SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rząd zmienia zasady zasiłków chorobowych dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy mają mieć wyliczany zasiłek chorobowy według podobnych zasad, jak pracownicy, wprowadzone też zostaną rozwiązania zmniejszające nadużycia w wypłacie zasiłków chorobowych dla prowadzących działalność gospodarczą - takie zmiany przewidziane są w projekcie założeń projektu ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, przyjętym we wtorek przez rząd.

Przyjęte przez rząd zmiany w zakresie zasiłków, postulowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, są między innymi efektem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dn. 24 maja 2012 r. (sygn. akt P 12/10). W związku z tym wyrokiem resort zaproponował, by w przypadku wszystkich grup ubezpieczonych niebędących pracownikami – w tym przedsiębiorców – stosować podobne zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego, jak w przypadku pracowników. Dotyczy to konkretnie sytuacji, w której niezdolność do pracy prowadzących działalność gospodarczą powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia z tytułu działalności, a okres tego ubezpieczenia rozpoczął się nie później niż 30 dni od zakończenia ubezpieczenia z innego tytułu (np. pracy etatowej).

Pracownicy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu (od dnia, w którym zostali zatrudnieni), natomiast osoby niebędące pracownikami – w tym przedsiębiorcy – dobrowolnie, na swój wniosek (od dnia wskazanego we wniosku, ale nie wcześniejszego niż dzień, w którym złożono wniosek). Składka na ubezpieczenie chorobowe stanowi w obydwu przypadkach 2,45% podstawy wymiaru, z tym że pracownicy płacą składkę na ubezpieczenia chorobowe od kwoty przychodu określonego w umowie, natomiast przedsiębiorcy – od dowolnie zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 60% prognozowanego wynagrodzenia (30% minimalnego wynagrodzenia w przypadku preferencyjnego ZUS dla rozpoczynających działalność) i nie wyższej niż 250% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w poprzednim kwartale.


Obecne prawo gwarantuje pracownikom, że w przypadku, gdy ich niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca ubezpieczenia, podstawę wymiaru do wypłaty zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie za cały miesiąc – choć faktycznie pracownik przepracował tylko część miesiąca (art. 37 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby lub macierzyństwa). W przypadku przedsiębiorców nie ma jednak takiej regulacji – jeżeli przedsiębiorca od momentu rozpoczęcia ubezpieczenia z działalności gospodarczej nie przepracował całego miesiąca, zasiłek jest wyliczany w taki sposób, jakby zadeklarowany przychód z niepełnego miesiąca był przychodem z całego miesiąca. W efekcie przedsiębiorca otrzymuje zasiłek obliczany według mniej korzystnych zasad niż pracownik.

Projekt założeń przewiduje również zmiany w zakresie zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłków przedsiębiorców – a także osób z nimi współpracujących – w sytuacji, gdy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż 12 miesięcy, a w tym czasie opłacali  składkę od podstawy wyższej niż minimalna podstawa wymiaru. W założeniach proponowane jest uśrednienie podstawy wymiaru składki, a w konsekwencji podstawy wymiaru zasiłku w przypadku krótkiego okresu ubezpieczenia chorobowego i zadeklarowanego przychodu przekraczającego najniższą podstawę wymiaru składki. Zdaniem wnioskodawców, rozwiązanie to ograniczy skalę nadużyć - chodzi o krótki okres ubezpieczenia z wysoką podstawą wymiaru składki umożliwiającą wysokie wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego.

Ustawa w zmienionym kształcie miałaby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2014 r., z wyjątkiem jednak opisywanych powyżej przepisów dotyczących ustalania podstawy wymiaru zasiłków dla przedsiębiorców (w ustawie przewidziane są także inne zmiany). W tym bowiem przypadku nowe przepisy miałyby obowiązywać od pierwszego dnia czwartego miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia ustawy.
 


Agata Szymborska-Sutton, Tax Care

 

Dołącz do dyskusji: Rząd zmienia zasady zasiłków chorobowych dla przedsiębiorców

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl