacy na ten socjotechniczny zabieg nabrać się nie dali. W sondażu PBS DGA 64% pytanych jest zdania, że ratyfikacja traktatu nie doprowadzi do przejęcia przez Niemców ziem zachodnich. Takie zagrożenie widzi 21%.

Prezydent przekonywał też: Przepis Karty Praw Podstawowych poprzez brak jasnej definicji małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety może godzić w powszechnie przyjęty w Polsce porządek moralny i zmusić nasz kraj do wprowadzenia instytucji sprzecznych z moralnymi przekonaniami zdecydowanej większości społeczeństwa.

Tu także Polacy się nie zgadzają. Tylko 19% ocenia, że traktat doprowadzi w Polsce do legalizacji małżeństw homoseksualnych. Aż 69% uważa, że nie.

Liczba zwolenników traktatu rośnie wraz ze wzrostem wykształcenia respondentów. Chce jej 55% osób z wykształceniem podstawowym, 59% - z zawodowym, 70% - ze średnim i aż 82% z wyższym.

Najmniej zwolenników ratyfikacji jest wśród Polaków po 60. roku życia (63%), najwięcej w grupie 25-39 lat (67%) Ale - co warto zauważyć - wśród Polaków po sześćdziesiątce jest najwięcej osób, które są "zdecydowanie za przyjęciem traktatu" (45%).

Jak poparcie dla traktatu wygląda wśród zwolenników różnych partii? Za jego przyjęciem jest 93% wyborców LiD; 81% - PO; 78% - PSL; 41% - PiS. Właśnie w elektoracie PiS największa jest grupa wahających się - co czwarty zwolennik partii Jarosława Kaczyńskiego nie wie, czy poprzeć traktat.

Nie ułatwia im decyzji postawa prezydenta. Lech Kaczyński w orędziu twardo krytykował traktat. Później sugerował, że może go nie podpisać, jeśli nie spodoba mu się ustawa ratyfikacyjna Sejmu.

Tylko 32% badanych wierzy, że prezydent jest za traktatem; 44% ocenia, że nie chce jego ratyfikacji. A 23% nie potrafiło odczytać intencji prezydenta - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Dołącz do dyskusji: Polacy nie boją się Traktatu Lizbońskiego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl